קבוצת דלק בע"מ

"קבוצת דלק, חברת האנרגיה המשולבת הגדולה בישראל, הינה חלוצה וחברה מובילה בתחום החיפושים וההפקה של הגז הטבעי, אשר פעולותיה הפכו את האגן המזרחי של הים התיכון לאחד האזורים החדשים המבטיחים ביותר בתעשיית האנרגיה."

אייקון פרופיל

פרופיל החברה

שנת הקמה: 1951
תחום: קבוצת דלק הינה חברת האנרגיה (E&P) המובילה בישראל
כתובת: שד' אבא אבן 19, ת.ד 2054, הרצליה 4612001
טלפון: 09-8638444
פקס: 09-8854955
דוא"ל: investor@delek-group.com
אתר החברה: http://www.delek-group.com
אייקון הנהלה

מנהלים

 • גבי לסט, קבוצת דלק בע"מ

  גבי לסט

  יו"ר דירקטוריון

  קבוצת דלק בע"מ

 • עידן וולס, קבוצת דלק בע"מ

  עידן וולס

  מנכ"ל

  קבוצת דלק בע"מ

דירקטורים

  שמעון דורון
  אבי הראל
  כרמית אלרואי
  יצחק שרון (תשובה)
  רוני רון מילוא
  יהודית טיטלמן
אייקון אודות

אודות קבוצת דלק בע"מ

קבוצת דלק, חברת האנרגיה הגדולה בישראל, היא חלוצת ומובילת תחום החיפושים וההפקה של גז טבעי באגן המזרחי של הים התיכון, אשר פעולותיה הפכו אותו לאחד האזורים החדשים והמבטיחים ביותר בתעשיית האנרגיה העולמית. לאחר תגליות תמר ולווייתן, שתיים מתגליות הגז הטבעי במים עמוקים הגדולות בעולם מאז שנת 2000, מפתחות דלק ושותפותיה פורטפוליו מגוון של נכסים בתחום הפיתוח וההפקה, הכולל משאבי גז בהיקף של כ-40 TCF (טריליון רגל מעוקב), בכ-8 תגליות שונות משנת 2009.

בשנים האחרונות קבעה קבוצת דלק יעד אסטרטגי להפיכתה לחברת אנרגיה בין-לאומית, מהלך שקיבל תוקף ב-2017, עם השלמת הרכישה של חברת האנרגיה איתקה, המחזיקה נכסי גז ונפט מפיקים בים הצפוני. הקבוצה ממשיכה להתרחב באזור זה, ובנובמבר 2019 רכשה נכסי אנרגיה מפיקים של חברת שברון שבים הצפוני. בנוסף, קבוצת דלק פעילה בתחום חיפושי הגז והנפט במפרץ מקסיקו.

נעים לכיוון אנרגיה

בששת העשורים האחרונים צמחה קבוצת דלק והפכה מחברה של תחנות דלק בישראל לשחקנית דומיננטית מובילה בתחום הגז הטבעי באגן המזרחי של הים התיכון. בשנת 2009 גילו דלק ושותפותיה את שדה "תמר", תגלית הגז הטבעי במים עמוקים הגדולה ביותר בעולם לשנה זו. מאגר תמר, שגודלו כ-11 TCF, אפשר למדינת ישראל להפוך ממדינה התלויה ביבוא מקורות אנרגיה ממדינות זרות, למדינה בעלת עצמאות אנרגטית. במארס 2013, לאחר ארבע שנים של השקעות אינטנסיביות בתשתיות ובטכנולוגיה, התחילה דלק להזרים משדה תמר גז טבעי למשק הישראלי. שדה תמר שינה לחלוטין את מבנה שוק האנרגיה הישראלי והוא תורם תרומה משמעותית לצמיחת הכלכלה הישראלית ולחיזוק מעמדה הגיאופוליטי של מדינת ישראל.

בסוף שנת 2010, גילו דלק ושותפותיה את שדה לווייתן, תגלית הגז הגדולה ביותר בעולם זה למעלה מעשור. מאגר לווייתן, הנאמד בכ-22 TCF, היווה תגלית ששינתה את חוקי המשחק, יצר מודעות גלובלית לפוטנציאל העצום החבוי באזור ומיצב את קבוצת דלק כאחת משחקניות המפתח בו. מאגר לוויתן עתיד להפוך את מדינת ישראל ליצואנית אנרגיה משמעותית למדינות האזור ולשחקן מרכזי בתחום. הפקת הגז ממנו התחילה בסוף שנת 2019.

