Crowe Horwath משלבים הייטק אל תוך ראיית החשבון

 

מנהלים בכירים מרשת ראיית החשבון השמינית בגודלה בעולם מדברים עם גלובס על ישראל, האתגרים שניצבים מול המקצוע והשינויים שעוברת הפירמה.

מקצוע ראיית החשבון הוא כבר לא מה שהיה בעבר. ביקורת חשבונאית, שהיוותה את מקור הפרנסה העיקרי של רואי החשבון, תורמת לאנשי המקצוע פחות ופחות הכנסות, בעוד שתחומי מומחיות ממוקדים יותר כגון טכנולוגיה, מיסוי ושירותי ייעוץ מציגים מגמת צמיחה. אלו חדשות טובות עבור Crowe Horwath (CH), רשת רואי החשבון השמינית בגודלה בעולם, אשר מתמחה בטכנולוגיה, מיסוי וייעוץ.

אחד התחומים שבהם יש פוטנציאל ברור לפצות על אובדן ההכנסות מביקורות הוא תחום השירותים הטכנולוגיים. מתוך כך, מנהלים בכירים מ – Crowe Horwath International (CHI) הגיעו לישראל מוקדם יותר החודש לפגישות עם הנציגה המקומית שלהם, עובדיה פיק קריכלי, כדי לבחון חלק מהפתרונות הטכנולוגיים שמציעות חברות הייטק ישראליות למגזר החשבונאות, בנושאים כגון Big Data, אחסון בענן, למידת מכונה, בינה מלאכותית ובייחוד אבטחת סייבר.

המנכ"ל של CHI, J. Kevin McGrath, אמר "בשנת 2008, ביקורות חשבונאיות תרמו 53% מההכנסות של עשר רשתות רואי החשבון המובילות בעולם, אך רק 39% מההכנסות בשנת 2016. הייתה ירידה גם בסכום האבסולוטי של ההכנסות. CH דווקא הצליחה להשיג צמיחה של 5% בהכנסות מביקורת במהלך אותה התקופה, אך המשך הגדלת נתח השוק בשוק שהולך ומתכווץ היא לא אסטרטגיה בת-קיימא"

"הפתרון הוא להרחיב את השירותים שאינם קשורים לביקורת. לאלו יש ערך גבוה יותר וזה הכיוון שאליו השוק מתקדם. הקבוצה שלנו חזקה בתחום ייעוץ המס הבינלאומי. כללי ההוגנות והשוויון נכתבו מחדש על מנת למנוע יצירת מקלטי מס והדבר יצר צורך ביועצים שיסייעו לחברות לנווט במצב החדש".

"בנוסף, יש את נושא הטכנולוגיה והייעוץ בנוגע לשימוש בטכנולוגיות, וכן מגמות טכנולוגיות ואופן אספקת השירותים. הלקוחות שלנו זקוקים לסיוע בשאלה באיזה טכנולוגיות להשתמש, בייחוד חברות קטנות ובינוניות והנושא של אבטחת סייבר".

McGrath אינו רואה את CH בתור מתחרה של ה – "ביג פור" (ארבעת הגדולים), אלא בתור פירמה המספקת שירותים משלימים בתחומי ההתמחות שלה, כגון ייעוץ טכנולוגי ומיסוי.

המנהל האזורי של CHI לאזור אירופה, המזרח התיכון ואפריקה, Bernard Delomenie, אמר "אנו בוחנים את האופנים השונים שבהם אנו יכולים לנצל את המוחות  של תעשיית ההייטק הישראלית. כאן נמצא עמק הסיליקון השני. יש לנו דיונים רבים בנוגע להשקעות באבטחת סייבר ויכולות אחרות של ישראל".

הזינוק בפעילות ההייטק ב – 2009 היה הגורם שהניע את צירופה של פירמת עובדיה פיק קריכלי לרשת CHI. פירמת עובדיה פיק קריכלי מהירת הצמיחה, שנוסדה ב – 1982, חיפשה רשת בינלאומית מתאימה להצטרף אליה.

