שוק המטבחים והריהוט בישראל עובר טלטלות ומשברים חברות גדולות וותיקות פשטו את הרגל והשאירו לקוחות בפני שוקת שבורה ויצרו לענף מוניטין רע ומסוכן.

הסיבות למצב הזה הוא מבנה השוק, שבו יש תחרות אדירה מחד שלוחצת על המחירים כלפי מטה ומאידך, קהל הלקוחות נחשף למבחר עשיר של חומרים טכנולוגיות ואיכויות והוא מצפה למוצרים איכותיים במחיר מתחרה מאוד.

פרמטר נוסף הוא שיטת הבניה. בעבר בבניה חדשה היצרנים סיפקו מטבחים סטנדרטיים ברמה נמוכה כאשר מטבחים משודרגים, שהרווח הגיע מהם, סופקו לפני קבלת המפתח ללקוח. כיום בשיטת המחיר למשתכן לא ניתן לשדרג עד קבלת המפתח, כאשא שינוי זה יוצר תחרות פרועה וספקים "מתאבדים" על מנת להשיג מכירה.

חברות השקיעו בציוד ובטכנולוגיה ובנו ארגונים וידע, אולם על מנת לשרוד הן חייבות למלא תשתיות אלו בעבודה ואם הן לא יעילות מספיק, בשילוב המחיר הנמוך הדבר מסכן את המשך קיומן ואז אנו רואים את פשיטות הרגל המרובות.

המצב הזה דורש התמחות מקצועית רבה ככל תעשיה מתקדמת.

כיום לא מספיק שתהיה בעל מקצוע טוב בנגרות, הטכנולוגיה היום מחליפה כמעט כל תחום בנגרות המסורתית והעובדים צריכים להיות מיומנים במיכון במחשוב ובהבנת התהליך ופחות בנגרות המסורתית.

כמנכ"ל אביבי מטבחים למרות שלא למדתי באקדמיה הבינותי שאם לא אשקיע בטכנולוגיה בהדרכת עובדים ובמחשוב תוך כדי שיפור השרות המוצר ואיכותו יהיה קשה יותר ויותר להתמודד בשוק זה.

השינויים המבניים הרגולציות והעלויות הרבות על היצרנים בכלל ובענף זה בפרט ולדוגמא שינוי שיטת הבניה למחיר למשתכן, חוסר בהכשרה מקצועית ענפית שמקשה על מציאת כ"א מיומן לתעשייה שלנו גם הם מקשים מאוד בהתמודדות בשוק.

לסיכום - האחריות העיקרית למצב מונח על כתפי מנהלי ובעלי המפעלים שלא השכילו להיערך לשינויים המתרחשים למול עינינו. אחריות זו היא גם לחוסן הענף שאנו מתפרנסים ממנו ואני ממש מתפלל לחוסנם של החברות שאני מתחרה בהם. כל נפילת חברה בתחום מערערת את הענף וביטחון הלקוחות בכל הספקים.

ולמרות האמור האחריות היא גם על השלטונות. הרגולציה, העלויות, הגבוהות, המיסוי וקבלת החלטות מבלי להתחשב בענפים שלמים שיכולים להתמוטט, כמו שיטת המחיר למשתכן שפוגעת באופן קשה בענף המטבחים.

אני והחברה שאני עומד בראשה נערכנו ונערכים ביום יום בשוק קשה זה להתמודד ובנינו מערכת שבודקת כל הזמן את מצבינו מול הקשיים והמשימות הנדרשות כדי להיות חברה מתקדמת ככל התעשיות המתקדמות.

 

יצחק אביבי הוא בעלים ומנכ"ל חברת אביבי מטבחים בע"מ