ענף חיפושים והפקה: פריצת גבולות הגז אמונתה העיקשת של קבוצת דלק בפוטנציאל הטמון במזרח הים התיכון הובילה אותה להתמיד במשך עשרות שנים בעבודות חיפוש בתחום הנפט והגז מול חופי ישראל. כיום, לאחר תגליות של יותר מ-40 TCF גז טבעי באזור, הקבוצה ממשיכה לצמוח ולהתפתח בתחום האנרגיה הבין-לאומי ולהרחיב את פורטפוליו שבבעלותה.

הפקה: קבוצת דלק מחזיקה בפורטפוליו נכסים מגוון, הכולל נכסים בהפקה שוטפת ונכסים שההפקה מהם צפויה להתממש כבר בעתיד הקרוב. ההפקה היציבה שנמשכה מאז שנת 2004 בבארות Mari-B של ים תטיס, והמשיכה במארס 2013 ממאגר הגז תמר, הפכה את קבוצת דלק למפיקה מקומית מובילה של גז טבעי ולספקית העיקרית של מקור אנרגיה נקי וחסכוני למשק הישראלי. ההפקה הראשונה של גז ממאגר לוויתן התחילה בסוף שנת 2019. במקביל איתקה מגדילה את היקף התפוקה שלה בים הצפוני  עם רכישת עשרה נכסי נפט מחברת שברון העולמית.

פיתוח: דלק ושותפותיה ממשיכות לתכנן ולפתח מאגרי גז טבעי מאז התגליות המשמעותיות שהיו בשנים האחרונות. קבוצת דלק מפתחת את תגלית לווייתן פורצת הדרך, כ-22 TCF, הן לטובת אספקה לשוק הישראלי המקומי והן לטובת ייצוא. במסגרת תכניות הפיתוח של דלק ינוצלו גם תגליות מאוחרות יותר שבבעלותה בכל רחבי האגן המזרחי של הים התיכון ובכלל זה תגלית אפרודיטה בקפריסין, מתוך מטרה להפוך את המאגרים לצומת מרכזי וציר חשוב של הספקת גז טבעי באגן המזרחי של הים התיכון.

תגליות הגז של קבוצת דלק – תרומה ניצחת למשק הישראלי ולחוסן של מדינת ישראל

תעשיית הגז הטבעי היא אחד ממנועי הצמיחה הבולטים של המשק הישראלי. בזכות המעבר לגז הטבעי התעשייה הישראלית נהנית ממקור אנרגיה זול ואמין, כחול-לבן, שתורם להאצת הפעילות הכלכלית במשק כולו, להכנסות המדינה ממיסים וליצירת אלפי מקומות עבודה חדשים. בזכות המעבר לשימוש בגז טבעי צומצמה התלות הכלכלית של ישראל ביבוא מוצרי אנרגיה, ונוצר בסיס לפיתוח תחנות כוח פרטיות יעילות. על פי נתוני משרד האנרגיה, החיסכון המצטבר כתוצאה משימוש בגז טבעי בישראל בין השנים 2004-2015 נאמד בכ-8.7 מיליארד דולר בענף החשמל ו-2.9 מיליארד דולר בתעשייה, וסה"כ כ-43.8 מיליארד ש”ח. על פי הערכת סוכנות דירוג האשראי הבינלאומית מודי'ס, בשנת 2013 הגז הטבעי לבדו תרם כ-1% מהתוצר הלאומי הגולמי, הוביל להורדת פרמיית הסיכון של ישראל ולהעלאה בדירוג האשראי.  לצד אלה, לגז הטבעי השפעות מאקרו-כלכליות רחבות היקף, הבאות לידי ביטוי בהשקעות עתירות ממון של חברות הגז בפעולות פיתוח והפקה ממאגרי הגז. השקעות ישירות אלה מניעות את הכלכלה הישראלית ותורמות לצמיחה ולתוצר. תעשיית הגז הטבעי משלמת תמלוגים, מס חברות והחל מהשנים הקרובות גם היטל רווחי נפט (מס ששינסקי), שעל פי הערכות של בנק ישראל יסתכמו במאות מיליארדי שקלים. הכספים שישולמו במסגרת מס ששינסקי יופנו אל הקרן לאזרחי ישראל ("קרן העושר הריבונית") וממנה יוקצו משאבים למטרות כלכליות, חברתיות וחינוכיות, ובעת הצורך ישמשו גם ככרית ביטחון פיננסית למדינת ישראל.

בנוסף אולי יעניין אותך