"בניגוד לכלכלות של מערב אירופה וצפון אמריקה, אשר נפגעו ממשבר הסאב-פריים, כלכלת ישראל המשיכה להציג צמיחה מהירה", משחזר אריה עובדיה, השותף המנהל והמנכ"ל של CH ישראל. "הלקוחות שלנו עשו הרבה עסקאות ברחבי העולם, תוך ניצול ההזדמנויות הבינלאומיות, והיינו צריכים להיות חלק מאחת הרשתות הבינלאומיות המרכזיות כדי לתמוך בהם. עשיתי מחקר קצר וגיליתי של – CH לא הייתה נציגות בישראל"

Delomenie מזכיר שהתזמון היה מצוין. "לפני 2009, ישראל לא הייתה אחד מהשווקים שבראש סדר העדיפויות שלנו. אבל הדינמיקה של הדברים האלה מתבססת על ביקושים, וככל שיותר ויותר חברות התחילו לעשות עסקים בישראל, בייחוד במגזר ההייטק, כך הייתה לנו יותר ויותר פעילות כאן. היינו צריכים ליצור כאן שותפות כך שזה היה זיווג משמיים".

CH כוללת יותר מ – 184 פירמות רואי חשבון ויועצים עם 640 סניפים וקרוב ל – 35,000 אנשי מקצוע וסגל ביותר מ – 100 מדינות ברחבי העולם.

הנוף מהמשרדים של CH ישראל, הממוקמים בקומה ה – 20 של בניין רב קומות במתחם בורסת היהלומים של רמת גן, משקף את הגאות הכלכלית של ישראל בתקופה הנוכחית. מגדלי משרדים נמצאים בבנייה בכל רחבי רמת גן ואגן איילון בתל אביב.

את הגאות הזו מובילה תעשיית ההייטק והשיחה חוזרת באופן בלתי נמנע לנושא זה, לא רק מההיבט של כלכלת ישראל אלא גם מהיבט ההשלכות שלו על רואי החשבון.

McGrath אומר, "אני אופטימי לגבי השוק הישראלי. יש כאן היצע נרחב כל כך של עובדי ידע ופירמות יוצאות מן הכלל שמוציאות את החברות שלהן להנפקות בארה"ב".

הוא מוסיף "אני מנכ"ל מזה חמש שנים ומדהים לראות איך הדברים והתפיסות השתנו במהלך התקופה הזו. בתור רואה חשבון, אני מעדיף לדבר על שינוי (transformation) ולא על הפרעה (disruption). הפרעה הוא מושג שמתאים לחברות טכנולוגיה".

"קיימת תרבות של חדשנות והקמנו קבוצת עניין מיוחדת לתחום החדשנות והטכנולוגיה כדי לסייע לחברות להתמודד עם האתגרים הללו. יש לנו 180 חברות. אנו רוצים למנף את הנוהגים המיטביים בתחומי הבינה המלאכותית, למידת המכונה, ה – big data ואבטחת הסייבר. ייעוץ טכנולוגי הוא אחד מהתחומים בעלי התרומה המשמעותית ביותר להכנסות שלנו".

McGrath צופה גם שהאפשרויות הטכנולוגיות ישנו את מודלי הביקורת. "השוק צריך ללמוד שיותר ויותר טכנולוגיות מאפשרות כיום דיווח בזמן אמת. המודלים חייבים להתאים את עצמם לתקופה הנוכחית".

הוא מציין את דרום אפריקה בתור אחת החלוצות בתחום הדיווח המשולב אשר הרחיבה את התפקיד המסורתי של מבקרים והדוחות הסטנדרטיים שלהם. McGrath מעריך שאבטחת סייבר הפכה לנושא כה חשוב עד כי ייתכן שיהיה כדאי לחברות לדווח לשוק על אמצעי אבטחת הסייבר אותם הן מיישמות, כדי לאפשר למשקיעים ולבעלי המניות לשפוט בצורה טובה יותר עד כמה הן פגיעות ומסוגלות להתמודד עם התקפות מצד האקרים.

