הרשימה העדכנית של 20 חברות התעשייה הגדולות בישראל, שמבוססת על מחזורי המכירות שלהן, לא מסמנת תהפוכות ומגמות חדשות ביחס לזו של שנת 20133 ולפי ניתוח אנליסטי, מעידה על סטגנציה.

דירוג גלובס DUN'S 100, של גלובס ודן אנד ברדסטריט מבוסס על נתוני המכירות של החברות התעשייתיות הגדולות בישראל במהלך 2014, ביחס למחזורי המכירות שלהן משנת 2013.

הרוב הגדול של החברות שמופיעות בדירוג העדכני, שומרות על כוחן ועל מקומן ברשימה אם כי אחדות מהן נעות מקום או שניים למעלה או למטה: בחמישייה הפותחת של הדירוג אין שינוי השחקניות אותן שחקניות. רק שרובן חוו אשתקד ירידה בהיקף המכירות, בחלק מן המקרים הירידה מוסברת בפערי המטבע ובשקל החזק: את המדד מובילה חברת התרופות טבע, עם מכירות בהיקף של יותר מ-72.5 מיליארד שקל, עם ירידה של 1.1% ביחס לדירוג הקודם.

במקום השני בתי הזיקוק לנפט (בזן) עם מכירות של 33.3 מיליארד שקל, עם ירידה של 7.5% ביחס לדירוג הקודם, במקום השלישי חברת החשמל, עם מחזור מכירות של 25.1 מיליארד שקל ועם ירידה של 8.9% ביחס לדירוג הקודם.

במקום הרביעי כימיקלים לישראל (כיל) של החברה לישראל עם מחזור מכירות של 21.8 מיליארד שקל, שרשמה ירידה של 3.5% ביחס לדירוג הקודם ובמקום החמישי, עם פער משמעותי מכיל, נמצאת התעשייה האווירית שמחזור המכירות שלה על פי המדד הסתכם בכ-13.6 מיליארד שקל. תע"א היא היחידה מבין החברות המובילות את הרשימה, שב-2014 דווקא רשמה גידול, של 4.1% בהיקף המכירות.

יציבות בביטחוניות

אל דירוג גלובס DUN'S 100 חדרה השנה לראשונה איי.סי פאואר, שעד תחילת 2015 היתה חברה בת של החברה לישראל ולאחר הפיצול בחברת האם, מוחזקת בידי קנון. אי.סי פאואר, שמפעילה תחנות כח בעיקר בפרו ובמדינות נוספות באמריקה הלטינית היא גם החברה שמפעילה את תחנת הכח הפרטית הגדולה ביותר בישראל, שפועלת מאז קיץ 2013 במישור רותם, מייצרת בהיקף של כ-440 מגה וואט על בסיס גז טבעי ומוכרת חשמל לצרכנים פרטיים מתוקף הסכמים ארוכים טווח. היא תפסה את המקום ה-19 בדירוג של החברות התעשייתיות הגדולות ביותר בישראל לפי מחזורי מכירות, לאחר שב-2014 חל גידול משמעותי, בשיעור של 55% בהיקף המכירות שלה.

הגידול בהיקף המכירות של אי.סי פאואר מוערך בין השאר בפעילות ייצור של שנה מלאה בתחנת הכח של החברה בדרום והרחבת הפעילות שלה באמריקה הלטינית. עם כניסתה למקום ה 19 ברשימה, איי.סי פאואר דחקה ממנה את כרמל אולפינים.

מהדירוג העדכני ניכר כי אין שינוי מהותי גם בהיקף הפעילות של החברות הביטחוניות המרכזיות בישראל: רפאל מערכות לחימה, שמרה על מקומה (מקום 11) עם מחזור מכירות של קצת יותר מ-7 מיליארד שקל. מקום אחד לפניה נמצאת אלביט מערכות עם מכירות בהיקף של כ-10.5 מיליארד שקל. תע"א, כאמור נמצאת במקום החמישי עם מכירות של 13.6 מיליארד שקל.

"סטגנציה ניכרת"

"אין פה חברות 'מתפרצות' ואנו לא רואים כאלה שהפתיעו והתברגו למעלה", מנתח סמנכ"ל מידע ומחקר בדן אנד ברדסטריט, צח ברקי בשיחה עם "גלובס": "בסופו של דבר המיליה של החברות התעשייתיות הגדולות במשק הישראלי הוא אותו מיליה. מזה כמה שנים שאנחנו רואים ברשימות האלה פחות או יותר את אותם שחקנים, ויש במצב הזה כדי להעיד על תקרת הזכוכית שאיתה מתמודדות אותן חברות תעשייה: בקונסטלציה הנוכחית, כשהחסמים לצמיחה בתעשייה רבים - הסטגנציה ניכרת מהנתונים".

להערכת אנשי דן אנד ברדסטריט גם הימשכות המשבר בגוש האירו, תורמת את חלקה לקיפאון המדובר, ופועל יוצא מכך הוא שיותר ויותר חברות מעדיפות להמתין להתבהרות למצב בשווקים, נמנעות מלקיחת סיכונים וההתפתחות התעשייתית בהתאם: "המצב סטטי, אין לקיחת סיכונים ואין השקעות משמעותיות. החברות מחכות, אלא שההמתנה שלהן לשינוי בשווקים ארוכה. העולם לא צומח בקצבים שהיינו רוצים שיצמח. גוש האירו תופס 36% מנפח הסחר העולמי והוא המפתח המרכזי בקצב הגידול העולמי. כשהשוק הזה ייצא מהקיפאון - ניתן להעריך שנראה גם גידול בסחר העולמי כמו גם גידול בהיקפי המכירות של החברות הנסקרות בדירוג שלנו", אומר ברקי.