דירוג נישות עוה"ד של DUN'S 100 מעניק הזדמנות להכיר כמה מהפנים המובילות את הענפים השונים ולשמוע את התחזיות שלהם על עולם התוכן איתו הם מתמודדים מדי יום, בשגרה ועכשיו בחירום. לקראת הדירוג שיתפרסם ביום חמישי ה 7.5, שוחחנו עם עו"ד חגי אדורם בכדי להבין טוב יותר את עולם זירת הנדל"ן ולשמוע ממנו תחזיות והערכות לאן עולם הנדל"ן צועד. עו"ד אדורם, נשוי לאילת ואב ל–4 ילדים ומתגורר בגבעת שמואל. הוא מנהל את פירמת עורכי הדין אדורם ושות' עוה"ד ונוטריונים שנוסדה ב- 1972, שהינה אחד ממשרדי עורכי הדין המובילים בארץ בתחום הנדל"ן, ומשמש בין היתר גם כיו"ר (משותף) של וועדת המקרקעין בלשכת עורכי הדין בתל-אביב.

חגי, ספר לנו קצת על פירמת עוה"ד אדורם ושות'

"המאפיין הבולט של משרד עוה"ד אדורם ושות' הוא שהוא מטפל בעסקאות של חברות בנייה ציבוריות ומרכזיות במשק הכוללות במצטבר אלפי יח"ד למגורים. הפרויקטים המטופלים על ידנו נמצאים בפריסה גיאוגרפית מריבית החל מבאר שבע בדרום, דרך מרכז הארץ- לדוג' ברמת גן- בהרצליה- בראשון לציון- באור יהודה- וביהוד- בבאר יעקב- ועד לעכו שבצפון עם פרויקט המגורים היוקרתי של חברת מנרב- 'מנרב על הים' הכולל 6 מגדלי מגורים על חוף ימה המדהים של עכו".

איך מגיעים להיות עו"ד מוביל בנדל"ן?

"התשובה היא לא בקלישאה. אלא האמת היא שרק בעבודה קשה - ובמשך עשרות שנים. בוקר עד ערב (וגם אחרי הערב). מוכרחים לשלוט גם בפרטים הקטנים. צריך להיות מאוד נגיש וגם להיות פיסית בשטח. אין דבר כזה לראות את "התמונה הגדולה". התמונה הגדולה מורכבת מעשרות תמונות קטנות, כולן אגב ב- HD ומבלי להכיר את כל התמונות הקטנות - פשוט לא ניתן יהיה להבין את מה שרואים בתמונה הגדולה. סבך הבירוקרטיה אצלנו בסה"כ הוא מורכב ואיטי מאד, למרות שיפורים והתקדמות מטאורית בלשכות רישום המקרקעין, והדרך הנכונה להתמודד איתו – היא רק באופן ישיר – דרך הרגליים (ולא מהקוקפיט) - חייבים לייצר ערוץ תקשורת ישיר ורציף עם בעלי התפקידים המקבילים - עד להבקעה ולהשגת המטרה".

אילו שינויים משמעותיים נראה בענף הנדל"ן בשנים הקרובות?

"משקלה של תוכנית הדגל של האוצר 'מחיר למשתכן' יפחת בצורה דרסטית. אומנם מכרזים שפורסמו כבר בתקופת הממשלה הקודמת, ודאי שגם הממשלה הבאה תכבד אותם מכח עיקרון הרציפות השלטונית וכיבוד התחייבויות הממשל, אבל ביחס למכרזים חדשים בעיקר בשל אילוצי התקציב ועלות התוכנית- דבר שמקבל עוד יותר משנה תוקף היום מחמת פגיעתה הכלכלית של מגפת "הקורונה", וגם מטעמי ביקורת עניינית, הנפח שלהם בוודאי יקטן באופן מאד משמעותי. עוד אנחנו צופים כי רשות המיסים תשיב את שיעור מס הרכישה לדירה שנייה לשיעורים סבירים כפי שהיה בעבר, דבר שצפוי לדעתנו דווקא להגדיל את הגבייה המצרפית של תקבולי המיסים וגם לשחרר לשוק כמות גדולה של דירות יד 2, ולא פחות חשוב - להחזיר הבייתה את הישראלים שנציגי האוצר הקודמים גירשו אותם להשקיע את כספם בחו"ל בשדות זרים".

משרד אדורם ושות' מייצג רק חברות בנייה?

