פז חברת נפט בע”מ

אנרגיה וקמעונאות

אייקון פרופיל

פרופיל החברה

שנת הקמה: 1922
תחום: אנרגיה וקמעונאות
כתובת: יורו פארק, בניין 4 - הולנד, קיבוץ יקום 6097200
טלפון: 09-8631111
פקס: 09-8631255
דוא"ל: omriar@paz.co.il
אתר החברה: http://www.paz.co.il
אייקון הנהלה

מנהלים

 • אברהם ביגר, פז חברת נפט בע”מ

  אברהם ביגר

  יו"ר הדירקטוריון

  פז חברת נפט בע”מ

 • ניר שטרן, פז חברת נפט בע”מ

  ניר שטרן

  מנכ"ל

  פז חברת נפט בע”מ

אייקון אודות

אודות פז חברת נפט בע”מ

קבוצת פז הנה חברת האנרגיה והקמעונאות הגדולה המובילה בישראל, והינה שחקן ייחודי במשק המקומי.

פעילויות הקבוצה מגוונות: מבעלות על בית זיקוק משודרג ותחנות חשמל פרטיות, דרך קמעונאות דלק ונוחות, שיווק דלקים סיטונאי, מכירות גפ"מ ודלק מטוסים, ועד לשמנים וחומרי איטום. הפעילויות לאורך כל שרשרת הערך סינרגטיות ומייצרות יתרון משמעותי לקבוצה ומאפשרות הובלה של התחומים בהם היא פועלת.

פז הינה חברת האנרגיה היחידה בישראל שבבעלותה בית זיקוק ורשת מובילה של כ-268 תחנות תדלוק. לפז מותג חזק ומוביל בעל העדפה צרכנית גם בענף חנויות הנוחות בו פועלת רשת Yellow עם כ-241 חנויות נוחות, המשרתות עשרות אלפי לקוחות מדי יום ומספקים שירותי דרך מגוונים וחברות בנות מובילות כל אחת בתחומה (פזגז, פז שמנים, פזקר, פז שרותי תעופה, פז נכסי תעופה).

פז הוקמה בשנת 1922 והפכה לחברה בת של קונצרן Shell העולמי בשנת 1927.

מאז 1999 ועד 2016 השליטה בקבוצת פז הייתה שייכת לחברת בינו אחזקות בע"מ, שבבעלות איש העסקים צדיק בינו, בשיתוף עם החברות דולפין אנרגיות בע"מ ואינסטנז הולדינגס בע"מ (קבוצת ליברמן). ב-2016 פז הפכה לחברה ללא גרעין שליטה.

בנובמבר 2006 הונפקה פז באחת מהנפקות המניות והאג"ח הגדולות ביותר שידעה הבורסה בתל אביב, ומאז היא נחשבת לאחת מחברות הדגל במשק הישראלי.

פז נסחרת במדד ת"א 125 בבורסה בת-אביב. דירוג האשראי של החברה לפי מעלות שבבעלות P&S הנו ilAA-/Stable.

מבנה הקבוצה

הקבוצה פועלת במבנה של ארבעה מגזרי פעילות: מגזר הקמעונאות והמסחר, מגזר הזיקוק והלוגיסטיקה, מגזר התעשיות והשירותים, ומגזר הנדל"ן. המבנה החטיבתי מאופיין בהתמחות מול לקוחות, לחיזוק היכולת התחרותית ואיכות המוצרים של הקבוצה ולהמשך הצמיחה. הקבוצה שמה דגש על תכנון והשקעה לטווח ארוך ושמירה על ערכי מצוינות והובלה. 

מגזר קמעונאות ומסחר

פז היא בעלת רשת תחנות תדלוק הגדולה בישראל המונה כ-268 תחנות תדלוק, כ-60 מתחמים קמעונאיים בפריסה נרחבת בכל רחבי הארץ ומאות חנויות נוחות של רשת YELLOW הפרוסות בתחנות פז. הרשת מציעה ללקוחותיה שירותים מתקדמים ומגוון רב של מוצרים ומהווה מנוע צמיחה בחטיבה יחד עם המתחמים הקמעונאיים שמגבירים את התנועה לתחנות וחנויות YELLOW והינם מקור הכנסה נוסף.

