פרופסור ענת קסלר .M.D

נוירולוגית - נוירואופתלמולוגית

פרופסור ענת קסלר .M.D
אייקון פרופיל

פרופיל חברה

תחום: נוירולוגית - נוירואופתלמולוגית
כתובת: הרצל 4, פתח תקווה
טלפון: 03-9340324 
דוא"ל: [email protected]
אייקון אודות

אודות פרופסור ענת קסלר .M.D

פרופסור ענת קסלר היא מומחית מובילה בתחומה, המתמחה בנוירואופתלמולוגיה, תחום הקושר בין רפואת עיניים לנוירולוגיה. פרופ' קסלר משמשת כיועצת נוירואופתלמולוגית במרכז הרפואי הלל יפה משנת 2016.

פרופ' קסלר הינה פרופסור מן המניין קליני בנוירולוגיה באוניברסיטת תל אביב.

פרופ' קסלר בוגרת בי"ס לרפואה של אוניברסיטת תל אביב, מומחית בנוירולוגיה, תוך התמחות-על בנוירואופתלמולוגיה, הן בישראל והן בארה"ב.

משנת 2001 ועד יוני 2016 ניהלה פרופ' קסלר את היחידה הנוירואופתלמולוגית והמרכז ליתר לחץ תוך גולגולתי עצמוני (תסמונת פסוידוטומור צרברי) במרכז הרפואי תל אביב.

פרופ' קסלר מרכזת ומרצה קורס לנוירולוגיה בית ספר לרפואה אוניברסיטת אריאל. 

פרופ' קסלר חברה בארגונים מקצועיים, בהם:

• האיגוד הנוירולוגי בישראל

• האגודה לנוירואופתלמולוגיה של צפון אמריקה (North America Neuro Ophthalmology Society (NANOS

• האגודה לנוירו אופתלמולוגיה של אירופה (European Neuro ophthalmology Society EUNOS)

פרופ' קסלר אף משמשת כחברת מערכת עיתון הרפואה ו-Israel medical journal וחברת מערכת ב-Journal of neuro ophthalmology.

פרופ' קסלר מרצה לסטודנטים לרפואה, מתמחים בעיניים ובנוירולוגיה, משתתפת ומציגה בכנסים לאומיים ובינלאומיים, כמו גם  מנחה סטודנטים לעבודות גמר ומדעי יסוד.

פרופ' קסלר אמונה על 150 פרסומים מדעיים. 

 

נוירואופתלמולוגיה

נוירואופתלמולוגיה, התחום הייחודי בו מתמחה פרופ' קסלר, עוסק באבחון, מעקב וטיפול בחולים הסובלים מהפרעות ראייה שמקורן במוח ובמערכת העצבים, משמע בעיות עיניות שאינן נובעות מגלגל העין עצמו, אלא מהפרעות בעצב הראיה, מסילות הראיה והמוח. תחום זה דורש ידע בבעיות הקשורות לעין, למח, לעצבים ולשרירים, תוך ראיה כוללת של הפרעות ראיה הנובעות ממחלות כלליות אחרות.

המיוחד בתחום הוא שהבעיות הנוירו-אופתלמולוגיות אינן באות תמיד לידי ביטוי בבדיקות העיניות הרגילות. יש צורך בהקשבה לתלונות החולה, שלעתים יש לו קושי להסביר ההפרעה בראיה, בדיקה מעמיקה, לא נדיר, שמגיעים אנשים עם תלונות על הפרעות ראיה כגון  תלונות על כך שאינם רואים ברור או נתקלים בחפצים, או מתקשים בזיהוי. בעוד שרופאי העיניים מדווחים לו שהבדיקה העינית תקינה, בחלק מהמקרים, אכן אין כל בעיה רפואית מדאיגה, אך באחרים, הדבר יכול לנבוע לדוגמא מגידול הפוגע במסילות הראיה, או בעצב הראיה, או במקרים אחרים מהוות סימן ראשון למחלה דגנרטיבית. אבחון  וטיפול מהיר במרבית המקרים יכול למנוע נזק בלתי הפיך.

במחלות נוירולוגיות רבות ישנם סימפטומים וסימנים בעיניים, כגון פגיעה בעצב הראיה, ליקויים בשדות הראיה, הפרעות בתנועות העיניים, כפל ראיה, תנועות עיניים בלתי רצוניות (ניסטגמוס) שינויים באישונים ובקרקעית העיניים ועוד. לעתים קרובות הסימנים הללו מהווים ביטוי ראשון למחלה נוירולוגית, אך בבדיקת עיניים שגרתית לא ניתן לאבחן אותה.

