מוסקוביץ, אזרואל - משרד עורכי דין

חסכון בתשלומי חובה לרשויות המקומיות

מוסקוביץ, אזרואל - משרד עורכי דין
אייקון פרופיל

פרופיל חברה

שנת הקמה: 2013
תחום: חסכון בתשלומי חובה לרשויות המקומיות
כתובת: רח' מנורת המאור 2, תל אביב
טלפון: 03-6326000
פקס: 077-5558582
דוא"ל: [email protected]
אתר החברה: http://www.ma-lw.co.il
Facebook: לחץ לצפייה
אייקון הנהלה

מנהלים

 • טל יצחק אזרואל

  עו"ד טל יצחק אזרואל

  מייסדת ושותפה

  מוסקוביץ, אזרואל - משרד עורכי דין

  עוד על טל יצחק אזרואל

  טל יצחק אזרואל
 • עדי מוסקוביץ

  עו"ד עדי מוסקוביץ

  מייסד ושותף

  מוסקוביץ, אזרואל - משרד עורכי דין

  עוד על עדי מוסקוביץ

  עדי מוסקוביץ
אייקון אודות

אודות מוסקוביץ, אזרואל - משרד עורכי דין

משרד עו"ד מוסקוביץ אזרואל הינו משרד בוטיק מוביל, המתמחה בנישה ספציפית וייחודית: חסכון והפחתה בתשלומים המשולמים לרשויות המקומיות, תאגידי מים וביוב וועדות מקומיות לתכנון ובניה. המשרד עוסק ומתמחה בתחום המיסוי המוניציפאלי ובכלל זה , ארנונה, היטלי השבחה, היטלי פיתוח (היטלי סלילה, תיעול ושטחים ציבוריים פתוחים – שצ"פים), דמי הקמה (מים וביוב), אגרות בניה, אגרות שילוט, פינוי אשפה ובתשלומי חובה אחרים לרשויות המקומיות הכל במטרה להפחיתם.


בשנים האחרונות המשרד מדורג על ידי BDi ו- D&B כמשרד מוביל בתחומו. המשרד, הנחשב פורץ דרך בתחומים רבים, מלווה הליכי חקיקה, אסדרה ואישורים חריגים ומתמחה כאמור בכל החיובים המוניציפליים, כולל חיובים של תאגידי מים וביוב. לזכות המשרד שורה של פסקי דין מכוננים בנושאי הארנונה, היטלי פיתוח, היטלי השבחה, שילוט, חיובי מים וביוב, שפכים, אגרת אשפה, ועוד. נוכח מומחיותו וניסיונו הרב, כמו גם ניסיונם ארוך השנים של מייסדי המשרד, המשרד נבחר על ידי משרד האוצר כמשרד מלווה ומפקח על הטיפול בחיובי הארנונה, היטלי הפיתוח ושאר תשלומי החובה שהרשויות המקומיות דורשות בגין נכסי המדינה ומשרדי הממשלה השונים. מייסדי המשרד, עו"ד עדי מוסקוביץ ועו"ד טל יצחק אזרואל, הם בעלי ניסיון של כשלושים שנה בתחום המיסוי המוניציפאלי. במשך השנים ייצגו את החברות והגופים הגדולים ביותר במשק במחלוקות שהיקפן המצטבר עומד על מיליארדי ש"ח, בהם גם משרדי הממשלה ויחידות סמך, לשכת התאום של הארגונים הכלכליים, התאחדות התעשיינים, מקורות, רשות שדות התעופה, בתי הזיקוק, אינטל, תנובה, חברות דלק, בנקים, רשתות שיווק, קופות חולים, מוסדות חינוך, עמותות, חברות תקשורת, חברות תשתית, אוניברסיטאות, חברות בניה ויזמים מהגדולים במשק הישראלי.

השירות המקצועי שמציע המשרד ללקוחותיו כולל את מעורבות השותפים בכל תיק, ואת נאמנותם הבלתי מסויגת ללקוחותיהם. הסינרגיה הנוצרת בין השירות האישי הניתן ע"י השותפים לבין היצירתיות והחשיבה מחוץ לקופסה, בהן מוכר המשרד, יוצרת את הערך המוסף והייחודיות מהם נהנים לקוחותיו.


