מי אתה?

ערן סלע, סמנכ"ל מכירות ותפעול בחברת שופרסל. מתגורר בגבעת עדה. בזוגיות + 3 ילדים.

מה אתה עושה?

אגף המכירות והתפעול של שופרסל הוא אחד משני האגפים המרכזיים בחברה. הוא אחראי על תפעול החנויות, פעילות האונליין, נדל"ן קמעונאי וההסתכלות הקמעונאית הכוללת על החנויות, מרכזי ליקוט ללקוחות האונליין – בראיה תפעולית מסורתית אחודה ועוד. מדובר בתחום החולש על כ – 14,000 עובדים מתוך כ =17,000 עובדי החברה והוא כולל אחריות רבה. זו עבודה אינטנסיבית שדורשת חוסן נפשי ואני שמח על הזכות לעשות אותה. סמנכ"ל מכירות ותפעול זה משרד מאוד דינמי עם פעילות אינטנסיבית ללא הפסקה. תנועת האנשים והמשימות לא עוצרת לרגע.

מה היה התפקיד הראשון שלך בקריירה?

אחרי סיום לימודי כלכלה וחשבונאות ב'רקנאטי' באוניברסיטת תל אביב התחלתי לעבוד ככלכלן במטה מרכזי בתל אביב של אחד הבנקים הגדולים. ביצעתי עבודה של ניתוח דו"חות וכו'. מהר מאוד הבנתי שחשבונאות זה לא הייעוד שלי, אם כי הבנתי שידיעת תחום הכלכלה והחשבונאות תעזור לי להתקדם לתפקידי ניהול עסקיים ומסחריים. וזה באמת מה שקרה. 

התפקיד שקידם אותך בצורה המשמעותית ביותר והאדם שלמדת ממנו הכי הרבה?

למרות שעבדתי בכמה מקומות לפני, המעבר לחברה גדולה כמו שופרסל שביצעתי בסוף שנת 1998 הרחיב לי את האופקים באופן משמעותי. אני מאוד אוהב את עולם הקמעונאות והמעבר אליו פיתח לי את החשיבה והיווה עבורי קפיצת מדרגה ראשונה. קפיצת המדרגה השנייה הייתה במעבר מתפקידים זוטרים יחסית לתפקיד מנהל פורמט, כלומר לתפקיד ניהול של אחת מתת הרשתות בשופרסל. המעבר הזה שהתרחש בשנת 2006 הבהיר לי לאיזה כיוון בדיוק אני מעוניין לקחת את הקריירה שלי.

באופן כללי, בכל מעבר בין תפקידים ומכל היכרות עם אנשים שמנהלים אותי או שאני מנהל אותם, אני לומד משהו ומקבל תובנות חדשות. אני אדם שמקשיב המון. אחד הדברים שאני עושה הרבה יותר בתפקיד הנוכחי הוא להקשיב. אני מוצא את עצמי בראיונות עבודה, בבירורים, באינטראקציות שונות עם עובדים ואנשים שיש להם קשר לחברה – אני מקשיב לכל אחד מהם ושומע את מה שיש להם להגיד, אני לומד, אני מתעניין, ולכן אני פה. כל יום אני לומד מכל אחד ומכל שיחה.

עם מי אתה מתייעץ על החלטות מקצועיות ועסקיות חשובות?

בהחלטות המקצועיות החשובות אני מתייעץ תמיד, גם עם דרגים מתחתיי, גם עם מקבילים אליי, וגם עם הדרגים שנמצאים מעליי. אני אוהב לסגור מעגל חשיבתי, לקבל הסתכלות מקיפה וכוללת על הנושא. אני מעוניין להבין מה המשמעות של ההחלטה על האנשים שאני מנהל אותם ולהבין מה האדם מהצד שלא קשור להחלטה חושב על ההחלטה הנכונה.

מה הם התחביבים שלך?

עד לאחרונה אחד מהתחביבים העיקריים שלי היה רכיבה על אופניים, אם כי כעת יש לי פחות זמן כך שזה משפיע על תדירות הרכיבה. אני אוהב לקרוא הרבה, בעבר שיחקתי כדורסל, שחיתי ואפילו שיחקתי שחמט. יש לי אהבה גדולה לטבע וכל דבר שמשלב בין אהבה לטבע הוא נהדר בעיני.

