ייפוי כוח מתמשך הוא כלי שנועד לאפשר לכל אדם בגיר לחיות את חייו בהתאם להשקפת עולמו ורצונותיו גם אם יגיע חלילה למצב של חוסר יכולת לקבל החלטה מדעת על גופו או על רכושו.

 

 

המנגנון של ייפוי הכוח המתמשך הוא בעל חשיבות עצומה, שכן הוא מאפשר לנו לעצב את גורלנו, ולוודא כי קולנו יישמע באופן ברור בכל הנוגע לשגרת חיינו, העדפותינו הרפואיות, הכלכליות והאישיות – גם כאשר נגיע למצב בו לא נוכל להתבטא או לחשוב בצורה צלולה.

 

להיות אדון לגורלך: איך זה עובד?

כל אדם צלול מעל גיל 18 המבין את המשמעות של ייפוי הכוח המתמשך – רשאי להעניק ייפוי כוח לאדם עליו הוא סומך שייצג אותו ויהיה אחראי על ענייניו במקרה שלא יהיה מסוגל לעשות זאת בעצמו עקב מחלה, זקנה או תאונה. במסמך ייפוי הכוח אנו קובעים את היקף הסמכות הניתנת למיופה הכוח (סמכות להכריע בעניינים רפואיים, כלכליים, אישיים או אחרים) ואת העקרונות המנחים לפיהם אנו רוצים שינהג. ניתן לדוגמה לקבוע שנרצה להישאר בבית ולא לעבור למוסד, ואף לרדת לרזולוציות של העדפות מזון והעדפות תרבותיות הנוגעות לזמן הפנאי.

 

ניתן למנות מיופה כוח אחד שייצג אתכם, אך אם אתם ממנים מיופה כוח אחד חשוב למנות לו מיופה כוח חלופי שימלא את מקומו במקרה שהוא ילך לעולמו או לא יוכל לבצע את תפקידו מסיבה כלשהי.

 

באפשרותכם למנות מספר מיופי כוח וניתן לקבוע כי כל אחד מהם יהא אחראי על תחום אחר – למשל, אפשר למנות קרוב משפחה שיכריע בכל הסוגיות הרפואיות, וקרוב משפחה או איש אמון (למשל רואה חשבון) שייצג אתכם בפן הכלכלי.

 

 

 
בידי מי תפקידו את עתידכם: איך לבחור מיופה כוח?

 

מיופה הכוח שתבחרו יהיה האדם שידאג להוציא לפועל את ההחלטות שלכם ולייצג אתכם אם וכאשר לא תוכלו לעשות זאת בעצמכם. יש לבחור אדם שאתם בוטחים בו, וסומכים עליו שימלא אחר רצונותיכם בצורה מלאה. מיופה הכוח יכול להיות בן, בת, קרוב משפחה אחר או איש מקצוע דוגמת רואה חשבון או רופא.

 

כשבוחרים מיופה כוח יש לבדוק האם הוא אדם אחראי, נאמן, מסור, והאם הוא מנהל את חייו הפרטיים בצורה אחראית ושקולה. יש לוודא כי הוא מבין שתפקידו הוא למלא אחר רצונותיכם ולא לפעול כפי שהוא היה חושב לנכון. כמו כן יש לבחון האם חיי היום יום שלו מאפשרים לו לתפקד כמיופה כוח בהיקף שאתם מייעדים לו.

 

החוק מוסיף גם הוא מספר תנאים שמיופה כוח צריך לעמוד בהם כמו: כשרות שכלית וגיל 18 ומעלה. כמו כן אסור למנות כמיופה כוח אדם המספק לכם שירותים בתשלום כגון עובד סוציאלי או מטפל סיעודי. בנוסף, אם מיופה הכוח אמון על רכושכם, אי אפשר לבחור באדם שפשט רגל.

 

איך אפשר לפקח על מיופה הכוח?

 

מיופה הכוח מתחייב לפעול בתום לב תוך שמירה על כבודכם ופרטיותכם. בעוד מנגנון ייפוי הכוח מבוסס על יחסים משפחתיים או יחסי אמון, עדיין יש אמצעים שונים בעזרתם ניתן לפקח על מיופה הכוח.

 

ניתן למנות מספר מיופי כוח שיפעלו במשותף באופן בו דרוש רוב לקבלת החלטה. כך אפשר להבטיח בקרה מסוימת על ההחלטות. כמו כן אפשר לבחור אנשים מסוימים הקרובים אליכם אשר מיופה הכוח יהא חייב לידע אותם בכל ההחלטות והפעולות שהוא מבצע. אותם אנשים הנקראים "מיודעים" יוכלו לפקח על מיופה הכוח. בנוסף באפשרותכם לקבוע כי מיופה הכוח יצטרך להגיש דין וחשבון לאפוטרופוס הכללי.

ללא ייפוי כוח מתמשך – אפוטרופסות: אלטרנטיבה דורסנית ומנוכרת

 

עד לאפריל 2017 הפריבילגיה לערוך ייפוי כוח מתמשך לא הייתה קיימת. או אז מונה באופן אוטומטי לאדם שאיבד את צלילות דעתו – אפוטרופוס מטעם המדינה. גם היום, אדם שלא עורך ייפוי כוח מתמשך, ומגיע חס וחלילה למצב שבו הוא אינו מסוגל להחליט או להביע עצמו – מקבל אפוטרופוס שיהא אחראי עליו. אלטרנטיבת האפוטרופסות פוגעת קשות בכבוד האדם וחירותו. אף אחד מאיתנו אינו מעוניין להפקיד את גורלו בידי צד שלישי, נציג ציבור או אף בן משפחה שאינו יודע עלינו דבר וחצי דבר, ואין לנו משמעות מיוחדת בעיניו. אותו נציג יכריע על דעת עצמו היכן נגור, איזה טיפול רפואי נקבל, מי יטפל בנו, ואיך ייראו חיינו וזאת על סמך תפיסת עולמו האישית.

 

עו"ד רפאל אלמוג
עו"ד רפאל אלמוג צילום: עמית שעל
 

 

תהליך הכנת ייפוי כוח מתמשך אצל עורך דין

בתהליך הכנת המסמך עורך הדין ישקף ללקוח סיטואציות רבות ושונות שיהיה עליו לקחת בחשבון ולהתייחס אליהן. ביחד יחשבו על פתרונות מותאמים אישית לאופי, הרגלים ותפיסת העולם של הלקוח. עורך דין בעל ניסיון בעריכת ייפוי כוח מתמשך ידע אילו סוגיות להעלות, ישים לב לפרטים חשובים וידאג כי ערכיו והעדפותיו של הלקוח יקבלו ביטוי בערוב ימיו.

 

עורך הדין אף נפגש עם מיופי הכוח, מסביר להם מה משמעות המינוי, מה נדרש מהם, ובודק האם הם מסוגלים למלא את תפקידם מהימנה. חשוב לציין כי לא כל עורך דין יכול לערוך הסכם ייפוי כוח מתמשך, אלא רק עורך דין שעבר הסמכה ייעודית לכך.

 

מאת עו"ד רפאל אלמוג שותף מייסד, אלמוג – שפירא משרד עורכי דין