מיכאל בך, בך, לדרמן ושות'
מיכאל בך

עו"ד מיכאל בך

שותף מייסד

בך, לדרמן ושות'
ליטיגציה מסחרית, התמחות בתובענות ייצוגיות ובתובענות נגזרות
שנת לידה: 1967
דוא"ל: [email protected]
תחומי התמחות: ליטיגציה אזרחית-מסחרית, תובענות ייצוגיות, מאבקי שליטה בחברות וארגונים, תביעות נגזרות, פירוקי חברות והליכי חדלות פירעון וליטיגציה בתחומי המשפט הציבורי.
תפקיד: שותף מייסד
ותק בתפקיד: 29 שנה.
תפקידים בגופים ציבוריים: כיהן במשך שתי קדנציות כאב בית דין בבית הדין המשמעתי של לשכת עורכי הדין במחוז תל אביב. כיהן משך 15 שנה כיועץ המשפטי של ארגון אלמנות ויתומי צה"ל. כיהן כנציג לשכת עורכי הדין בוועדה לרישוי נוטריונים של משרד המשפטים.
השכלה: תואר ראשון במשפטים (.LL.B) באוניברסיטת תל אביב (1993); תואר שני במשפטים (.LL.M) ב"משפט מסחרי" באוניברסיטת תל אביב (1998).
פעילות למען הקהילה: ייצוג "פרו בונו" בנושאים ציבוריים ובעניינים פרטניים של אנשים בקשיים.
דרגה צבאית: רב-סרן (במיל').

מהם המהלכים המשמעותיים שהובלת לאחרונה?
יחד עם שותפי, עו"ד רון לדרמן, ובעבודה משותפת של צוות המשרד, אנו מנהלים עשרות תובענות ייצוגיות בהם השגנו הישגים משמעותיים לציבור. בין התביעות הייצוגיות המשמעותיות שאנו מנהלים ניתן למנות את:
1. המאבק המשפטי המתנהל בימים אלה בבית המשפט העליון בשם אוכלוסיית הקשישים בישראל נגד שלוש חברות כרטיסי האשראי הפועלות בישראל, לחייבן לפצות את הקשישים בגין הנזקים שנגרמו להם בשל הונאתם על ידי חברות טלמרקטינג במסגרת הפרשה המכונה "עוקץ הקשישים" אותם לא מנעו חברות כרטיסי האשראי.
2. המאבק המשפטי המתנהל בימים אלה בבית המשפט העליון נגד חברות רותם אמפרט ופירקלאס השייכות לקונצרן כי"ל, בגין זיהום שמורת עין בוקק וזיהום אקוויפר חבורת יהודה.
3. זכיה בבקשה לאישור תובענה ייצוגית נגד פולקסוואגן וצ'מפיון מוטורס בקשר עם פרשת ההונאה המכונה "דיזלגייט" בגין הנזקים שנגרמו לכלל הציבור מזיהום האוויר, ובגין הנזקים שנגרמו לבעלי כלי הרכב שרכשו את הרכבים בהם הותקנה התכנה התרמיתית.
4. ניהול תביעה ייצוגית נגד חברת החשמל בהיקפים של מיליארדי שקלים, לאחר שהבקשה לאישור התביעה הייצוגית אושרה על ידי בית המשפט המחוזי ובית המשפט העליון, במסגרתה נדרשת חברת החשמל להשיב לציבור הלקוחות באמצעות הנחות עתידיות בחשבונות החשמל תשלומים שנגבו מהם לשם מימון חריגות שכר ששולמו לאורך שנים לעובדי וגמלאי החברה.
5. זכיה בתובענה ייצוגית נגד כל חב' הביטוח המובילות בגין כל סוגי הפוליסות שהן משווקות, בקשר עם מדיניותן שלא להוסיף ריבית על תגמולי הביטוח למן המועד הקבוע בסע' 28 לחוק חוזה הביטוח, שנועד להתמודד עם התופעה המוכרת בה חב' הביטוח מעכבות תשלומים למבוטחים כדי להתישם, ואגב כך, לגרום להם לוותר או להתפשר. בית המשפט אישר כבר את התביעה גם לגופה, כאשר כעת פועל מומחה מטעם בית המשפט לקבוע את סכומי ההשבה שיושבו לציבור.

מהן החזקות המשמעותיות של הפירמה בעינייך?
רון ואני צברנו לאורך השנים ניסיון רב. שנינו הגענו מפירמות עורכי דין גדולות, עם אוריינטציה מסחרית והתנסינו במגוון רחב של תחומים, הן בליטיגציה, הן בתחומי חדלות פירעון, הן במתן ייעוץ לחברות ולארגונים והן בליווי משפטי בעסקאות במגוון של תחומים (מסחריים, היי-טק ונדל"ן). עם השנים נשאבנו להתמקד בליטיגציה מסחרית, כאשר משרדנו הינו "משרד בוטיק" בעל נסיון והתמחות בליטיגציה מורכבת.
בתחום של התובענות הייצוגיות, אנו פועלים מתוך תחושת שליחות ומקפידים לקחת אך ורק תיקים בהם אנו סבורים שיש פגיעה אמיתית בציבור ויש לנו הזדהות עם המטרה. הידיעה שאנו פועלים למטרה שאנו מאמינים בה, נותנת לנו כח ומדרבנת אותנו להשקיע מאמצים רבים. נוסף על תחושת השליחות, ישנו גם אתגר מקצועי רב. המדובר בתביעות שמערבות סוגיות משפטיות מורכבות ולעתים פורצות דרך שדורשות מחשבה מחוץ לקופסה, אשר עוסקות בהיקפים כספיים משמעותיים ביותר שבחלק מן המקרים מגיעים לכדי מאות מיליונים ואף מיליארדי שקלים.
התביעות שאנחנו מגישים עוסקות במגוון רחב ומרתק של תחומים – ביטוח, צרכנות, ניירות ערך, איכות הסביבה, שמירה על זכויות בעלי חיים, הגבלים עסקיים, בנקאות, תביעות נגד רשויות המדינה, דיני עבודה ועוד.
מטבע הדברים, הנתבעות שוכרות שירותיהם של עורכי דין מצוינים שהינם בעלי התמחות ספציפית בנושא בו עוסקת התובענה, והם נאבקים בכל כוחם על כל הליך ביניים כדי להדוף את התובענה. כל אלה, יוצרים קרב מוחות מרתק, וסיפוק מיוחד כאשר התביעה מצליחה.
לכך מתווספת החברות העמוקה בין רון לביני והרוח הטובה ששוררת במשרד, שהינו כמו משפחה קטנה לכולם, שהופכת את יום העבודה לכיף. פעמים רבות אנו מסתכלים פתאום על השעון ולא מרגישים איך עבר היום.

מה חשוב לזכור גם בזמנים קשים?
לקחת דברים בפרופורציה. זמנים קשים לא תמיד תלויים בנו. לעיתים רבות, זמנים שכאלה מהווים הזדמנות להתחזקות ולצמיחה. עם התמדה בעבודה מקצועית ללא פשרות, אמונה ונחישות יבואו בהכרח גם הימים הטובים. אנו רואים בהליכים אלה "ריצה למרחקים ארוכים". לא בכדי תלינו במשרדנו ציור עם השיר של קונסטנדינוס קוואפיס, "הדרך לאיתקה", שמשמש לנו כמוטו.