דבר אחד בשנת 2024 נשאר זהה ל-1924 – כולם רוצים לפתוח עסק דווקא בארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות, הלא היא ארצות הברית של אמריקה. סבא-רבה אולי רצה להקים חנות בגדים צנועה בניו יורק, אבל צאצאיו רוצים להזניק סטארט-אפ ששווה מיליונים בלוס אנג'לס. החלום הוא אותו חלום. עם כל הכבוד לאיחוד האירופי ולעליית הכלכלה של סין, אין הרבה שחולמים על פתיחת מספרת כלבים דווקא בבריסל או שקהל הלקוחות של מאפיית הבוטיק שלהם יכלול שחקני קולנוע סיניים.
ארצות הברית, מצידה, מעודדת יזמים מחו"ל, ומציעה מגוון רחב של מסלולי השקעה לאזרחים זרים. ניתן לקבל ויזת משקיע לארה"ב עבור סוחרים, עבור מקימי חברה או סניף בארה"ב, כולל אשרת נלווים למשפחה (בני זוג וילדים לא נשואים מתחת לגיל 21) ומנהלים מישראל. בעלי הון שמשקיעים סכומים משמעותיים במיוחד, יכולים לקבל גם גרין קארד.
מהו מסלול ההשקעה המומלץ עבורי?
לקוחות רבים פונים למשרד עורכי דין הגירה שלנו בתחושה של בלבול. יש מגוון רחב של אשרות השקעה לארצות הברית. עבור האדם מן השורה, אשר רוצה סך הכל לפתוח עסק בהוליווד קשה להבין מה ההבדל המדויק בין ויזת E-1, E-2, EB-5 .
כרגיל במקרים אלו, הכל תלוי בנסיבות וברצון הלקוח – איזה סכום השקעה נמצא ברשותכם, איזה סוג עסק אתם רוצים להקים או לרכוש, ומהי מטרת האשרה; השגת גרין קארד, ניהול החברה, התלוות לאשרה של בני המשפחה ועובדים נוספים. עורך דין הגירה לארצות הברית עוזר הן בהגשת בקשת האשרה, והן בשיחת ייעוץ אשר תוודא שתפעלו לקבל את האשרה שתתאים לשאיפות שלכם.
מה הם מסלולי ההשקעה השונים לארצות הברית?
• אשרת אמנת מסחר (E-1)
האשרה הישנה, במסלול אשר היה פתוח בפני "סוחרים" מישראל במשך עשורים. מדובר על בעלים, נציגים, או מנהלים בחברות המקיימות קשרי מסחר תכופים ומשמעותיים בין ארה"ב לבין ישראל. מנהלי העסק חייבים להיות נוכחים בארה"ב על מנת לפקח ולפתח קשרים אלו. ה"מסחר" יכול לכלול העברת סחורות פיזית וגם העברת כספים אחרת – בנקאות, תיירות, פיתוח טכנולוגי ועוד.
בעלי האשרה נדרשים להיות אזרחי ישראל ולהוכיח יכולות הדרושות לניהול הקשרים שקשה למצוא בארה"ב.
מדובר באשרה שלא למטרות הגירה – כלומר, כל זמן שתשהו בארה"ב עם אשרה זו, לא ייחשב לקבלת גרין קארד או אפשרות להתאזרח על בסיס השהות.
תוקף האשרה הוא עד 52 חודשים, עם אפשרות לחידוש ללא מגבלות, כל עוד החברה פעילה וממשיכה במסחר משמעותי עם ישראל.
נזכיר את ההבדל בין אשרת L-1 למנהלים ועובדים מומחים של חברות עם סניפים בארה"ב לבין אשרת E-1, אשר יכולים לקבל, בין השאר, מנהלים ועובדים – אין צורך שסניף החברה בארה"ב בו עובד בעל אשרת L-1 יסחר, יעבוד מול, או יהיה בכל קשר עם ישראל.
• אשרת משקיעים (E-2)
אשרה לישראלים אשר מעוניינים להשקיע בעסק חדש בארה"ב או להשקיע בעסק קיים ופעיל. בניגוד לאשרת E-1, העסק אינו חייב לסחור או לשתף פעולה עם כל גורם בישראל. מדובר על אשרה חדשה יחסית לישראלים, על בסיס הסכם שנחתם מול ארה"ב בשנת 2019 ואשר מאפשר לאמריקאים לקבל אשרת משקיע בישראל (אשרת ב-5).
את האשרה יכול לקבל המשקיע עצמו, וכן מנהלים ועובדי מפתח ישראלים אשר יתפעלו את העסק. עם זאת, חשוב שההשקעה תתרום לתעסוקה של מספר עובדים בארה"ב, ולא ניתן להעסיק יותר ישראלים בעלי ויזת E-2מעובדים מקומיים.
