"הפועל ״תדיראן״ ב״ש היא הרבה יותר מקבוצת כדורגל, היא פלטפורמה לשינוי חברתי ובשביל החלום הזה הגענו לכאן... בדיוק כמו שיש מנהלות בנקים מצליחות, שרות בכירות ויזמיות הייטק מובילות אין ומעולם לא הייתה סיבה שנשים לא יוכלו להצליח בניהול. השאלה הזאת מעולם לא הטרידה אותי כשהחלטתי להיכנס לתחום ולא צריכה להטריד שום אישה בשום תחום אחר"

 

אלונה ברקת היא אחת מנשות העסקים המדוברות ביותר בישראל. לאחר עיסוק במספר פרויקטים חברתיים ועסקיים, החליטה ברקת להיכנס לתוך עולם הכדורגל. שיחה שקיימה עם עמית עסקי, אלי אלאלוף, שבאותה התקופה היה מנכ"ל קרן רש"י, הובילה אותה לרכוש את קבוצת הפועל באר שבע שבאותה העת הייתה שקועה בליגה השנייה וסבלה מבעיות תדמיתיות.

וכך, בשנת 2007, שבועות ספורים לפני פתיחת העונה, רכשה ברקת את קבוצת הכדורגל המובילה של העיר באר שבע ונכנסה לאחד העולמות הגבריים ביותר, כשהיא הופכת לאישה הראשונה בישראל המשמשת כבעלים של קבוצת כדורגל. מכניסתה ועד היום ברקת שמה דגש מיוחד על מחלקת הנוער, על הפעילות החינוכית ועל החיבור לקהילה, והשינוי המדהים שהקבוצה עוברת בולט לכל עין. "אני חושבת שהפועל ״תדיראן״ ב״ש״ היא מפעל חיים ולא רק הקבוצה הבוגרת שרואים בתקשורת. בתי הספר לחינוך מיוחד שמתאמנים אצלנו, הנוער בסיכון שמתאמן אצלנו, פרויקט ית״ד (ילדים בתסמונת דאון) והפרויקטים החברתיים שלנו, הם הישג עצום", אומרת ברקת.

ובכל זאת, רגע אחרי הזכייה באליפות שנייה, הקבוצה מבירת הנגב עברה מהפך מדהים המתבטא בצורות רבות. אם בשנת 2010/11 מכרה הקבוצה כ –1000 מנויים, ובשנת 2014/15 נמכרו כ – 4800 מנויים, הרי שבשנת 2015/16, עם המעבר לאצטדיון 'טרנר', נמכרו כבר קרוב ל 12,000 מנויים (מקום שני בליגה), המעניקים לקבוצה הכנסה קבועה של כ-12 מיליון ₪. גם תקציב הקבוצה גדל בשנתיים האחרונות. אם בעשור שקדם לשנת 2015 התקציב נע סביב ה- 20-40 מיליון ₪, בשנת 2016 הגיע התקציב ל –60 מיליון ₪ ולפי ההערכות השונות הוציאה ברקת מכיסה בעשור האחרון כ –100 מיליון ₪. כעת, ההשקעה מתחילה להשתלם, הגעת הקבוצה תחת ניהולה לליגה האירופית ושתי האליפויות הכניסו עשרות מיליוני שקלים לקופת הקבוצה כתוצאה ממענקים וזכויות שידור, והעפלה של הקבוצה לליגת האלופות, במידה ותתרחש, תביא עמה מענק משמעותי נוסף של מעל ל – 15 מיליון יורו. ועדיין, עבור ברקת ההישג הגדול ביותר הוא לא האיזון העסקי, הצלחת העסק וצמיחתו במישור הפיננסי, אלא הערך המוסף שמעניקה קבוצת הכדורגל לקהילה, "ההישג המשמעותי בעיני הוא השינוי שהקהל שלנו עבר עם השנים, היום משחקי הכדורגל בבאר שבע נתפסים כחוויה חינוכית ומעוררת השראה לכל המשפחה – ילדים, נשים ומשפחות שלמות. בטור של אוהד שלנו  גיא זלצר, הוא כתב - ״אנחנו כבר ניצחנו כי ספורט תחרותי זה לא רק תארים ... ספורט זה קודם כל תרבות, ערכים, מסורת ותשוקה. את כל הדברים האלה יש לנו בשנים האחרונות. אנחנו כבר ניצחנו כי יש לנו את הקהל הכי טוב בארץ – קהל שהוא סמל לסובלנות, הגינות, השקעה ואהדה שבאה מהלב.״ 

 

