מי את?

עו"ד שירי מלכה, נשואה + שלושה ילדים בת 43, בעלת תואר ראשון במשפטים מאוניברסיטת תל אביב, סיימה תואר שני באוניברסיטת תל אביב, מגשרת ויושבת ראש סניף תל אביב והמרכז של ארגון הנשים האקדמאיות בישראל.

 

מה את עושה?

אני בעלת משרד עורכות דין מוביל העוסק בכל הרבדים של דיני המשפחה וניהול הון פרטי. במשרד 2 מחלקות.

במסגרת מחלקה אחת מטפל המשרד בתיקי גירושין מורכבים אשר בין היתר עוסקים גם בחלוקת נכסים, עסקים וחברות רחבות היקף, כמו גם באתגרים הלא פשוטים של ילדים, קביעת משמורת והסדרת מזונותיהם. במסגרת זו אני ממונה לעיתים על ידי בית המשפט כמייצגת קטינים - כלומר כאפוטרופה לדין של ילדים אשר הוריהם מנהלים הליכים בבתי המשפט.

המשרד עוסק גם בתיקי אפוטרופסות של הורים מבוגרים. עבודה עם האוכלוסייה המבוגרת מרתקת ודורשת יכולות מיוחדות. המשרד זכה להצלחה אף בתחום דיני הירושה וניהול תיקי עיזבונות, התנגדויות וקיום צוואות, ומחלוקות בין אחים בנוגע לרכוש של ההורים או שהיה בעבר של ההורים.

המחלקה השנייה במשרד עוסקת בניהול הון פרטי, נאמנויות והעברה בין-דורית, ועיקרה מניעת סכסוך. במסגרת המחלקה הזו אני עוברת עם משפחות ועם שותפים לעסקים תהליך שמטרתו הסופית היא ליצור עבור המשפחה ועבור העסק את סט המסמכים הדרוש להם, כדי שלא יגיעו לסכסוך, שהרי ידוע שעבודה משותפת משפיעה על הקשר המשפחתי, והוודאות בכל הנוגע לניהול ההון הפרטי ולאופן ההעברה הבין - דורית של הרכוש בכלל, ושל עסק משפחתי בפרט, הם המתכון הנכון לבניית עתיד עסקי לדורי דורות.

בנוסף אני עוסקת בגישור הן בין בני זוג והן בתוך משפחות ועסקים, מרצה במכללה לתכנון פיננסי ומרצה בפני פורומים שונות אליהם אני מוזמנת (חברות, בנקים וכו').

 

מה את הכי אוהבת בעבודה שלך?

התחום שלי, דיני המשפחה, הינו תחום אנושי ורגשי. מדי יום אני צוללת לתוך עולמם של אנשים הן מהפן המקצועי והמשפטי, אך גם ובעיקר מהפן הרגשי, ומלווה אותם באמצעות שתי המחלקות של המשרד בתהליכים הקשים ביותר שיעברו במהלך חייהם. במחלקה האחת העוסקת בסכסוכים אני פוגשת אנשים שעברו טרגדיות כגון, מוות של אדם קרוב, בגידה, התפרקות המשפחה, הונאה הנעשית בתוך המשפחה על ידי בן משפחה וכו'. אלו טרגדיות אנושיות קשות מאוד והליווי שלנו הוא מעבר למקצועי.

במחלקה השנייה של המשרד אני פוגשת משפחות מאושרות אך בפניהם תהליך לא פשוט של הסדרת נושאים שבדרך כלל לא מדברים עליהם על השולחן המשפחתי. במפגשים האלה אנחנו עוסקים במה יקרה אם ההורים ובעלי המניות ילכו לבית עולמם, או יהפכו חסרי כשרות, ומסדירים את אופן ניהול הרכוש או ניהול החברות. אנחנו מתמודדים עם שאלות של גירושין בתוך המשפחה ואופן ההשפעה שלהם על ניהול ההון המשפחתי או על ניהול החברות. לא כל ילד זהה לילד אחר, לילד אחד יש יכולות שלאחר לפעמים אין והנושאים הללו בדרך כלל מאוד טעונים במשפחות. אנחנו עוזרות להם ללכת בדרך הנכונה, לשאול את השאלות הנכונות, לתת תשובות, ובסוף לצאת עם הסכם משפחתי, אמנה משפחתית או הסכם בין שותפים. 

למרות שהמפגש האישי הוא לא פשוט, זהו הדבר שאני הכי אוהבת בעבודה שלי. היכולת שלי ללוות תהליך רגשי כה עמוק שבו ישנן כל כך הרבה התלבטויות בנוגע לבני המשפחה, לילדים ולעסקים, הוא האתגר המהנה מבחינתי.

