מי את?

מאיה רוטנברג, עו"ד ומגשרת, בעלת משרד מוביל בתחום דיני המשפחה והירושה. נשואה + 3

מה את עושה?

אני מנהלת את המשרד והעיסוק המרכזי במשרד הינו תיקי גירושין. למעשה התפקיד שלי כעורכת דין בתחום דיני המשפחה, בדגש על גירושין, הוא להרים את הראשים של האנשים שמגיעים אליי באחת התקופות הקשות בחייהם תוך שאני מסייעת להם בבנייה של התחלת החיים החדשה שלהם ומובילה אותם למקום הנכון עבורם. אני עושה זאת באופן ממוקד ואישי ו'תופרת את החליפה' המתאימה לכל אדם ולקוח.
אני מבצעת גם הליכי גישור שם אני מנסה להביא את הצדדים להידברות והבנת המצב והתועלת מסגירת התיק בגישור, וזאת כדי להגיע להסכמות המותאמות באופן ספציפי לבני הזוג המגיעים לתהליך. אני מתעסקת בתיקי גירושין קשים בהם נכללים גם חלוקת רכוש ונכסים פיננסיים, לרבות חברות, מקרקעין ועוד. וכמובן באלמנטים רבים נוספים כמו משמורת, מזונות, חלוקת זמני שהות וכו'. המשרד עוסק גם בצוואות וירושות. 

מה את הכי אוהבת בעבודה שלך?

אני מאוד אוהבת את העבודה שלי. אני אוהבת למצוא פתרונות יצירתיים לבעיות של הלקוח בתהליך מחשבה משותף עם הלקוח, תוך שהפתרון הולם את רצונו, ולא פחות חשוב, את טובתו. 
עוד דבר שאני אוהבת בעבודה בתחום דיני המשפחה הוא שאני מצליחה לזהות שהצדדים לא חייבים להתגרש, אלא יכולים לבנות את חיי הנישואים מחדש. במצבים שכאלה אני מתווה את הדרך לבנייה מחודשת של חיים משותפים תוך הידברות ממקום כנה ומלב אל לב. אגב, גם במקרי גירושין אני מאמינה בשיח פורה שמוביל להסכמות ולא לריבים קשים שיכולים לגרום לכולם להפסיד.
אני אוהבת להסתכל בסוף התיקים על הדרך שאנשים עברו אצלי. כאמור, אני מתווה דרך לאנשים שאני מייצגת שבסופה הם יוכלו לעמוד ביציבות על הרגליים למרות תהליך פירוק המשפחה שהוא אינו פשוט ואף מטלטל. להסתכל אחורה ולראות איך הייתי חוף המבטחים של אותו אדם שאני מייצגת וכעת הוא שוב מסוגל לצאת לדרך חדשה בכוחות עצמו. 

תפקיד ראשון?

את ההתמחות שלי עשיתי אצל עו"ד זרח רוזנבלום. אחר כך המשכתי לעבוד אצלו למספר שנים נוספות כעורכת דין במשרדו. אצלו למדתי להכיר לעומק את עולם דיני המשפחה.  

התפקיד שעשה אותך והאדם שלמדת ממנו הכי הרבה?

אני כל יום לומדת מאנשים, וכל יום ממלאת תפקיד. אין לי תפקיד שעשה אותי אלא אני יוצרת את התפקידים שלי. אני אדם של אנשים ואני לומדת מכולם ללא אבחנה, מהאנשים שנמצאים 'למטה' ועד האנשים שנמצאים 'למעלה'.

את אחראית על אחת מההחלטות המשמעותיות ביותר בעולם דיני המשפחה – פסק דין 'מהפכת המזונות' שניתן בפני שבעה שופטים בביהמ"ש העליון – יש כאלה שסוברים שההחלטה הזאת, אשר עלולה לשלול מזונות מנשים, היא פעולה נגד נשים, איך את רואה זאת?

אני רואה את זה הפוך. זו החלטה שמעצימה נשים והיא עבורן. המשמעות של ההחלטה היא הורדת הסטראוטיפ שאישה נשארת בבית במטבח עם הילדים ולא מפתחת קריירה או פנאי לעצמה. אישה יכולה להרוויח הרבה כסף ולפתח קריירה והבעל יכול וצריך להיות יותר עם הילדים. ההחלטה אמנם יכולה להקל על הכספים שהבעל ישלם, אך במקביל מייצרת קשר נכון יותר של האבות עם הילדים, וכאמור, מעניקה אפשרות לנשים להתפתח ולהתעצם ברמה האישית והמקצועית בזמן שמתפנה להן. כן, זו החלטה טובה לאבות, ובמקביל, היא מצוינת לאימהות.

