מכון התקנים הישראלי

תקינה, מתן אישורים, בדיקה ותשתית איכות

אייקון פרופיל

פרופיל החברה

שנת הקמה: 1945
תחום: תקינה, מתן אישורים, בדיקה ותשתית איכות
כתובת: רח' חיים לבנון 42, תל אביב 6997701
טלפון: 03–6465100
פקס: 03–6419863
אימייל: pr@sii.org.il
אתר החברה: http://www.sii.org.il
אייקון אודות

אודות מכון התקנים הישראלי

מכון התקנים הישראלי הינו תאגיד ממלכתי בלתי תלוי, הפועל על-פי הסמכויות שמעניק לו חוק התקנים. מטרותיו של המכון הן הכנת תקנים והבטחת איכותם של מוצרים ותהליכים.

 

מעמד ציבורי

מכון התקנים נוסד בשנת 1945, בתקופת המנדט הבריטי, וקיבל מעמד של גוף מעוגן בחוק מהכנסת בשנת 1953. חוק התקנים מעניק למכון התקנים את האחריות להכנה ולפרסום של התקנים בישראל לכל התחומים, למשל עבור מוצרים, שירותים ומערכות ניהול.

הגופים האחראים לקביעת מדיניותו של המכון נושאים אופי ציבורי. הגוף העליון הוא המועצה הכללית, הכוללת כ–70 חברים. גוף זה בוחר את רוב חברי הוועד הפועל (הדירקטוריון) של המכון ואת ראש המכון. במועצה הכללית ובוועד הפועל מיוצגים כלל מגזרי המשק והחברה: המגזר העסקי - התעשייה והמסחר, המגזר הצרכני, רשויות המדינה, גופי מדע ומחקר ועוד. לשם ביצוע המשימות המוטלות עליו, פועל מכון התקנים בשלושה תחומים עיקריים: תקינה, בדיקות מעבדה והתעדה של מוצרים ושירותים.

 

תקינה

לב פעילותו של מכון התקנים הוא התקינה. ייעודה העיקרי של התקינה הוא הכנת התקנים הישראליים, שבאמצעותם מושגות מטרותיה העיקריות: הגנה על הצרכן מפני מוצרים פגומים, הבטחת בטיחותו ובריאותו, הקלה על הסחר הבינלאומי, שמירה על איכות הסביבה ופישוט תהליכים לשיפור התקשורת בין הספק ללקוח.

 

התקן הישראלי

תקן הוא מסמך המפרט דרישות טכניות החלות על מוצר או על שירות או על תהליך כדי שיתאימו לייעודם. כן דן התקן בתכונות המוצר, השירות או התהליך. את הכנת התקנים מרכז אגף התקינה, המפעיל לשם כך מאות ועדות טכניות, בהן חברים אלפי נציגים מכל מגזרי המשק והחברה. פעילי התקינה הינם בעלי תפקידי מפתח בארגוניהם ונמנים עם מקבלי ההחלטות בתחומי עיסוקם. אלפי התקנים עוסקים בשלום הפרט, ביטחונו, בריאותו ורווחתו.

 

מעבדות בדיקה

מכון התקנים מפעיל עשרות מעבדות המספקות שירותי בדיקה ובחינה עבור מרבית המוצרים והתהליכים שנמכרים או מתבצעים בישראל. למעבדות הללו יש יכולות בין-תחומיות והן נעות בין חומרי בניין, טקסטיל ומזונות לכימיקלים, מתכות וטכנולוגיות מתקדמות כגון מוצרי ורכיבי אלקטרוניקה, תוכנות מחשב וחומרה ומוצרי טלקום ואבטחת מידע. בנוסף לבדיקה ובחינה, המעבדות הללו מציעות סיוע טכני לעסקים שמפתחים מוצרים חדשים. סיוע זה כולל הכנת מפרטים, בדיקה וזיהוי וניתוח של תקלות.