בשל התמחותו המיוחדת של המשרד בהליכים מורכבים וסוגיות עקרוניות, הוא בעל ניסיון רב בטיפול במחלוקות משפטיות מורכבות ביותר והוא מרבה לטפל בערעורים על פסקי דין והחלטות, במקרים רבים אף בעקבות פניית עורך הדין שהחל את הטיפול, ולעיתים קרובות גם בביהמ"ש העליון. המשרד מלווה ומייעץ גם למשרדי עורכי דין בתחום התמחותו, ואף משמש יועץ קבוע לארגונים מייצגים כגון התאחדות התעשיינים ולשכת המסחר.


המשרד אינו מייצג עיריות, מועצות אזוריות ומועצות מקומיות. למשרד מומחיות בתובענות ייצוגיות נגד רשויות מקומיות ותאגידי מים וביוב ולזכותו למעלה מ- 60 תובענות ייצוגיות שהוגשו נגד רשויות מקומיות ותאגידי מים וביוב. מייסדי המשרד מבצעים גישורים ואף מוסרים חוות דעת מומחה מטעם בית המשפט.

שותפי המשרד ומייסדיו

עו"ד טל יצחק אזרואל
לעו"ד יצחק אזרואל וותק של כ-30 שנה בתחום המיסוי העירוני, רשויות מקומיות, ארנונה כללית, היטלי פיתוח, היטלי השבחה ומשפט מינהלי, וניסיון רב בייצוג, ליטיגציה וניהול משפטי של תיקים בתחום המיסוי המוניציפאלי. לאורך שנות ניסיונה טיפלה בהצלחה בדרישות מיסוי בהיקף של מיליארדי שקלים ומיליוני מ"ר. עם לקוחותיה נמנים משרדי ממשלה, ארגונים ועמותות, מוסדות חינוך ואוניברסיטאות, קופות חולים, רשתות שווק, חברות תעשייה וחברות עסקיות גדולות. עו"ד יצחק אזרואל מובילה ומנהלת עתירות מנהליות ותביעות כספיות בנושא דרישות ארנונה ודרישות היטלי פיתוח והשבחה בהיקפים גדולים, מנוסה ומיומנת בהובלת תהליכים בשם נישומים, לרבות הליכים מורכבים בשם קבוצות נישומים גדולות אל מול הרשות המקומית, משמשת אף כמגשרת בתיקים מורכבים בתחום המיסוי העירוני ובעלת הישגים רבים בפתרונן של מחלוקות עקרוניות וכבדות משקל. לעו"ד יצחק אזרואל ניסיון רב בניהול מו"מ מול הרשות המקומית. כמו כן מטפלת עו"ד אזרואל בעסקאות מקרקעין ייחודיות של לקוחות המשרד. עו"ד יצחק אזרואל בעלת תואר שנים במשפטים, מוסמכת כנוטריון ומוסמכת כמגשרת מטעם לשכת עורכי הדין.

עו"ד עדי מוסקוביץ
עו"ד עדי מוסקוביץ הוא גם כלכלן ומוסמך המכון לחוות דעת מומחים ובוררים ועוסק במיסוי מוניציפאלי כ-30 שנה. בין הישגיו הרבים פסיקה תקדימית והובלה של שינויים מהותיים בדיני תשלומי החובה העירוניים.
מירב המחלוקות הגדולות בתחום המיסוי המוניציפאלי בארץ טופל על ידי עו"ד מוסקוביץ, כגון מחלוקות אודות שיטת עדכון הארנונה, סיפוח מתחם בתי הזיקוק לעיר חיפה, הקמת מפעל אינטל, פינוי אשפה במסגרת סל שירותי הארנונה, הרחבת הפטור לנכס הרוס, הרכבי ועדות ערר, הוספת מע"מ למחיר המים, חיוב נכסים ריקים בארנונה ועוד. הוא מרצה, כותב, מפרש, מייעץ ומייצג בכל תחומי המיסוי העירוני. עו"ד מוסקוביץ מתמחה גם בתובענות ייצוגיות נגד רשויות מקומיות ותאגידי מים וביוב, בדגש על תביעות של היטלי פיתוח, היטלי השבחה, שילוט, מים וביוב, ובין הישגיו התקדימיים ניתן למנות חידוש הלכות גם בתחום דיני התובענות הייצוגיות.