בעיות שכיחות בטיפול נוירו-אופתלמולוגי כוללות אובדן ראיה חלקי או מלא, חסר בשדה הראיה, פגיעות בעצב הראיה כאוטם ראש עצב הראיה (AION) דלקת עצב הראיה (Optic neuritis), הפרעות בשדה הראיה, כאבי ראש, בצקת ראש עצב הראיה (פפילאדמה) ותסמונת פסוידוטומור צרברי.

תסמונת פסוידוטומור צרברי הינה תסמונת המתאפיינת על ידי יתר לחץ תוך גולגולתי, ללא עדות בדימות למסה תוך מוחית או להפרעה בניקוז הורידי. הכרת התסמונת ואבחון מהיר חשובים במניעת נזק בלתי הפיך לראיה. התסמונת אינה מהווה סכנת חיים, אך החולים סובלים משתי בעיות עיקריות: כאבי ראש חזקים המפריעים לאיכות החיים, ופגיעה בתפקודי הראיה. הכרת התסמונת, רמת חשד גבוהה בחולים עם כאבי ראש, בדיקת קרקעית העין ואבחון מהיר מביאים לפרוגנוזה טובה יותר. הדרך המיטבית למניעת התדרדרות במצבו של החולה היא מעקב נוירו-אופתלמולוגי קבוע. על החולים לעבור בדיקות ראיה ושדה ראיה תקופתיות, כדי לזהות במועד התקפי מחלה, אשר עשויים להופיע גם לאחר תקופות הפוגה ארוכות.

עוד שייכות לתחום זה הן הפרעות בתנועות עיניים הבאות לידי ביטוי בהופעת פזילה פתאומית או ראיה כפולה, פגיעות מוחיות (גידולים, אוטם) המתבטאות בהפרעות ראיה או שדה ראיה, צניחת עפעפיים, בלט גלגל העין והבדל בגודל האישונים. מחלות עיניים הקשורות בבלוטת התריס (Graves ophthalmopathy) והערכת תפקוד הראיה לאחר פגיעה מוחית, מגוון מחלות עיניים נגרמות על ידי או קשורים למחלות נוירולוגיות (כגון טרשת נפוצה, שבץ  מוחי, גידולים במוח (פגיעות בעצב הראיה מסיבות דלקתיות, הפרעה באספקת דם, טוקסיות ותורשתיות, המתבטאות בירידה בחדות הראיה, הפרעה בראיית צבעים, כאבים בהנעת העין, חסרים בשדה הראיה. דבר הדורש ידע בבעיות הקשורות לעין למוח לעצבים ולשרירים.

המטופלים מקבלים הערכה מלאה הכוללת בדיקה עינית ונוירולוגית, תוך ראיה כוללת של הפרעות ראיה הנובעות ממחלות כלליות אחרות, ובהתאם לצורך מופנים לבדיקות עזר כגון, שדות ראיה, הדמיית מוח וארובות  ועוד. הנוירואופתלמולוגית נמצאת בקשר הדוק עם נוירוכירורגיה, נוירולוגיה, נוירו-רדיולוגיה ואנדוקרינולוגיה.

 

 

אייקון מאמרים

מאמרים מאת פרופסור ענת קסלר .M.D

 • אוטם ראש עצב ראיה

  אוטם ראש עצב ראיה

  ירידה פתאומית בראייה ללא כאב יכולה להיות סימפטום של אוטם ראש עצב הראייה. לרוב הירידה היא רק בחלק משדה הראייה.

  אוטם ראש עצב ראיה

אייקון עובדות ומספרים

עובדות ומספרים

פרסומים מדעיים 150

פרסומים מדעיים

150

אייקון פרסומים

פרסומים

בנוסף אולי יעניין אותך

 • גלובל רוטו שקע – ממשבר עמוק להצלחה מפוארת

  גלובל רוטו שקע – ממשבר עמוק להצלחה מפוארת

 • פורום בכירי ענף המשפט בתחום ההייטק 2022

  ביום ד' ה-9.3.22 נערך במלון רויאל ביץ' תל אביב פורום Duns 100 השנתי של בכירי ענף המשפט בישראל בתחום ההייטק בהשתתפות בכירי דן אנד ברדסטריט בישראל, עמי אפלבום, יו"ר רשות החדשנות והמדען הראשי במשרד הכלכלה ובהנחיית גדעון אוקו.

  פורום בכירי ענף המשפט בתחום ההייטק 2022

 • פוסט טראומה

  פוסט טראומה

 • עליית מחירי הדירות – עובדה מוצקה

  מה שגורם לעליית מחירי הנדל"ן הוא לא אינטרסים של בעלי עניין, אלא תהליך ומחסור אמיתי בדירות לאוכלוסיית ישראל. המחסור החריף מושך את המחירים מעלה

  עליית מחירי הדירות – עובדה מוצקה