מיזם "חשבוניות ישראל" של רשות המיסים, לצמצום החשבוניות הפיקטיביות, זוכה לביקורת רבה של רבים מהמומחים בתחום המיסים. במסגרת המיזם כל חשבונית בסכום של מעל 25 אלף שקלים תצטרך לקבל מספר הקצאה בשעת הנפקתה, וכך להגביר את השקיפות ולצמצמם את תופעת החשבוניות פיקטיביות. הביקורות מתמקדות בעיקר בעומס הבירוקרטי שייווצר לעסקים, ובכך שעדיין לעבריינים נשארות מספיק פרצות. לדעתי, בסופו של יום התועלת במיזם תעלה על מחירו.
בטרם ניגש נדון את ״המיזם״ החדש עלינו לשאול האם השינוי משפר את הקיים, או מרע אותו. והסטטוס קוו הוא בעייתי. מחד החשבוניות הפיקטיביות יוצרות נזק כלכלי גדול למדינת ישראל, מתדלקות ארגוני פשיעה, מאידך המדינה הגיבה לכך באכיפת יתר, אגרסיבית ומופרזת. בשנים האחרונות, מערכת האכיפה יצאה במסע אכיפה דרקוני, ואנשים נכנסו למאסרים בלתי פרופורציונאליים לרווחים שהם הפיקו מהעבירות וזאת במקרה הטוב, במקרים היותר גרועים עוסקים חפים מכל פשע מצאו עצמם נאבקים בחיובי עתק של רשויות המס. זוהי סיטואציה שהיא לא טובה למדינה, והיא לא טובה לעסקים שומרי החוק. והעבריינים, הם עדיין ממשיכים בפעילותם.
מיזם "חשבוניות ישראל" בא כדי לפתור את הבעיה, או לפחות לנסות לצמצם אותה. הרעיון הוא טוב, וגם אם אופן הביצוע עדיין איננו מושלם, זה לא הופך את זה לרעיון גרוע. אלא אומר שצריך לשפר את המנגנון. למערכת יהיו כנראה חבלי לידה טכנולוגיים ואחרים, אבל הרעיון עצמו של יצירות וודאות וסדר – הוא מבורך.
המערכת למעשה מאפשרת לקבל מעין ׳פרה-רולינג׳ על חשבוניות, ולקבל עליה אישור לניכוי. לעסקים זה יאפשר וודאות עסקית, ולרשות המיסים זה יאפשר למקד את מאמצי הגבייה באיתור פרצות נוספות וסגירתן, במקום לבצע אכיפה מאד צרה ואגרסיבית, שאיננה מצליחה לעמוד בשיטפון.
מערכת המס בישראל רוצה ויכולה להיות מתקדמת מאוד. אמצעים טכנולוגיים כמו כלי בינה מלאכותית רק הולכים ומתפתחים, ויכולים לצמצמם את תופעת החשבוניות המוצאות והמנוכות שלא כדין. יש לעודד את השימוש בטכנולוגיה, כי גלומה בה תועלת רבה לעסקים ולמדינה. בהשוואה לאירופה, שם מתקיים משטר מע״מ הדומה במהותו לישראל, מדינת ישראל מתקדמת בכלים המקוונים והטכנולוגיים המשמשים בדיווח ואכיפה של הוראות מע״מ ואין שום סיבה שלא נמשיך ונוביל מגמה זו.
חבלי הלידה הטכנולוגיים עדיפים שבעתיים על בזבוז המשאבים הכרוך בניהול תיקי חקירה ותביעה, חוסר ההגינות והצדק שיש באכיפה, ובעיקר ימנעו ענישה בלתי פרופורציונלית בהקשרים אלו וחיובים כספיים מיותרים.
נחזיק אצבעות שהמערכת החדשה תעשה טוב, כי בסופו של דבר תביא תועלת לעוסקים, למשק ולכלכלה.
עו"ד רני שורץ, מומחה למיסוי ושותף מנהל במשרד ירון אלדר פלר שורץ ושות'
d&b – לדעת להחליט