את הסיפור הבא סיפר לי ידיד בשנות החמישים לחייו. כמותו בוודאי ישנם סיפורים רבים עד אין ספור. המסר העולה מכל הסיפורים הוא אחד – אף פעם לא תוכלו לדעת מה יעלה בגורל ההשקעות שלכם. אבל אם לא תיקחו סיכון, גם מהספק לא תוכלו ליהנות.

סבא של ידידי היה סוחר טבק אמיד בקהיר של שנות הארבעים של המאה הקודמת. כמו כל יהודי פיקח, נסע לארץ ישראל שהייתה אז תחת שלטון בריטי ורכש קרקעות במספר מקומות. מגרש אחד סמוך לעיר העברית הראשונה. מגרש נוסף בירושלים המערבית ומגרש שלישי אי שם בחורן, מזרחית לגולן.

הוא נפטר בקהיר שנתיים לאחר קום המדינה. מסמכי הרכישה נותרו בידי משפחתו יחד עם הרכוש הרב שהותיר במצרים. ב־56 הלאימו השלטונות את העסק ואת הנכסים של המשפחה שנאלצה, כמו יהודים בכל הדורות, ליטול את מקל הנדודים ולהגר. בתחילה לצרפת כתחנת מעבר לקראת העלייה לישראל.

כאן שוכנו במעברה עד אשר הצליחו לממש את המגרשים שרכש הסב. ידידי סיפר כי הוריו רכשו דירה באזור יוקרתי ללא משכנתא באמצעות מכירת אחד המגרשים. אם כי, הטעים, המגרש בחורן היה ההשקעה הגרועה ביותר שסבא עשה בחייו.

האומנם?

באותה מידה אפשר היה לומר זאת גם על המגרשים בתל־אביב וירושלים. אלא שבמקרה שלהם ההשקעה הצליחה. במקרה של המגרש בחורן, ההשקעה לא הצליחה. בעצם, מה שמשקיעים עושים בדרך כלל הוא ניסיון לחזות את העתיד. היות ולא מדובר במדע מדויק, אין אפשרות לוודאות מוחלטת.

סבו של ידידי שהיה איש חכם השקיע גם במצרים. אלו היו השקעות מעולות בשעתן... האם היה עליו להעלות בדעתו שהשלטונות ילאימו את כל נכסיו? זה טיבה של השקעה. היא כוללת בתוכה מרכיב של אי וודאות. לעיתים מדובר בסיכון גדול ולעיתים בסיכון קטן. ברוב המקרים יש קורלציה בין הסיכוי והסיכון. ככל שהסיכון גדל, הסיכוי גדל וחוזר חלילה. 

למה אני מספר לכם את כל זה? משום שזו הסיבה בגינה בחרה קבוצת 'בסדנו' אותה הקמתי להשקיע בחברות הזנק בשלב מוקדם יחסית, בשלב הסיד (SEED). הרעיון הוא שבשלב הזה גובה ההשקעה הנדרש אל מול הנתח שניתן בתמורה וסיכויי התשואה, נמוך יחסית. נכון. הסיכון גדול יותר בשל העובדה שעדיין אין מכירות והכנסות, אבל בשקלול הסיכויים, מדובר בסיכון שווה.

כפי שלמדתי מסיפורו של ידידי וכפי שלמדתי מניסיון של עשרות שנים בהשקעות ועסקים. אין השקעה גרועה, יש משקיע שלקח החלטה שגויה. כל השקעה באה עם סימן שאלה ולכן היא נקראת השקעה ולא חיסכון.

 

הכותב, אליעזר גרוס, הוא יו"ר קבוצת בסדנו