כיום, רכישת דירה בת"א נראית כ"משימה בלתי אפשרית" עבור זוגות צעירים, אפשרות שכלל לא מעלים בשיחות הרבות במשפחה. עבור צעירים רבים המתגוררים בת"א ונהנים מהפאבים, חופי הים וחיי הלילה של ת"א, השלב בחיים בו מתחילים לחשוב על קניית דירה הוא משמעותי במיוחד גם בגלל העובדה שבמרבית המקרים כדי לחסוך עליהם לעזוב את העיר האהובה עליהם.

ניתן לראות בחודשים האחרונים חברות נדל"ן רבות משווקות פרויקטים בחדרה, בת ים, חולון וערים נוספות ומציינות שבאזורים הללו צפויים לעלות המחירים. כיצד ניתן לחזות באילו אזורים יעלו המחירים ואיפה כדאי לרכוש דירה?

1. "להיות קרוב למרכז ת"א": כולנו מעוניינים לגור במרכז - באזור בו "יש תנועה", הן מבחינת מקומות עבודה, מרכזי בילוי, מרכזי קניות ולהיות במרכז העניינים.

2. אזורים ירוקים ורמת החינוך: עבור משפחות צעירות שמגדלות ילדים קטנים, פארקים ושטחים ירוקים הם שיקולים משמעותיים במיוחד שעשויים לאפשר רמת חיים טובה ואיכותית עבור הילדים. כמו כן, כולנו מעוניינים שילדינו ילמדו במוסדות הלימוד הטובים ביותר.

3. קירבה לנתיבי תחבורה מרכזיים: הנגישות לערים הגדולות חשובה במיוחד. כך למשל, קרבה לתחנת הרכבת ולכבישים מרכזיים עשויה להשפיע בצורה משמעותית על המחיר.

4. אזורים בהם ישנן תכניות פיתוח עירוניות שעשויים לייצר ערך מוסף לרוכש.

על מנת לבחון כיצד לזהות את המקומות ה"כדאיים ביותר" בת"א והמרכז, נכון לבחון את "השינויים" שעשויים להשפיע על האזור, כאשר השינוי המשמעותי ביותר מושפע מבניית תוואי הרכבת הקלה.

הרגע בו "מרכז העיר" יתרחב...

תל אביב הייתה ותמיד תהיה המרכז של המדינה, המקום בו יפתחו חנויות חדשות והמקום אליו יצאו הצעירים בכדי לבלות ולנקות את הראש. גם מבחינת מקומות העבודה, האוכלוסייה בעיר תמיד תהיה מורכבת מבעלי השכלה גבוהה המרוויחה מעל הממוצע. כמובן, איש מאתנו לא באמת חושב שהסטארט-אפים וחברות ההייטק הגדולות יעבירו את משרדיהם לבת ים, חולון וחדרה.

אם חושבים על כך לעומק, כשהרכבת הקלה תחל את פעילותה, המרחק בין "פאתי העיר" לבין המרכז שכרגע עומד על כ-35 ד' נסיעה, "יצטמצם" משמעותית מבחינת התושבים שיוכלו להגיע בצורה נוחה ופשוטה לכל מקום תוך מספר דקות.

בעוד שברחובות המרכזיים כמו רוטשילד ודיזינגוף הנכסים יקרים, יעברו בירושות וימשיכו להיות מושכרים, נראה כי הצעירים יתגוררו בשכונות בסובב מרכז ת"א כשמחירי הנכסים בהם ריאליים וכמעט וזהים למחירי הדירות בפרויקטים שבחולון, בת ים וחדרה.

אך בעוד שבת ים, חדרה וחולון הגיעו לתקרת המחיר בשנים האחרונות, בסובב ת"א עליית המחירים רק בתחילת דרכה.

במקביל, כשהאוכלוסייה הצעירה תמלא את השכונות הצמודות למרכז ת"א, ומדובר בתהליך מהיר, יחלו לפתוח פאבים ומקומות בילוי חדשים שלמעשה "ירחיבו" את מרכזי העיר.

כעת תחליטו אתם, היכן כדאי להשקיע בישראל?

 

גיורא אלמוג, מנכ"ל חברת "אלמוג פסגות"