נוטים להשתמש במונח "יחידות דיור" כאילו בעצם אמירתו ו/או מימושו נפתרה הבעיה התכנונית במלואה. כלומר, אם נתכנן ונבנה "יחידות דיור" לפי הדרוש, הרי יצאנו ידי חובתנו ויהיה בידנו הפתרון לבעיית המגורים. האם כך?

מגדולי האדריכלים של התקופה המודרנית באדריכלות - לה קורבוזייה, הגדיר את הבית כמכונה לגור בה. המכונה נמדדת לפי יחידות הדיור. היום, 70 שנה אחרי תחילת הבניה של הדוגמה הקנונית cite radieuse במרסיי, אנו מבינים כי "יחידת הדיור" היא רק צד אחד של התמונה התכנונית. היא התא הבודד בו אנו גרים.

אבל כשם שגוף אינו מורכב רק מאוסף תאים בודדים אלא גם מהתקשורת הנרקמת ביניהם הרי שסביב התא קיימת מעטפת המחברת את היחידות אחת לרעותה והופכת את היחידה הבודדת בה אנו "רק" גרים לסביבת חיים מלאה בה אנו גרים אבל גם מבלים, עובדים, לומדים, נחים, יוצרים, נופשים, נוסעים, מטיילים, מתחנכים, מבקרים ועוד אלפי פעולות מקטנות ועד גדולות אשר הופכות את חיינו מרק לגור ב"יחידת דיור" לחיים שלמים ב"סביבת חיים" מלאה.

המגורים ביחידת דיור אינם יוצרים חברה. הם יוצרים אוסף של פרטים בודדים אשר אין בהם מין המשותף. כך למשל אנו יכולים לראות ברמת הבניין הבודד כי בית דירות אשר תוכנן כאוסף של יחדות דיור ברבות הזמן הופך לבניין מוזנח ולא מטופל. כל אחד הגר בתא הבודד שלו אינו רואה עצמו חלק מהכלל ולפיכך אין לו גם כל אחריות לגבי הכלל. כך הדבק, החבור, המעטפת שאמורה ליצור את סביבת החיים הקרובה ביותר נפרדת לחלקיה הקטנים ביותר – הדירה - והמעטפת סביבה ברמת הבניין מתפוררת.

אותו הליך בדיוק קורה גם בקנה המידה של השכונה והעיר. כאשר אוסף בנייני הדיור אינו אלא אסופת בניינים ללא זהות מקומית הנרקמת בחלל שבין הבניינים הרי שגם סביב גושי בניה אלה, תתפורר המעטפת – הגינה, הפארק, בית הספר, המרכז השכונתי והסביבה תהפוך לעגומה ומוזנחת.

כל עוד ננקוט בלשון של "יחידות דיור" לעומת יצירת סביבות חיים תמיד נפריד את עצמנו כיחידה בודדת חד ממדית וניצור סביבה אנונימית, חלקית אשר אין בכוחה להתקיים לאורך זמן.

מזה תקופה אנו עדים להקמה מסיבית של שכונות מגורים אשר נולדות יש מאין. אנו חייבים לזכור כי המקומות בהם אנו מרגישים הכי טוב אינם הסכום המתמטי של בנייני המגורים, בנייני הציבור, בתי הספר, צמחייה, בתי הקפה ועסקים גרידא אלא יותר מכל הם המקום בו הם ניתכים כולם ביחד לסביבת חיים אחת בה כל אחד מאתנו יכול למצוא את עצמו ואת הציבור החי איתו ביחד.

בבואנו לחתום, להגריל או להירשם ברשימות יחידות הדיור המוצעות, יש לראות ולהבין כיצד תתקיים סביבת החיים שלנו. כדי להחליט אם יחידת הדיור מתאימה לנו עלינו לראות מעבר ליחידה הבודדת ולצפות לעבר סביבת החיים המלאה בה אנו מבקשים לגור.

 

צדיק אליקים הוא ממשרד אליקים אדריכלים ובוני ערים בע"מ