בעשורים האחרונים, חברות טכנולוגיות החלו לאמץ שיטות תפעול שונות שמטרתן הקטנת התקורה המפעלית, מזעור סיכוני שוק ושיפור איכות המוצרים. אחת המתודולוגיות המובילות הינה ייצור בשיטת LEAN, שנולדה בתחילת שנות ה-90 והתבססה על תפיסת ניהול הייצור של מפעלי טויוטה ביפן. שיטת ה-LEAN מאתגרת את הארגון לעבוד בצורה היעילה ביותר, תוך בזבוז מינימלי של משאבים.

במשמעותו הבסיסית בעולם הבנייה, הגדרתו של פרויקט TURNKEY נבעה מכך שחברת הבנייה אחראית על התכנון, הרגולציה, הפיקוח והבניה, עיצוב הפנים וכלה ברכישת הריהוט. בסיום הפרויקט, כל מה שנותר ללקוחות הוא לקבל המפתח (KEY), להכניס לדלת, לסובב (TURN) ולהיכנס לדירה. אחד המאפיינים הבולטים בשיטת זו, היא שעל ספק ה-TURNKEY חלה אחריות מלאה לכל שרשרת האספקה, החל מהאדריכל ועד הנגר ובהתאם, באחריותו לטפל בכל אי התאמה וליישם גם את האחריות הכוללת לאחר מסירת המבנה לבעליו. מאפיין זה היווה, ועדיין מהווה, את אחד היתרונות הבולטים של השיטה עבור הלקוחות בכל התחומים.

Turnkey Solution בחברות טכנולוגיות

כיום, ספק TURNKEY, המכונה גם Contract Manufacture, מעניק פתרון מקיף המאפשר יישום מיטבי של שיטות ייעול מערך התפעול בחברות. באמצעות מערך תפעול משוכלל הכולל את מחלקות שרשרת אספקה, איכות וייצור, מעביר ספק ה-TURNKEY את מערכי הרכש, הייצור, האיכות והלוגיסטיקה מלקוחותיו אליו, ולכן הוא בעל האחריות הכוללת על מערך שרשרת האספקה וקבלני המשנה. לקוחותיו, לעומת זאת, נהנים מן הערך המוסף של פעילות אל מול ספק אחד בלבד, המקלה על עבודתם. ההתנהלות בין הלקוחות לקבלן ה- TURNKEY נעשית באמצעות הזמנות רכש ו/או הסכמים ארוכי טווח, בהתאם לצרכי הלקוח בפועל (JUST IN TIME). לפיכך, הלקוחות שומרים על מלאי מינימלי ומשפרים את ניהול תזרים מזומנים המזומנים בחברה.

מזעור הנטל התפעולי מאפשר לחברה לפנות משאבים לפיתוח אסטרטגיה ומוצרים עתידיים

ספק ה- TURNKEYמאפשר ללקוחות להקטין בצורה ניכרת את מערך התפעול השוטף. מזעור "הנטל" התפעולי מאפשר לחברות להתמקד בפיתוח החברה ומוצריה, במקום בתשתית החברה וניהול שרשרת האספקה. מעבר לכך, יישום שיטה זו מקטין משמעותית את הסיכון והחשיפה של החברות לתנודות בשוק, ממזער תקורה ומאפשר יכולות תגובה מהירה לדרישות השוק, תוך יכולת התאמה גבוהה הן לשינויים פנימיים בחברות והן לשינויים חיצוניים בשווקים.

צוק מערכות - פתרונות מלאים למערכות משולבות

בשנים האחרונות פיתחו ספקי TURNKEY יכולות נוספות מעבר למערכי ייצור ורכש, בהן שירותי הנדסה מתקדמים. צוק מערכות, המתמחה בטכנולוגיות ייחודיות בהן מכניקה, אופטיקה, בקרה, הנעה ופנאומטיקה, מעניקה שירותים הנדסיים, בהם קליטת מוצרים בתהליך NPI, שיפורי תוכן הנדסיים ושחזור מידע הנדסי.

יתרון נוסף בעבודה עם קבלן TURNKEY, היא החשיפה של קבלני ה TURNKEY למגוון תעשיות, משמע פיזור סיכונים. לקוחותינו משתייכים למגוון רחב של תעשיות, בהן דפוס דיגיטלי תעשייתי, מזון ומשקאות, משק ווטרינריה, מערכות רובוטיות, אוטומציה, מוליכים למחצה, ביטחוני, מעגלים מודפסים, מערכות רפואיות ועוד. מגוון זה מאפשר לנו לפעול בצורה לינארית ולהעניק מענה ללקוחות בתעשיות המתאפיינות בתנודתיות גבוהה, או לחילופין, לחברות הנכנסות להאטה או לגידול מהיר.

בנוסף, אנו מספקים בסיס תפעולי גם לחברות הזנק עם אב טיפוס בשל, הנדרשות למערך תפעול מקצועי ולתמיכה הנדסית, לטובת שיפור אב הטיפוס בתהליך NPI ופריצה מהירה ואיכותית לשוק.

בעבודה מול קבלן TURNKEY מועבר ידע רב בין החברות ונוצרת תלות הדדית הדורשת השקעה ראשונית מצד שתי החברות. אי לכך, היציבות הפיננסית של חברת ה TURNKEY מהווה גורם קריטי בבחירה של ספק.

מכיוון שתחום קבלנות ה TURNKEY הולך ומשתכלל ומערכי השירות מתרחבים תוך כדי מתן מענה מדויק, יותר ויותר חברות במשק מבינות הן את היתרון הכולל והן את החיסכון המשמעותי בעבודה עם קבלנים מסוגנו. חברתנו, הנהנית מגב כלכלי הנובע מאיתנותה הפיננסית מחד ומפיזור הסיכונים מאידך, מספקת מעטפת מקיפה של פתרונות גמישים ויצירתיים במחירים תחרותיים, תוך הקפדה על המצוינות המקצועית ממנה נהנים לקוחותינו.

 

מאת: צוקרמן כפיר – סמנכ"ל תפעול, צוק מערכות