אי הנכונות לוותר על המיקום המבוקש מראה על איכות חיים שאליה התרגלנו ורצון לשמר אותה, וזה מובן ומקובל. אם כך, הפתרון הוא ללכת לכיוון של דירות 3 חדרים. דירות כאלה יספקו את אותן חניות שמגיעות עם דירות 4-5 חדרים; גם המחסנים יהיו אותם מחסנים, והמרפסות אותן מרפסות, רק קטנות יותר.


במקום 110 מ"ר בדירת 5 חדרים, הצעירים יחיו בדירות של 73-74 מ"ר. דור ההורים, נזכיר, החל את דרכו בדירות של 50 מ"ר, ואין סיבה שהדור החדש לא ישדרג את עצמו. אם אתם חושבים כי דור ההורים נראה מיושן, אזי אני רוצה להזכיר לכם כי בהשוואה לאירופה וארה"ב, ממוצע הדירות הוא 50-55 מ"ר.

קחו לדוגמא את ראש עיריית כפר סבא, מר יהודה בן חמו, אשר מסכים עם הדברים הללו, והקצה בתוך כפר סבא הירוקה עשרות יחידות של דירות 3 חדרים. ההסכמה הזו יצרה שיתוף פעולה בין קבלנים רבים לעיריית כפר סבא, וכיום זוגות צעירים יכולים לקבל הטבות ברכישת דירות בכפר סבא הירוקה. אין ספק כי לבן חמו ועיריית כפר סבא מגיע קרדיט על הפעולות שהם נוקטים בנושא הזה, ומקדמים את הפתרון הנכון לזוג צעיר בתחילת הדרך.

בנוסף, בתחילת דרכה של משפחה עם ילדים (ב- 5 שנים ראשונות) אין צורך ביותר מחדר ילדים אחד, רוב ההורים וגם הילדים מעדיפים להיות ביחד בחדר משותף.

מלבד זאת, שוק הנדל"ן בטווח הארוך רק עולה, כך שגם עניין ההשקעה הוא משתלם. רוב הצעירים שקונים דירות עושים זאת במינוף גבוה, ולכן זה נכון יותר לקנות היום דירת 3 חדרים, ולמכור אותה בעוד 5-6 שנים. זאת אומרת, רכישת דירה של מיליון וחצי שקל, כאשר 30% ממנה היא הון עצמי ו-70% משכנתא, יכולה להניב בתוך 4-5 שנים 15% תשואה. כלומר, ה-450-500 אלף שקל שהזוג הביא בהון עצמי ועוד 15% תוספת לשווי הדירה, הופכים ל-600-700 אלף שקל שבעזרתם אפשר להשתדרג לדירת 4 חדרים, אם צריך. (שזהו בדיוק הזמן שהצרכים והרצונות של הילדים משתנים, כמוזכר קודם).

אני רוצה להזכיר את החסרונות של דירות גדולות אשר מקשות מאוד על זוג בתחילת דרכו. ראשית, ארנונה. זה עתה פורסם על ההעלאות של אשר אישר משרד הפנים לרשויות רבות להעלות את תעריף הארנונה עד 7.5% בשנת 2015. הרבה דיירים לא לוקחים את הוצאות הארנונה בחשבון אשר יכולות להגיע גם ל-9,000 שקל בשנה לדירות 130 מטר בבניין משותף. שנית, הוצאות התחזוקה. ככל שהבית גדול בד"כ הוצאות התחזוקה גבוהות יותר – ניקיון, חשמל, ריהוט וכו'.

בעיה זו צצה היום בכל הפרויקטים של תמ"א 38, דיירים שהיו רגילים לשלם ועד בית כ- 50 ₪ בחודש מוצאים את עצמם צריכים לשלם ל"חברת ניהול" כ - 500-1000 ₪ בחודש כי הנכס גדל.

הפתרון של דירות קטנות יותר שמתאימות למידותיו של זוג צעיר הינו נכון ואטרקטיבי גם למי שנמצא ב"סיבוב שני" - גרושים, רווקים מבוגרים, או זוגות שהתעייפו מבית גדול. החוכמה הגדולה היא למצוא פתרון נקודתי, שלא ישרת רק אינטרסים פופוליסטים, לדיור במרכז הארץ, שם רוב הזוגות הצעירים מנהלים את חייהם ושם נוח להם לחיות. לכן זוג צעיר יעשה בחוכמה אם לא יקפוץ ישר לדירות גדולות, אלא יתחיל בדירה קטנה, ומשם יתקדם.

 

הכותב הינו מנכ"ל משותף בקבוצת פדלון לבנייה.