החטיבה עוסקת גם בשיווק סיטונאי של דלקים ללקוחות גדולים ושיווק דלקים לציי רכב באמצעות חברת פזומט, חברת התדלוק האלקטרוני הגדולה בישראל.

לפז בסיס לקוחות רחב ומגוון: תעשייתיים, מוסדיים, חברות תעופה, ממשלתיים. בבעלות פז פורטפוליו נכסים איכותי המאפשר ביצוע אופטימיזציה ברשת הקמעונאית ושימור המובילות לאורך זמן.

מגזר הזיקוק והלוגיסטיקה

החטיבה עוסקת בניהול בית הזיקוק שבבעלות הקבוצה, יבוא חומרי גלם של נפט ומוצריו וייצור תזקיקי נפט, וחשמל וקיטור לשימוש עצמי וחשמל למכירה ללקוחות חיצוניים.

כמו כן מרכזת החטיבה את השירותים הלוגיסטיים בקבוצת פז, לרבות אחסון דלקים, ניפוק הזרמה, ושירותי רכש. בית הזיקוק פועל בסטנדרטים גבוהים ומחמירים למען הסביבה ובטיחות בעבודה, מקפיד על איכות גבוהה של מוצריו ומשקיע מאות מיליוני דולרים בשיפור יכולות ותמהיל. לאחר השקעה של 1.5 מיליארד שקלים שנסתיימה ב 2013, שודרג בית הזיקוק כך שכושר הזיקוק גדל לכ-5.4 מיליון טון בשנה, תמהיל המוצרים והגלמים שופר, הגמישות התפעולית עלתה וירדה הצריכה האנרגטית.

מדד המורכבות של בית הזיקוק עומד על 9.5 במדד נלסון, הגבוה באזור. כמו כן החברה מייצרת באמצעות שתי תחנות הקוגנירציה אשר במתחם בית הזיקוק 109 MW לשעה.

היתרון הגיאוגרפי בקרבה למוקדי צריכה, הנגישות לתשתיות, העובדה שפז מהווה לקוח עוגן של בית הזיקוק, הגיוון במקורות ההכנסה ומכירת החשמל, הגיוון בלקוחות ובשווקי המכירה כל אילו יחד מאפשרים לייצר מרווחי זיקוק עם פרמיה חיובית מעל מרווחי ייחוס.

מגזר התעשיות והשירותים

החטיבה מאגדת בתוכה פעילות של כמה חברות בנות מובילות כל אחת בתחומה המתמחות בפיתוח בבעלות מלאה, ייצור ושיווק מוצרי לוואי של נפט וכן אנרגיה חלופית.

פזגז - חברת השיווק הגדולה והמובילה בישראל של גז פחמימני המעובה (גפ"מ) לבישול וחימום ביתי ולשימוש תעשייתי.

פז שמנים וכימיקלים - עוסקת בייצור, יבוא, ושיווק של חומרי סיכה רכב וכימיקלים הן לשוק המקומי והן ליצוא.

פזקר - מפתחת, מייצרת ומשווקת פתרונות איטום ובידוד מתקדמים: ביטומן, ציפויים ודבקים לתשתיות תחבורה ובנייה בשווקים מקומיים ובינלאומיים.

פז שירותי ונכסי תעופה - מספקת דלק ושירותי תדלוק לחברות תעופה בשדות התעופה בישראל ובעלת מכלי אחסון בלעדיים בשדה התעופה הבינלאומי.

מגזר הנדל"ן

פעילויות החברה בתחום הנדל"ן כוללות מיצוי מיטבי של פוטנציאל נדל"ן, בעיקר בנכסים שבבעלות החברה תוך קידום סטאטוס תכנוני להשבחת המקרקעין, להגדלת זכויות, לשינויי ייעוד ושימושים; הקמה, הרחבה ופיתוח של מתחמי תדלוק ומתחמים קמעונאיים, לצורך הבטחת מתן מענה למגוון של תועלות והשאת ערך ללקוח על הדרך; רישוי והסדרה סטטוטורית של מקרקעין לצד הגנה על נכסי החברה, השכרת נדל"ן מניב לצד ג' לצד מכלול הטיפול בניהול הנכס, לרבות הגבייה והתשלומים בזיקה לנכסים, תוך ניהול וטיפוח הקשר עם השוכרים. שדרוג תשתיות תחנות התדלוק והמתחמים, בחינת אתרים פוטנציאליים לרכישת ולהקמת תחנות תדלוק ומתחמים מסחריים; ניהול הקשר, לרבות חידוש הסכמים עם בעלי זכויות המשכירים נכסים לחברה, ניהול חברות משותפות עם בעלי זכויות נוספים בתחנות תדלוק בבעלות משותפת.