 

אישורים

מכון התקנים הישראלי הוא הגורם בעל מספר ההרשאות הנרחבות ביותר במדינת ישראל לצורך התעדת מוצרים ותהליכים הכוללים: תווי תקן, תעודות בדיקה ואישורים אחרים – ישראליים ובינלאומיים. פעילות ההתעדה מרוכזת באגף האיכות וההסמכה של מכון התקנים. תווי התקן ואישורי האיכות השונים מעניקים למחזיקים בהם יתרון שיווקי שאין לו תחליף, והם מהווים כיום תנאי הכרחי להצלחה עסקית.

בין האישורים שמעניק מכון התקנים הישראלי:

אישור מוצרים

תו תקן − סימון המאשר שהמוצר איכותי ומתאים לדרישות התקן.

תו בטיחות − מאשר כי המוצר עומד בתקני הבטיחות.

תו ירוק − מאשר כי המוצר עומד בקריטריונים המוכיחים שפגיעתו בסביבה פחותה ממוצרים דומים אחרים ועבור בניינים העומדים בקריטריונים של ת"י 5281 לבניין ירוק.

 

אישור מערכות איכות בארגונים

המכון מקיים מערכת התעדות מקיפה שמספקת שירות למגוון צרכים של המשק והחברה בישראל. ת”י ISO 9001:2008 לניהול איכות, ת”י 14001:2004 ISO לניהול סביבתי, ת”י 18001:2007 OHSAS לניהול בטיחות ובריאות בתעסוקה. כמו כן מספק המכון אישורים למערכות ניהול לתחום התוכנה ואבטחת מידע, לרכב, למזון וחקלאות, אחריות חברתית, ניהול אנרגיה ועוד.

 

קהילת תקינה בינלאומית

מכון התקנים הישראלי מייצג את ישראל בארגוני תקינה בעולם כגון: ISO ו– IEC , וחבר במוסדות המנהלים ארגונים אלה. באמצעות המכון ומעמדו בקהילת התקינה הבינלאומית יכולים נציגים ישראליים של התעשייה וכלל המשק ליהנות מפעילות התקינה הבינלאומית. המכון מקיים קשרים ענפים עם מוסדות מקבילים לו בחו”ל, והוא קשור עם עמיתיו אלה בהסכמי הכרה הדדית.

בנוסף אולי יעניין אותך

 • פורום DUN'S 100: "שנת 2017 תהיה לא פחות מאתגרת מ–2016"

  הנוכחים בפורום DUN'S 100 הסכימו על כך ש-2016 הייתה שנה של אי-ודאות גדולה בשווקים, שרק צפויה להתגבר ■ יו"ר רשות ני"ע האוזר התייחס לשינוי מבנה הבעלות על הבורסה

  פורום DUN'S 100: "שנת 2017 תהיה לא פחות מאתגרת מ–2016"

 • ביטול הוראת מינוי מוטבים אחרי פטירת מנוח

  ביטול הוראת מינוי מוטבים אחרי פטירת מנוח

 • חטיפות ילדים בינלאומית ואמנת האג

  אמנת האג מתמודדת עם התופעה של חטיפות ילדים על ידי הוריהם ממדינה אחת לשנייה ומטרתה הגנה על ילדים מפני ההשפעה הקשה של חטיפתם ממקום מגוריהם וניתוקם מאחד ההורים. בישראל אושררה האמנה על ידי חוק אמנת האג (החזרת ילדים חטופים), תשנ"א-1991.

  חטיפות ילדים בינלאומית ואמנת האג

 • פרשת בנק הפועלים: האחריות לפנייה למשטרה מוטלת על הבנק ולא על המגשר

  תקנות הטרדה מינית מקנות למגשר/ממונה על מניעת הטרדה מינית סמכויות בירור נרחבות, אולם קבלת ההחלטות לאחר המלצת המגשר מוטלת על המעסיק בלבד. בכל מקרה, אין זה המקרה בו קמה חובת דיווח למשטרה

  פרשת בנק הפועלים: האחריות לפנייה למשטרה מוטלת על הבנק ולא על המגשר