סכום ההשקעה מוגדר במעורפל כ"משמעותי". מחד, רשויות ההגירה פותחות את הצוהר לפרויקטים מעניינים שלא ידרשו מיליוני דולר, אך מאידך ישנו גודל מינימלי להשקעה, מבחינת התרומה לתעסוקה ולכלכלת ארה"ב.
כתנאי בסיס לקבלת האשרה יש להוכיח כי לעסק יש סיכוי להצליח. כלומר, מסמכים המוכיחים שלמשקיע או למנהל יש ניסיון מוכח בהקמת \ ניהול עסקים וכישורים בתחום. כמו כן, יש להגיש תוכנית עסקית מסודרת ל-5 השנים הקרובות, עם פרטים לגבי הכנסות צפויות, ניהול העסק ופיתוחו. ניסוח התוכנית העסקית בהתאם לדרישות רשויות ההגירה והמציאות הכלכלית בשטח היא חלק משירותי עורך דין הגירה לארה"ב.
לבסוף, יש להראות על שימוש בהשקעה ופעילות עסקית עוד טרם קבלת האשרה - רכישת מוצרים, שכירת משרד וכדומה.
האשרה היא לא למטרות הגירה. תוקפה שנתיים לישראלים, והיא ניתנת להארכה בלתי מוגבלת כל עוד החברה פעילה.
• גרין קארד על בסיס השקעה - ויזת EB-5
מסלול השקעה זה דורשה השקעה מיליון ושמונה מאות אלף דולר, או 900 אלף דולר באזור עם אבטלה גבוהה (הסכום משתנה בכפוף לאינפלציה) בפרויקט שהמשקיע מנהל בעצמו או כחלק מפרויקט גדול יותר. נדרש שההשקעה תיצור לפחות 10 מקומות עבודה בארה"ב לשנתיים הקרובות או לתווך רחוק יותר. לאחר שהפרויקט קיים במשך שנתיים, ובתנאי ואינו פושט רגל, המשקיע מקבל גרין קארד.
 
מה משותף לכל האשרות הללו?
ראשית כל, ההון של המשקיע חייב להיות הון כספי אשר נמצא בידיו, לא פרי הלוואה או משכנתא שיהיה חייב להחזיר. שנית, למרות שניתן להשקיע במגוון רחב של חברות ושירותים, ההשקעה חייבת להיות אקטיבית, כזאת שתדרוש שהמשקיע יחיה בארה"ב על מנת לנהל אותה. השקעה בנדל"ן, בין אם להשכרה או למכירה, לא תאפשר קבלת אשרת משקיע.
כל המסלולים המפורטים מאפשרים קבלת אשרות נלווים לבני המשפחה של המשקיע – בני זוג נשואים וילדים מתחת לגיל 21 שאינם נשואים. באפשרותם לחיות, ללמוד, ולעבוד בארה"ב, אף ללא המגבלות בנוגע למקום העבודה להן כפוף בעל אשרת E-1 \ E-2.
נזכיר שילדים אשר נולדים בשטח ארה"ב מקבלים אזרחות אמריקאית, גם אם הוריהם אינם אזרחים. נוסף על כך, אזרחי ארה"ב יכולים לפנות ולקבל גרין קארד להוריהם בגיל 21.
איזו אשרה פופולרית בישראל?
כבר אמרנו מעלה שעדיף לבחור במסלול השקעה בהתאם לנסיבות הספציפיות של כל לקוח. אבל נגלה סוד מקצועי – ויזת E-2 היא האשרה שרוב הישראלים מחפשים. כן, למרות שאין אפשרות להשיג גרין קארד באופן ישיר.
סכום ההשקעה ה"משמעותי" הוא עדיין מאות אלפי דולר, לא מעל מיליון, לכן זמין ליותר מבקשים. כמו כן, האשרה עדיין מאפשרת למשקיע, משפחתו, ועובדי מפתח לחיות ולעבוד בארה"ב, לנהל את העסק כל עוד הוא קיים. האשרה נגישה לאדם ממוצע ונותנת חלק גדול מהזכויות שנותן גרין קארד.
צרו קשר עם מומחה הגירה לארצות הברית
כפי שניתן לראות, גם לאחר הסבר ממצה לא פשוט להבין מה היא האשרה המתאימה לעסק שלכם, ומסובך עוד יותר להכין מראש תוכנית עסקית עם כל המסמכים הנדרשים לוודא שבקשת האשרה תאושר – במיוחד מאחר וחלק מהפעילות צריכה להתחיל עוד לפני בקשת הוויזה. עורך דין הגירה לארצות הברית יעזור לכם להכין את הבקשה כיאות ולוודא שתקבלו הזדמנות לחיות, לעבוד, ולפתח עסק בארה"ב.
נכתב בעזרתו של סשה קישקו
d&b – לדעת להחליט