מכון התקנים הישראלי

תקינה, מתן אישורים, בדיקה ותשתית איכות

אייקון פרופיל

פרופיל החברה

שנת הקמה: 1945
תחום: תקינה, מתן אישורים, בדיקה ותשתית איכות
כתובת: רח' חיים לבנון 42, תל אביב 6997701
טלפון: 03–6465100
פקס: 03–6419863
אימייל: pr@sii.org.il
אתר החברה: http://www.sii.org.il
אייקון אודות

אודות מכון התקנים הישראלי

מכון התקנים הישראלי הינו תאגיד ממלכתי בלתי תלוי, הפועל על-פי הסמכויות שמעניק לו חוק התקנים. מטרותיו של המכון הן הכנת תקנים והבטחת איכותם של מוצרים ותהליכים.

 

מעמד ציבורי

מכון התקנים נוסד בשנת 1945, בתקופת המנדט הבריטי, וקיבל מעמד של גוף מעוגן בחוק מהכנסת בשנת 1953. חוק התקנים מעניק למכון התקנים את האחריות להכנה ולפרסום של התקנים בישראל לכל התחומים, למשל עבור מוצרים, שירותים ומערכות ניהול.

הגופים האחראים לקביעת מדיניותו של המכון נושאים אופי ציבורי. הגוף העליון הוא המועצה הכללית, הכוללת כ–70 חברים. גוף זה בוחר את רוב חברי הוועד הפועל (הדירקטוריון) של המכון ואת ראש המכון. במועצה הכללית ובוועד הפועל מיוצגים כלל מגזרי המשק והחברה: המגזר העסקי - התעשייה והמסחר, המגזר הצרכני, רשויות המדינה, גופי מדע ומחקר ועוד. לשם ביצוע המשימות המוטלות עליו, פועל מכון התקנים בשלושה תחומים עיקריים: תקינה, בדיקות מעבדה והתעדה של מוצרים ושירותים.

 

תקינה

לב פעילותו של מכון התקנים הוא התקינה. ייעודה העיקרי של התקינה הוא הכנת התקנים הישראליים, שבאמצעותם מושגות מטרותיה העיקריות: הגנה על הצרכן מפני מוצרים פגומים, הבטחת בטיחותו ובריאותו, הקלה על הסחר הבינלאומי, שמירה על איכות הסביבה ופישוט תהליכים לשיפור התקשורת בין הספק ללקוח.

 

התקן הישראלי

תקן הוא מסמך המפרט דרישות טכניות החלות על מוצר או על שירות או על תהליך כדי שיתאימו לייעודם. כן דן התקן בתכונות המוצר, השירות או התהליך. את הכנת התקנים מרכז אגף התקינה, המפעיל לשם כך מאות ועדות טכניות, בהן חברים אלפי נציגים מכל מגזרי המשק והחברה. פעילי התקינה הינם בעלי תפקידי מפתח בארגוניהם ונמנים עם מקבלי ההחלטות בתחומי עיסוקם. אלפי התקנים עוסקים בשלום הפרט, ביטחונו, בריאותו ורווחתו.

 

מעבדות בדיקה

מכון התקנים מפעיל עשרות מעבדות המספקות שירותי בדיקה ובחינה עבור מרבית המוצרים והתהליכים שנמכרים או מתבצעים בישראל. למעבדות הללו יש יכולות בין-תחומיות והן נעות בין חומרי בניין, טקסטיל ומזונות לכימיקלים, מתכות וטכנולוגיות מתקדמות כגון מוצרי ורכיבי אלקטרוניקה, תוכנות מחשב וחומרה ומוצרי טלקום ואבטחת מידע. בנוסף לבדיקה ובחינה, המעבדות הללו מציעות סיוע טכני לעסקים שמפתחים מוצרים חדשים. סיוע זה כולל הכנת מפרטים, בדיקה וזיהוי וניתוח של תקלות.