מה אתה אוהב לעשות בסוף השבוע?

להתעסק בתחביבים שלי, עד כמה שניתן. סוף השבוע הוא הזמן שלי לבלות עם המשפחה, לערוך ארוחות משפחתיות, להתעדכן איך בני המשפחה מרגישים ולהדביק פערים. אני גם משתדל להתעסק בסוף השבוע בתחביבים שלי ולשלב את התחביבים עם זמן האיכות המשפחתי, עד כמה שניתן.

היכן אתה אוהב לנפוש ועם מי?

אני אוהב לבלות את הזמן החופשי שלי עם בת הזוג שלי ועם שתי הילדות והילד שלי. אני גם אוהב לבלות זמן לבד בבית או ברכיבה על אופניים, עדיף בטבע. כשיש לי זמן אני נפגש עם חברים וגם כאן מנסה לשלב את החיבור בין טבע לספורט, לקפוץ עם האנשים שאני אוהב לטעום יין חדש באחד היקבים, להסתובב בהרי הכרמל, בדלית אל כרמל, עין הוד, ובמקומות בטבע שניתן להרגיש כאילו הזמן עצר מלכת, בהקשר החיובי כמובן.

אנחנו מקיימים את השיחה על רקע המלחמה. מה אתה חווה כמנהל?

אני מרגיש שאני חלק מאלה שבנו את החברה ושהביאו אותה למצב שלה כיום ואשר מאפשר לה להתמודד עם מצבים מאתגרים שכאלה. המלחמה הביאה לצבר אירועים. בפן אחד אנחנו פועלים כחברה חיונית, הכי גדולה במשק לשעת חירום, אשר מספקת מזון למדינת ישראל, וכתוצאה מכך נדרשנו לעשות הרבה דברים כאן ועכשיו – כאשר במקביל יש קושי לגייס עובדים. היבט שני ומרכזי בתקופה הזאת הוא הנרצחים, הנעדרים והחטופים. כחברה חווינו את מנעד הפגיעות הרחב בחברה הישראלית ויצאנו לבקר את המשפחות השכולות ואת משפחות החטופים כדי לתמוך בהם. יצאנו לבקר בישובים ובסניפים שלנו אשר ממוקמים בקווי העימות משדרות ועד קריית שמונה. בהקשר הזה אני חייב לציין שגיליתי אנשים וחברה שיש בה כוח עצום שהפתיע גם אותי, ואני מכיר כמעט כל עובד ואת כל הסניפים ברשת. באתי לנחם אבלים ולתמוך ונפעמתי מהעוצמה של האנשים שפגשתי, הכוח של האנשים בשטח, העובדים, המנהלים, האנשים שישבו בבית ואיבדו את קרוביהם, או משפחות שאיבדו את יקיריהן שהינם עובדי חברה, כל כך התרשמתי ממה שראיתי, זה פשוט מרגש ויצאתי מעודד מאוד מהחוסן של האנשים שיש לנו בישראל ובחברת שופרסל.

במקביל, לצד המורכבות אותה ציינתי כעת, יש אתגר נוסף שהוא תפעול שוטף של חברה שצריכה למכור מזון לתושבי המדינה ולדאוג לביטחון התזונתי של אזרחיה, תוך לקיחת אחריות מלאה על הבטיחות של עובדי החברה. זו תקופה מאתגרת שלמדתי ממנה המון על העוצמות שיש בחברה בה אנחנו חיים.  

מוטו בחיים/משפט שאתה מאמין במסר שהוא מעביר? 

משפט מפתח הוא: "תשתנה או תיעלם". אני מאמין בהשתנות והמשפט הזה, מעבר למשמעות המיידית שלו, מדבר הרבה על קצב החיים, על הלימוד התמידי, אתה צריך ללמוד ולהתפתח אחרת אתה נשאר מאחור. משפט נוסף שמשקף עבורי תפיסת עולם הוא ש'אי אפשר להתקדם ולהתפתח עם ידיים בכיסים". תהיו חרוצים, שלפו ידיים ותעבדו – רק ככה מתקדמים.