Delomenie אומר, "אבטחת סייבר היא נושא קשה במיוחד עבור חברות קטנות ובינוניות, אשר תמיד מבקשות מאתנו לסייע להן עם הטכנולוגיה. זהו שוק עצום עם כל כך הרבה הצעות, שהן לא יודעות מה לעשות. גם חברות גדולות יותר לא חסינות ויש הרבה שאנחנו יכולים לעשות כדי לסייע להן".

טבעו הטכנולוגי יותר של מקצוע ראיית החשבון במאה ה – 21 יכול לסייע לענף להתמודד עם אתגר מרכזי נוסף – גיוס ושימור האנשים המוכשרים ביותר.

McGrath מבחין, "טרנדים חולפים. לאורך 40 שנה, הביקוש למקצוע ראיית החשבון עלה וירד. מעניין לציין, שלאחר השערוריות התאגידיות של תחילת שנות ה – 2000 והמשבר הפיננסי העולמי שהתרחש לאחר מכן, התחדש הרצון של אנשים צעירים להצטרף למקצוע, הפעם מתוך השאיפה לתרום חברתית. גם אחרי שגויסו כישרונות, עדיין מאתגר לשמר אותם. רואה חשבון צעיר ומבריק שעבד יפה בפירמת רואי חשבון גדולה במשך חמש שנים מהווה יעד גיוס אטרקטיבי מאוד עבור תאגידים."

חלק מהדרכים הנוספות שבאמצעותן המקצוע יכול להסתגל הן קוד לבוש פחות פורמלי ואפשרויות לעבודה מהבית.

McGrath ממשיך, "להבנתי, הפירמות הישראליות מאוד אטרקטיביות עבור אנשים צעירים. אני חושב שייעוץ הייטק הוא אחד התחומים שהופכים את המקצוע ליותר אטרקטיבי עבורם. אם אתה רוצה למשוך מועמדים צעירים אתה צריך גם לתת להם לנוע ברחבי העולם ולספק הכשרה מסביב לעולם. ב – CH, יש לנו אקדמיה למנהיגות צעירה עבור רואי חשבון מכל העולם, שמספקת להם פרספקטיבה גלובלית."

Delomenie, שנולד בצרפת ובילה 15 שנים באפריקה לפני שעבר ללונדון לפני 17 שנה, מדגיש את אופייה הבינלאומי של CH. "אנחנו חזקים מאוד בסין וההשקעות העצומות של סין באפריקה חידשו את העניין שלנו שם במהלך שבע השנים האחרונות. סין החליפה את בריטניה וצרפת בתור המשקיעה העיקרית ברחבי אפריקה והיא מסייעת לפתח משאבים טבעיים וחקלאות מאתיופיה וזימבבווה עד מדגסקר וג'יבוטי, שמהווה כיום בסיס לסין. סין היא מספר אחת באפריקה בפיתוח אנרגיה סולארית".

למרות המתיחות הגיאופוליטית במזרח התיכון, Delomenie משבח את CH ישראל על הקשרים הטובים שהיא מקיימת עם פירמות רואי חשבון ברחבי האזור, לרבות במדינות שאין להן קשרים דיפלומטיים עם ישראל.

עובדיה מדגיש שהלקוחות הישראליים שלו שואפים להטביע את חותמם על העולם. "זהו תהליך שהואץ בשנים האחרונות כאשר יש יותר ויותר פעילות עסקית מול סין, אסיה ומרכז ומזרח אירופה וכן בשווקים המסורתיים שלנו במערב אירופה ובצפון אמריקה. כאן בישראל יש לנו סביבה טובה להציע לחברות זרות, עם תשתיות, טכנולוגיות ותמריצים ממשלתיים".  

 

מאמר מאת משרד עובדיה פיק קריכלי ושות'.