 

אישורים

מכון התקנים הישראלי הוא הגורם בעל מספר ההרשאות הנרחבות ביותר במדינת ישראל לצורך התעדת מוצרים ותהליכים הכוללים: תווי תקן, תעודות בדיקה ואישורים אחרים – ישראליים ובינלאומיים. פעילות ההתעדה מרוכזת באגף האיכות וההסמכה של מכון התקנים. תווי התקן ואישורי האיכות השונים מעניקים למחזיקים בהם יתרון שיווקי שאין לו תחליף, והם מהווים כיום תנאי הכרחי להצלחה עסקית.

בין האישורים שמעניק מכון התקנים הישראלי:

אישור מוצרים

תו תקן − סימון המאשר שהמוצר איכותי ומתאים לדרישות התקן.

תו בטיחות − מאשר כי המוצר עומד בתקני הבטיחות.

תו ירוק − מאשר כי המוצר עומד בקריטריונים המוכיחים שפגיעתו בסביבה פחותה ממוצרים דומים אחרים ועבור בניינים העומדים בקריטריונים של ת"י 5281 לבניין ירוק.

 

אישור מערכות איכות בארגונים

המכון מקיים מערכת התעדות מקיפה שמספקת שירות למגוון צרכים של המשק והחברה בישראל. ת”י ISO 9001:2008 לניהול איכות, ת”י 14001:2004 ISO לניהול סביבתי, ת”י 18001:2007 OHSAS לניהול בטיחות ובריאות בתעסוקה. כמו כן מספק המכון אישורים למערכות ניהול לתחום התוכנה ואבטחת מידע, לרכב, למזון וחקלאות, אחריות חברתית, ניהול אנרגיה ועוד.

 

קהילת תקינה בינלאומית

מכון התקנים הישראלי מייצג את ישראל בארגוני תקינה בעולם כגון: ISO ו– IEC , וחבר במוסדות המנהלים ארגונים אלה. באמצעות המכון ומעמדו בקהילת התקינה הבינלאומית יכולים נציגים ישראליים של התעשייה וכלל המשק ליהנות מפעילות התקינה הבינלאומית. המכון מקיים קשרים ענפים עם מוסדות מקבילים לו בחו”ל, והוא קשור עם עמיתיו אלה בהסכמי הכרה הדדית.

בנוסף אולי יעניין אותך

 • DUN'S 100 2017 דירוג חברות החיתום המובילות

  על פי דירוג DUN'S 100, המדרג את חברות החיתום על-פי סך היקף ההנפקות ומספר הנפקות בהפצה ראשית, עולה כי פועלים אי.בי.אי מובילה השנה את הרשימה

  DUN'S 100 2017 דירוג חברות החיתום המובילות

 • בעלי חברה להשקעות בנדל"ן בחו"ל נעצרו בחשד לביצוע עבירות חמורות בניירות ערך

  חברות מציעות להשקיע בנדל"ן מניב בארה"ב תוך הבטחות לתשואות גבוהות, רבים מהמשקיעים בוחרים להשקיע הון פנוי בהשקעות נדל"ן מניב תוך ציפייה להפקת רווחים ותשואות גבוהות להשקעה.

  בעלי חברה להשקעות בנדל"ן בחו"ל נעצרו בחשד לביצוע עבירות חמורות בניירות ערך

 • יתרונות הגישור בסכסוכים עסקיים ומשפחתיים

  בעוד ההתדיינות בבתי המשפט אורכת זמן, עולה כסף רב ותוצאותיה אינן וודאיות, הליך הגישור מאפשר לצדדים לפתור את הסכסוך במהירות, תוך חיסכון ניכר בעלויות ושמירת סודיות

  יתרונות הגישור בסכסוכים עסקיים ומשפחתיים

 • על פסק דינו של בית משפט השלום – בני הזוג נתניהו נ' יגאל סרנה

  פסק דינו המקיף, היסודי והראוי של השופט עזריה אלקלעי מבית משפט השלום בתל-אביב גודר שוב את הגבול הציורי בין זכויות על של חופש הביטוי ושמירה על השם הטוב, גם כאשר מדובר בדמות פוליטית בכירה ביותר, אולי הבכירה ביותר בפוליטיקה הישראלית.

  על פסק דינו של בית משפט השלום – בני הזוג נתניהו נ' יגאל סרנה