אבל מה שהרבה מאד סטודנטים לא מביאים בחשבון, בעיקר כשהולכים להתמחות במשרד גדול, הוא את הקשר בין בחירת תחום ההתמחות, לבין תחום העיסוק אחר כך כעורך דין. התמחית בנדל״ן? יש סיכוי די גדול שתעסוק בכך. התמחית בליטיגציה? סיכוי טוב שתהיי ליטיגטורית.

בין תחומי העיסוק השונים בתוך הים הגדול הזה של עריכת הדין, יש הבדל גדול. הרבה פעמים ההבדל בין תחומי העיסוק, גדול יותר מההבדל בין המשרדים השונים. מסחרי או ליטיגציה? נדל״ן או דיני עבודה? עסקאות או רגולציה? תחומי משפט שונים דורשים כישורים שונים, מביאים לאורח חיים שונה, לעבודה עם אנשים שונים, למסכת אילוצים שונה.

ובכל זאת, בעוד שבבחירת המשרד להתמחות משקיעים זמן ומשאבים, בבחירת תחום ההתמחות בתוך משרד גדול, לא משקיעים הרבה מאמץ. חלק מהמשרדים בכלל בוחרים בשבילך. וגם כשאפשר לבחור, צריך להחליט מראש על התחום המועדף, לפני תחילת ההתמחות. בלי לנסות, בלי להכיר מקרוב, בלי לדעת באמת מה זה להיות עורך דין בתחום מסוים. הרי אין הרבה קשר בין קורס בסדר דין אזרחי לבין העיסוק בליטיגציה. קורס בדיני קניין לא אומר הרבה על החיים כעורך דין בנדל״ן. מקורס בדיני חוזים לא לומדים איך נראה יום העבודה של עורך דין בתחום המסחרי.

רוב המשרדים מעסיקים עורכי דין בשיטת ההצמדה – לאדם או למחלקה. ככה, בלי לדעת הרבה על המקצוע, בלי להתנסות בשניים, שלושה או ארבעה תחומים, מתחילים את החיים בעריכת הדין. ובתחום שבו התמחינו – אנחנו נוטים להישאר.

בתדמור לוי ושות׳ הבינו את הבעיה הזו, ושם עושים אחרת. הם יצרו מסלול התמחות ייחודי. מצד אחד, כל מתמחה יכול לבחור מראש את תחום הפעילות העיקרי בו יעסוק. המשרד מבטיח כי המתמחה יעסוק בתחום הנבחר לפחות במחצית מזמן ההתמחות. אבל במחצית השנייה של הזמן, המתמחה יתנסה בתחומי פעילות נוספים. רצית עסקאות? אין בעיה. אבל תכיר גם ליטיגציה, איכות הסביבה ורגולציה. רצית מסחרי? בסדר גמור, אבל תכירי גם נדל״ן, ניירות ערך ודיני עבודה.

כך נהנים המתמחים משני העולמות: הם לא מוותרים על התחום שנראה להם מתאים, אבל מקבלים אפשרות להתנסות גם בתחומים נוספים. כך אפשר לקבל בסוף השנה החלטה מושכלת באיזה תחום של עולם המשפט, רוצים להיות עורכי דין.

מספרת שני רוזנפלד, שסיימה לאחרונה את שנת ההתמחות, וכמו כמעט כל מחזור ההתמחות שלה, עתידה להשתלב כעורכת דין במשרד: "באופן אישי, אני הייתי יחסית מוכוונת כבר מההתחלה, ורציתי בעיקר להתמקד בדיני עבודה (אגב, זו גם המחלקה אליה אחזור לאחר בחינות הלשכה כעורכת דין). אז מעבר לזה שהצלחתי להתמקד בתחום דיני העבודה, שזו המחלקה איתה עבדתי הכי הרבה כבר מההתחלה, אני גם שמחה שיצא לי להתנסות בעבודה עם כמה מחלקות נוספות, כמו נדל"ן וליטיגציה. אני שמחה שהצלחתי ללמוד תחומים שונים במהלך השנה הזו ולהכיר עוד עורכי דין מצוינים. כך התאפשר לי גם ללמוד שיטות עבודה שונות ודרכי חשיבה אחרות, ואפילו להתחבר באופן אישי עם מגוון רחב יותר של אנשים במשרד".

עו"ד אפרת כהן, שותפה במשרד והאחראית על המתמחים בו, מסבירה כי ״שיטת ההתמחות שלנו, שהיא ייחודית, מאפשרת לבחור בתחום עיקרי, וגם להתנסות בכמה אחרים. זה מאפשר למי שבחרה בתחום לבדוק את עצמה. זה גם מאפשר להכיר תחומים חדשים. הרבה מאלה שמגיעים להתמחות עם דעה ברורה באיזה תחום הם רוצים לעסוק, שינו את דעתם במהלך ההתמחות. זה הגיוני. הרי בלי להכיר מראש את הפרקטיקה, לא באמת אפשר לדעת מה רוצים ומה מתאים״.