הנדל"ן שבבעלות החברה הינו נכס משמעותי ומרכיב מהותי בחוסנה, ומהווה יתרון משמעותי בהפעלת התחנות וביכולתה להנות מפירות ההשקעה והשבחת הנכסים בתחנות. שווי ההוגן של נכסים בבעלות קבוצת פז עומד על כ-3.97 מיליארד ₪.

אחריות תאגידית

פעילות עסקית משולבת באחריות סביבתית וחברתית לצד מנהיגות עסקית ויוזמה בתחום הכלכלי, קבוצת פז מחויבת לאחריות חברתית וסביבתית. פז חברה בארגון מעלה ודורגה בשנת 2019 בדירוג "פלטינה". בהתאם לתפיסה זו, פז מבצעת פעילות בתחום איכות הסביבה, בשיתוף פעולה עם המשרד להגנת הסביבה לרבות סקרי קרקע ועבודות שיקום, ככל שנדרש. מאז רכישת בית הזיקוק ביצעה החברה השקעות רבות לטובת שיפור איכות הסביבה, לרבות בניית מתקן להשבת גופרית, מתקן טיהור שפכים באמצעים ביולוגיים, מתקני טיהור שפכים נוספים והקמת תחנות קוגנרציה ליצור חשמל הפועלות על גז טבעי.

קבוצת פז רואה בפעילות העסקית המשולבת באחריות סביבתית יעד אסטרטגי.

בנוסף אולי יעניין אותך

 • עושים חשבון לקורונה

  בימים כתיקונם, רואי החשבון ומבקרי הפנים מחזיקים בתפקיד משמעותי המסייע בשמירה על היציבות הפיננסית של החברות, הארגונים והעסקים במשק. אולם, בזמן חירום ובעתות מצוקה, כמו בתקופה הנוכחית בה נגיף הקורונה מכה בעוצמה בכלכלה הגלובלית והמקומית, תפקידם עשוי להפוך למכריע, עד כדי כך שהישרדותם של עסקים מסוימים תלוי באיכות תפקודם של רואי החשבון. כמה מבכירי רואי החשבון בישראל מתארים את האתגרים והפתרונות האפשריים העומדים בפני רואי החשבון ומבקרי הפנים אשר מנסים לייצר וודאות, יציבות ואופק, בתקופה שבה חוסר הוודאות שולט בענפים רבים במשק

  עושים חשבון לקורונה

 • עתירות שלהי הקיץ

  עיקרון טובת הילד וכשל המעשה העשוי

  עתירות שלהי הקיץ

 • הקורונה לא לבד – על חגיגות יום העצמאות הלא שמחות של ארה"ב

  יום העצמאות של ארצות הברית עמד השנה בצל הקורונה, אך לא רק. המאבק מול הנגיף מצטרף לשורה של טלטלות אותן חווה הכלכלה הגדולה בעולם. מהמחאות החברתיות ועד הבחירות הקרבות, אמריקה עוברת שינויים שנראה שהם רק בתחילתם, וקשה לדעת לאן יובילו את המעצמה מספר אחת. על רקע ה-"4 בולי", יום העצמאות של ארצות הברית, DUN'S 100 בפרויקט מיוחד הסוקר את המצב הנוכחי במספר מדינות המציינות החודש את יום העצמאות שלהן, באמצעות עו"ד מובילים העובדים במדינה ונמצאים בקשרי עבודה עם ישראל. כתבה ראשונה בסדרה

  הקורונה לא לבד – על חגיגות יום העצמאות הלא שמחות של ארה"ב

 • היחס לתיירות במשבר הקורונה: עוד מחדל בשרשרת ארוכה של מחדלים

  ענף התיירות ספג מכה קשה בעולם כולו; בישראל ממתינים לפתיחת השמיים כדי "לחזור לשגרה". עו"ד גדיאל בלושטיין ממשרד AYR – על האתגרים הצפויים ודרכי פעולה אפשרויות

  היחס לתיירות במשבר הקורונה: עוד מחדל בשרשרת ארוכה של מחדלים