"לא רק. משרדנו נבחר לייצג גם את מדינת ישראל - את משרד הבינוי והשיכון לשם רכישת מאות דירות בכל רחבי הארץ לזכאי הדיור הציבורי - דבר שאנחנו רואים בו לא רק עוד ביזנס, אלא גם שליחות חברתית".

ספר איך נראה יום בחייו של עו"ד מוביל בתחום הנדל"ן ?

"אין לי תשובה טובה לשאלה הזו. כי אני בעצמי לא יודע לענות על זה. כל יום הוא משהו אחר. יש ימים של חתימות חוזים בפרויקטים השונים מהבוקר עד הערב, ויש ימים שבהם צריכים להכין את הפרויקטים הבאים שבקנה – להתחיל לתפור את עסקאות הקומבינציה, עסקאות של יזמות רגילה, יש גם תת התמחות בעסקאות במכרזים רבים של מחיר למשתכן- ויש ימים שמוקדשים בחלקם הגדול למדינת ישראל - משרד הבינוי והשיכון. אצלנו בברנג'ה זה לא סוד גדול שבד"כ יש את המשבר של הבוקר, המשבר של הצהריים ואת זה של הלילה, כך שהעבודה אף פעם לא נגמרת. אנחנו – כולנו- כל הצוות - מחוברים ON LINE בכל מדיה ובאמצעים הטכנולוגיים המתקדמים ביותר – כולם מחוברים לאותו הענן- ויכולים על ידי כך לתת מענים ותגובות מהירות (גם בזמני משבר כגון עוצר/ סגר בריאותי - כך שהרציפות התפקודית שלנו נשמרת לגמרי) - שזהו דבר בעל חשיבות גבוהה מאד ללקוחות שמצפים לחתירה למצוינות בשירות הלקוחות. יישמנו את הטכנולוגיה המתקדמת הזו גם בימים אלה של משבר הקורונה, משבר שהציפייה שלנו שמדינת ישראל תהיה בין הראשונות להתאושש ממנו גם בצד הכלכלי בכלל, ובפרט בצד הנדלנ"י, היות ונתוני המשוואה לא השתנו במאומה. עדיין חסרות - לפי עבודת מחקר שאושררה וקיבלה תוקף של החלטת ממשלה – כשני מליון ושבע מאות אלף דירות חדשות עד לשנת 2040 (שזהו פרק זמן קצר ביותר במונחים של מדינה). החלטת הממשלה אגב פומבית וניתנת לעיון חופשי באינטרנט באתר משרד ראש הממשלה".

בלו"ז עמוס כל כך אתה מצליח לפנות מעט זמן לפנאי ולתחביבים?

"יש. לא הרבה אבל יש. אני עורך ומגיש כבר שנים את תוכנית הרדיו "קול הנדל"ן" המשודרת ברדיו האזורי וכוללת אורחים מעניינים מתחומי הממשלה, הכנסת, העיריות, ואת מיטב הפעילים בענף הנדל"ן בתחומים השונים, משמש גם פרשן משפטי בתחום הנדל"ן לתוכניות טלוויזיה רבות, ומתאמץ לשריין גם זמן לספורט, לא באיזו הנאה מיוחדת, אלא בגלל שצריך".

מה לא יודעים עלייך?

"שלפני שנים די רבות שר המשפטים המנוח יעקב נאמן ז"ל הציע למנות אותי לכהונת שופט - ושסירבתי להצעתו בנימוס. המקסימום שהסכמתי זה לשמש כיו"ר וועדת הערר לארנונה, תפקיד שיפוטי שאותו אני ממלא כבר משך כשתים עשרה שנים עד כה".

יש בסבך הזה זמן לאיזו פעילות התנדבותית כלשהיא?

"אני מרכז אקדמי של השתלמויות נדל"ן בלשכת עוה"ד בתל אביב ומשמש -פרו בונו- כנאמן לתרומות של מגן דוד אדום בארץ, ובמסגרת זו בה אני בתפקיד זה כבר שנים רבות נרכש כבר צי מרשים של ניידות לטיפול נמרץ המצילות חיים של פצועים וחולים רבים בערים שונות במדינה".

אחרי כל זה, איפה אתה רוצה להיות בעוד כמה שנים?

"מאד קשה לתכנן אצלנו. אני באמת לא יודע. בוא נתחיל בזה שברוח התקופה שנהיה כולנו בבריאות איתנה. ושאת כל היתר נקבל בברכה וכבונוס".