 

עם מי את מתייעצת על החלטות מקצועיות ועסקיות חשובות?

אני מתייעצת על החלטות מקצועיות ועסקיות חשובות עם בעלי שהוא איש עסקים מוביל בתחומו, ובעל שיקול דעת וידע רב בתחומים עסקיים. בעלי תומך בי ומלווה אותי במהלך כל חיי המקצועיים והוא גם זה שתמך בהקמת המשרד ומהווה השראה עבורי ביום יום.

 

התפקיד שבנה אותך והאדם שלמדת ממנו הכי הרבה?

מבחינה אישית האנשים שלמדתי מהם הכי הרבה בחיי היו ההורים שלי שמהווים עבורי דוגמא עד היום.

מבחינה חברתית והתנדבותית, האדם שהיה עבורי דמות למופת וחיקוי הייתה סבתא שלי, אשר עסקה בפעילות חברתית ענפה, ובעקבותיה אני מובילה את הפרויקטים ההתנדבותיים שלי ומשלבת "קריירה חברתית" לצד הקריירה המקצועית.

מבחינה מקצועית, עבדתי כעורכת דין שכירה ועצמאית במשך 7 שנים במשרדו של עו"ד יוסי מנדלסון, אשר היה גם המנטור שלי, ומבחינה מקצועית האדם שלמדתי ממנו הכי הרבה. הכלים שרכשתי סייעו לי לצאת לעצמאות ובמהרה לגדול ולהפוך לאחד המשרדים המובילים בתחום.

 

המתנה המכובדת ביותר שקיבלת ואיפה את שומרת אותה? המתנה המכובדת ביותר שנתת?

המתנה המכובדת ביותר שקיבלתי היא מתנת ההתנדבותית. אני מובילה 3 פרויקטים התנדבותיים עם ילדות/נערות בסיכון שהוצאו מהבית בהוראת בית משפט, או על ידי הרווחה, ומתגוררות כיום בפנימייה בנתניה. במסגרת הפרויקטים אני וצוות משרדי מגיעות פעמיים בחודש לפנימייה ומעבירות לבנות פעילויות מגוונות. כמו כן אני מובילה כעת פרויקט מנטורינג, מטעם ארגון הנשים האקדמאיות, להרחבת מעגל הנתינה לנשים ונערות מפנימיות נוספות בארץ.

קשה לתאר במילים את ההרגשה עמה אני יוצאת אחרי כל ביקור בפנימיית 'בית הילדים'. האהבה שאני מקבלת שם היא מתנה ענקית המתקבלת מהבנות איתן אנחנו עובדות. אני שומרת את אותה מתנה עמוק בלב.

 

תחביבים?

מלבד ההתנדבות, התחביב המרכזי שלי הוא צילום, ואחריו, נגינה בפסנתר, קריאה, רכיבה על אופניים, ריצה ושחיה וכתיבה.

 

מה את אוהבת לעשות בסופ"ש?

בעיקר להיות עם המשפחה שלי ולעסוק יחד בתחביבי ספורט, טיולים משותפים, קריאה וכו'.

 

היכן את אוהבת לנפוש ועם מי?

נופשים בארץ ובחו"ל עם בני המשפחה שלי ופעם בשנה גם עם חברות טובות.

 

איפה את רואה את עצמך בעוד 10 שנים מקצועית ואישית?

אני רואה את עצמי מבחינה מקצועית ממשיכה לעסוק במקצוע עם הלקוחות המובחרים שאני מייצגת. אני רואה עצמי מובילה פרויקט חברתי רחב היקף הכולל התנדבות, ואת ארגון הנשים האקדמאיות אותו אני מובילה, צובר כח והשפעה.

 

מוטו בחיים/משפט שאת מאמינה במסר שהוא מעביר?

מערכות יחסים דורשות השקעה יומיומית. מערכת היחסים המשמעותית ביותר בחייו של אדם היא מערכת היחסים של האדם עם עצמו. מערכת זו דורשת השקעה של זמן ובעיקר תשומת לב. אדם שמשקיע בעצמו ומאמין בעצמו וביכולות שלו, יכול לייצר מערכות יחסים משמעותיות טובות וחזקות עם אחרים - בני זוג, הורים, ילדים וסביבה חברתית. רבים מהסכסוכים שאנו מלווים נוצרים לאור חוסר תקשורת טובה בין האדם לעצמו ובין האדם לסביבתו.