זו השנה ה-11 שדן אנד ברדסטריט מקיימת את אירוע המצוינות העסקית של ישראל, שזכה לכינוי "טקס האוסקר של עולם העסקים הישראלי". במסגרת האירוע מוענקים אותות מצוינות לחברות המצטיינות ולמנהיגים העסקיים של ישראל. זו השנה השנייה ברציפות בה יוענק אות מופת למנהיגה עסקית מובילה. בשנה שעברה זכתה באות המיוחד הגברת ליאורה עופר ואילו השנה חברי ועדת השיפוט בחרו באלונה ברקת תוך שהם מתבססים בבחירתם על קריטריונים כגון: בחירה באשת עסקים בעלת רקורד מובהק, כזו הידועה בפעילותה העסקית יוצאת הדופן המהווה פריצת דרך עבור נשים בישראל, בעלת השפעה מהותית ונרחבת על המשק, הכלכלה החברה, ועל השיח הציבורי/כלכלי חברתי בישראל. קריטריון נוסף הוא כמובן שהמועמדת הזוכה תהווה דוגמה ומופת לנשים, תוך שהיא מגלמת, הלכה למעשה, עוצמה נשית. דוגמה מצוינת לכך היא כניסתה של ברקת לעולם הכדורגל והפיכתה לאישה היחידה בעולם שמובילה קבוצת כדורגל לאליפות מדינה. עבור ברקת, פריצת הדרך הזו היא עוד מהלך טבעי בפרויקט שלקחה על עצמה, ״אני מאמינה שהחברה הישראלית כבר מזמן הבינה שבכל תחום שלא יהיה, אין כל קשר בין יכולות ניהוליות למגדר" אומרת ברקת, "בדיוק כמו שיש מנהלות בנקים מצליחות, שרות בכירות ויזמיות הייטק מובילות אין ומעולם לא הייתה סיבה שנשים לא יוכלו להצליח בניהול. השאלה הזאת מעולם לא הטרידה אותי כשהחלטתי להיכנס לתחום ולא צריכה להטריד שום אישה בשום תחום אחר״.

 

מה המודל שלך להצלחה?

"אני מאמינה שמי שמצליח זה מי שדואג לכך שהאנשים הטובים ביותר ירצו לעבוד איתו. אנשים מוצלחים מחפשים חזון עם השראה ולהיות חלק מארגון שמתנהל כמו משפחה. כדי להוביל צוות כזה להצלחה צריך סבלנות להתקדם בלי קיצורי דרך ולהשריש רעב וללמוד להשתפר כל הזמן.

אנחנו אוספים רעיונות מאוהדים ביציע, מהשחקנים שלנו, מקבוצות אחרות ובכלל, ומה שמתאים לנו מיישמים. המוטו שלנו זה להשתפר כל הזמן ולרגע לא לנוח על זרי הדפנה"

 

אילו תכונות חשובות עבורך למצוא בקרב צוות האנשים שעובדים בעסקים שבבעלותך ובניהולך? 

״בשביל להיות בהפועל תדיראן ב"ש וזה לא משנה אם זה כשחקן, כעובד או כמנהל אתה חייב להאמין 100% בחזון, להיות רעב להצלחה ולשים את ההצלחה של המועדון לפני כל דבר אחר. יש לנו צוות נהדר בראשות אסי רחמים המנכ״ל שלנו והם כולם עושים עבודה מדהימה”.

 

האם יש חלום ספציפי שאת גאה יותר מכל על כך שהצלחת להשיגו, והאם יש חלום שטרם הגשמת ואת מעוניינת להגשימו בהמשך דרכך?

״אנחנו מאמינים שהצלחנו לגרום לאנשים להאמין שחלומות יכולים להתגשם, שאין לאף אחד מונופול על הצלחה, לא לעיר, לא למגדר ולא לדת. יותר מ-100,000 איש יצאו לחגוג את האליפות שלנו עם תחושה של גאווה ואמונה שאפשר להצליח בכל מקום בארץ. העברנו מסר חשוב לכל ילד, בין אם הוא מבאר שבע, רהט או כרמיאל שעם אמונה, נחישות וסבלנות גם הוא יכול להגשים את חלומותיו. הראנו שהפועל ״תדיראן״ ב״ש היא הרבה יותר מקבוצת כדורגל -היא פלטפורמה לשינוי חברתי ובשביל החלום הזה הגענו לכאן. החלום שטרם הגשמתי זה להוכיח שאפשר לשמר את ההצלחה הזו לאורך זמן, שזה לא מקרי אלא שזה הדבר האמיתי"

 

איזו תחושה מעוררת בך בחירתך כדמות המהווה דוגמה ומופת בעלת השפעה חיובית על המשק, החברה והכלכלה בישראל?

״כבוד גדול, אבל זה ממש לא הישג של איש אחד אלא של מערכת שלמה שמה שמאפיין אותה יותר מכל זה הביחד. מהאוהדים שלנו, דרך הצוות הניהולי, המקצועי ועד השחקנים, כולנו מחוברים סביב חזון ודרך משותפים, ההצלחה שייכת לכולם״.

 

 האם את מתרגשת לקראת טקס הענקת אות המצוינות?

״מתרגשת מאוד, חשה הרבה ענווה, כבוד גדול לכל הקבוצה שלנו״.

 

אירוע הגאלה השנתי שיתקיים ב-28.5.17 במוזיאון תל אביב לאמנות הוא האירוע העסקי השנתי החשוב ביותר בעולם העסקים הישראלי,  בהשתתפות ראשי המשק. במסגרת האירוע יוענקו אותות DUN'S 100 לחברות המצטיינות ולמנהיגים העסקיים של ישראל, כהוקרה על פעילותם העסקית יוצאת הדופן והראויה לציון.

מקרב החברות שזכו בעבר באותות המצוינות של DUN’S 100 ניתן למנות את החברות: טבע, אלביט, מובילאיי, שיכון ובינוי, גזית גלוב, שטראוס גרופ ועוד.

מקרב בעלי התפקידים הבכירים במשק שזכו בעבר באות המצויינות ניתן למנות את האישים הבאים: יוסי ורדי, ליאורה עופר, אלי הורביץ ז”ל, דוד עזריאלי ז”ל, מוריס קאהן, שלמה אליהו, מוזי ורטהיים, סטף ורטהיימר, מיכאל שטראוס, ועוד.