שגיא לנצ'נר, הבעלים והמנכ"ל של חברת ינוב בנייה ופיתוח, סבור כי הפער בין הביקוש להיצע יגדל ויעמיק בשנה הבאה שנמצאת ממש בפתח. השילוב של השפעות משבר הקורונה יחד עם תחלואי הענף: בירוקרטיה מסורבלת, הליכי תכנון מתמשכים וסחבת מיותרת של רשויות התכנון, עיכבו השנה הוצאתם לפועל של הרבה מאד פרויקטים ואת ההשלכות של העיכובים הללו נראה בחודשים הקרובים בדמות עליית מחירים.

 

 

"יש לטפל באופן מיידי בנושא הבירוקרטיה והסחבת, זאת אחת הבעיות המרכזיות בענף", טוען שגיא, "אם בעבר היה לוקח כ 6 חודשים מקבלת החלטת הועדה לקבלת היתר, הרי שהיום יכול להיות מצב של 12 חודשים ויותר לקבלת ההיתר המיוחל. האבסורד הוא שהרישוי הזמין אמור היה לקצר את משך הזמן, אבל בפועל, לוחות הזמנים רק התארכו. כך גם אגב לגבי קבלת טפסי 4 (אישור אכלוס) – שריבוי האישורים גורם לכך שהזמן לקבלתו הוכפל. התוצאה הישירה של עיכובים אלה היא הפחתה בכמות התחלות הבניה, המורידה את ההיצע וכתוצאה מכך המחירים עולים"

 

מחכים ליום שאחרי הקורונה

 

אין ספק שמשבר הקורונה פגע בשוק הנדל"ן הישראלי אך באופן יחסי, הענף נפגע הרבה פחות מתחומים אחרים וניתן היה לראות איך השוק התאושש במהירות מיד לאחר הסגר הראשון, "אנחנו עבדנו כמעט כרגיל במהלך החודשים האחרונים, מכירת הדירות המשיכה בקצב לא רע, חלק מהמחירים נותרו בעינם וחלקם אף עלה. הגורם העיקרי לביקוש הגבוה גם בתקופה זו אצלנו, היא הנהירה של תושבי חוץ לישראל - רוכשי דירות רבים ממדינות כמו דרום אפריקה ואמריקה קנו בתקופה זו דירות למטרות מגורים וכן להשקעה" מסביר לנצ'נר.

 

משבר הקורונה הביא לדברי לנצ'נר גם לשינויים בהרגלי הצריכה של רוכשי הדירות. "אנו מזהים דרישות מצד הרוכשים למרפסות גדולות יותר, דרישה לחללי עבודה בתוך הדירות, ביקוש לדירות גדולות עם חדר ייעודי לעבודה וכן לדירות גן. הרבה אנשים הבינו את החשיבות של חללים מרווחים בבית וזה בא לידי ביטוי בביקושים".

  

בניגוד למגורים, דווקא הנדל"ן המניב ספג פגיעה קשה יותר, " אנחנו נמצאים בעיצומה של בניית בניין משרדים חדיש ברעננה ומאז תחילת משבר הקורונה, אנו עדים לכך שתהליכי המכירה של משרדים התארכו. אני מאמין שהשוק יחזור לעצמו ביום שאחרי הקורונה משום שבסופו של דבר, אנשים מחפשים את האינטראקציה החברתית במשרד, הם רוצים לקום בבוקר להתלבש ולצאת מהבית וזקוקים גם בסופו של דבר לפינה שקטה לעבודה בלי הסחות הדעת שמביא עימו הבית. עבור אלו רכישת משרד בזמן זה היא הזדמנות מצוינת. אני מניח שאחוז קטן ימשיך במתכונת של עבודה מהבית אבל רוב האנשים יחזרו לעבוד במשרדים."

 

 

הכל נשאר במשפחה

 

חברת "ינוב בנייה ופיתוח" היא חברה משפחתית שהוקמה על ידי ברוך לנצ'נר בשנת 1986, שגיא בנו של ברוך משמש כאמור כמנכ"ל החברה והאחות הילה משמשת כמנהלת הכספים של החברה, "המשפחתיות מהווה מימד מרכזי בפעילות שלנו", אומר לנצ'נר, "לכל אחד במשפחה יש תחום עיסוק ואחריות וקל לנו להתנהל אחד עם השני. אני אחראי על תחום הפיתוח העסקי והביצוע, בעוד הילה מתרכזת בניהול הכספים. אנחנו משלימים אחד את השנייה", הוא מסביר. "גם מול הלקוחות אנחנו שומרים על המימד המשפחתי, חשוב לנו, שכל לקוח יקבל יחס אישי, בכל בעיה, ישנה כתובת אחת עבורו.

 

אחד היתרונות הנוספים של ינוב הוא שהחברה היא גם יזמית וגם מבצעת. כך שעבור הלקוח מדובר בone stop shop , החברה היא זו שמוציאה את ההיתר, מבצעת ואחראית כלפי הדיירים. הכל תחת קורת גג אחת. בחברה יש מחלקת שינויי דיירים, אנשי מכירות, מנהלי פרויקטים, מהנדס ביצוע, מח' שירות דיירים וכו'. העובדה שהכול אצלנו ובשליטתנו - מעניק לנו את היכולת לתת שירות אישי וטוב ללקוחות. המטרה שלנו היא להישאר כמו שאנחנו - הוגנים ולהשתדל לתת את השירות הטוב ביותר ללקוח".

חברת ינוב בונה כיום כ-100-150 דירות בשנה, כולן באזור השרון. "הציעו לנו מגרשים בהרבה מקומות, אבל הגענו למסקנה שלא צריך להתפזר. העדפנו להישאר באזור השרון כדי שנוכל לבקר באתרי הבנייה שלנו לפחות 3 פעמים בשבוע בלי לנסוע בכל הארץ" אומר לנצ'נר, "אנחנו מתחילים את הבוקר באתרים ועוברים בין אתר לאתר כדי לראות שהכול מתקדם כשורה. עיקר הפעילות שלנו היא בכפר סבא, רעננה, הרצליה, הוד השרון, אבן יהודה והאזור. אנחנו ותיקים ומוכרים כאן בקרב האוכלוסייה המקומית – ורבים מלקוחותינו הם לקוחות חוזרים, דור ראשון ושני שממשיכים לקנות אצלנו דירות".