עם מי את מתייעצת על החלטות מקצועיות ועסקיות חשובות?

אני מתייעצת עם המעגל המשפחתי הקרוב. בעלי והאחים שלי הם עורכי דין ואנשי מקצוע מצוינים שאני פונה אליהם אם יש דילמות מסוימות שאני מרגישה שיעזור לי לשמוע בהן דעה נוספת. אני גם מתייעצת עם קולגות למקצוע או קולגות בתחומים הנושקים לתחום דיני המשפחה כולל פסיכולוגים ויועצים רלוונטיים. אני מתייעצת איתם, שוקלת את העצות שאני מקבלת, ואז אוספת את מכלול העובדות והדעות ומחליטה את הדרך הנכונה כאשר כל מקרה הוא לגופו.

תחביבים?

סרטים, בילוי בים, שופינג, והרבה שעות עם המשפחה ועם המעגל החברתי של הבנות שלי. לצערי יש לי מעט מדי זמן פנוי. 

מה את אוהבת לעשות בסוף השבוע?

את סופי השבוע אני מקדישה לזמן עם המשפחה. אנחנו מקפידים לעשות קידוש וארוחת ערב שבת עם כל המשפחה. אני עושה גם קצת הליכות, ואם אפשר גם ביקור בים. 

היכן את אוהבת לנפוש ועם מי?

אני אוהבת לנפוש עם המשפחה, בדגש על נסיעות משפחתיות לתאילנד. אנחנו משתדלים לטוס פעם בשנה לתאילנד כשאנחנו עושים זאת בפגרת בית המשפט. אנחנו משתדלים לשלב בטיול ביקור במדינות נוספות. הטיול הוא לא כזה של 'בטן גב' אלא של נסיעה ממקום למקום, לחוות ולראות נופים חדשים ולקבל חוויות חדשות, וגם לשלב שופינג בדרך.

המתנה המכובדת ביותר שקיבלת ואיפה את שומרת אותה? המתנה המכובדת ביותר שנתת?

מתנה מכובדת וזכירה היא המתנה שקיבלתי מאחי הבכור. כשסיימתי את לימודי המשפטים הוא נתן לי במתנה שעון קרטייה. הוא כתב בהקדשה שאדע להשתמש בזמן נכון, וזו מתנה שאני מבינה כמה היא חשובה לחיים – צריך לנצל את הזמן נכון – המושג והיישום שלו משמעותי עבורי כי אני מנסה לנצל את הזמן אשר מצוי ברשותי וברשות משפחתי והקרובים אליי בצורה הנכונה ביותר.
מתנה שזכורה לי כמתנה חשובה שנתתי הייתה לעו"ד זרח רוזנבלום. כשסיימתי את ההתמחות הבאתי לזרח את ספר התנ"ך וכתבתי לו: 'נר לרגלי דברייך ואור לנתיבי'. הוא תרם רבות להתפתחות המקצועית שלי ואני מאוד הערכתי ועודני מעריכה אותו גם ברמה המקצועית וגם ברמה האישית.

איפה את רואה את עצמך בעוד 10 שנים מבחינה מקצועית ואישית?

ממשיכה בעבודה שאני אוהבת. מקווה שאצליח להמשיך להטביע חותם בעולם דיני המשפחה בפרט ועולם המשפט בכלל. אישית אני רואה את עצמי מאושרת בחיק משפחתי עם בעל מאושר ובנות מאושרות.  

מוטו בחיים/משפט שאת מאמינה במסר שהוא מעביר? 

עוד כשהייתי תלמידת תיכון ליווה אותי המשפט שאמר יוליוס קיסר: Veni, vidi, vici"
– באתי, ראיתי, ניצחתי.

אני מאמינה בכל מאודי במשפט הזה והמשמעות שלו נותנת לי את המוטיבציה להצליח בכל דבר. להאמין שאפשר להשיג כל דבר, להתמודד איתו ולהצליח בו. מי שעובד קשה, מאמין בדרך ונלחם עליה הוא יצליח. מה שאתה מחדיר לעצמך לראש הוא זה שקורה ויקרה.