תחום העיסוק והתמחות המשרד

ארנונה - מומחיות המשרד בקריאה והבנה של תדפיסים ותשריטים מחד, ומאידך שליטה משפטית בפסיקה ובחקיקה והבנת הדינמיקה השיפוטית והאינטרסים ההדדיים, מובילה את המשרד להצלחות רבות בתחום, הן ברמה של הסכמי פשרה עם הרשות המקומית והן במישור של החלטות ופסקי דין.


היטלי השבחה - נהוג לחשוב כי היטל השבחה הינו ענין לשמאים בלבד. ואולם, זוהי בדרך כלל שגיאה שלעיתים מובילה לטעויות בטיפול. היטל השבחה הינו מס בגין השבחת המקרקעין בעקבות תכנית משביחה, שימוש חורג מתכנית או מהיתר, או הקלה. חלק בלתי מבוטל של החיובים בהיטל השבחה מושתים בהעדר חבות של הנישום מסיבה משפטית ולא שמאית. מצב זה יכול לקרות למשל כשהחיוב מופנה לחייב הלא נכון, או במקרה שהאירוע שהפעיל את החבות אינו אירוע מס. טענות מן הסוג הזה הן טענות שניתן להעלותן ולבררן רק בהליך משפטי ולא בהליך שמאי. המשרד מטפל בחיובי היטלי השבחה גדולים מאוד והוא רשם לזכותו הישגים של ממש בהחלטות עקרוניות ועדות הערר. יצוין כי גם אם קיימת מחלוקת שמאית, לעיתים עדיף לנהל את ההליך בוועדת הערר ולזכות לפיקוח של הוועדה על תהליך השומה המכרעת.

מים וביוב - בשנת 2010 יצאה לדרך הרפורמה במשק המים. עם הקמת תאגידי המים והביוב התייקרו תעריפי המים. למשרד מומחיות מיוחדת בייצור אפשרויות ממשיות לחסכון בחיובי מים וביוב. הטיפול הכרחי ומחויב בעיקר לצרכנים שהם מפעלים גדולים. כמו כן המשרד מתמחה בחיובי פיתוח למערכות מים וביוב הנקראים "דמי הקמה", לאחר שכללי דמי ההקמה שונו בעקבות עמדה שהמשרד הגיש בשם משרד הביטחון. למשרד הישגים מוכחים בתחום זה ובהפחתות משמעותיות והחזרי כספים לנישומים.


היטלי פיתוח - בדיקת החיוב בהיטלי פיתוח היא בעיקרה מחקרית, ומגלה צורך מיוחד להתעמק בכל פרט בחיוב, לאמת כל פרט מידע מרשויות התכנון, תצלומי אוויר, פסיקה והסדרי פשרה קודמים. המשרד מתמחה בתחום זה ומגיע להישגים רבים, כולל פסיקות תקדימיות בבתי המשפט לרבות בבית המשפט העליון. בשנים האחרונות קיימת תופעה של חיובי היטלי פיתוח יזומים - שלא בעקבות היתר בניה או עבודות פיתוח ראשונות, וכן חיובים בהיטלי שצ"פ (שטחים ציבוריים פתוחים), והמשרד בעל מומחיות וידע ייחודיים בהקשר זה.


תובענות ייצוגיות - המשרד מטפל בתובענות ייצוגיות נגד רשויות מקומיות ותאגידי מים וביוב. לאחר הגשת התביעה עומדת בפני הרשות המקומית האפשרות להודיע על "חדילה", שהיא הפסקה מידית של הגביה הבלתי חוקית. בין התובע הייצוגי לעורך הדין לא נחתם חוזה והתובע אינו נדרש לשלם לעורך הדין עבורו שירותיו. שכרו של עורך הדין ושל התובע נקבע באופן בלעדי על ידי בית המשפט.


אגרת אשפה - עו"ד מוסקוביץ היה הראשון להוביל הכרעה משפטית בעניין חובתה של הרשות המקומית לפנות אשפה במסגרת סל שירותי הארנונה. בשלב זה ועד לקביעת קריטריונים סופיים, המשרד מגיע לפשרות אד-הוק עם כל רשות מקומית. המשרד ניהל בעבר מגעים והליכים שעניינם אסדרה כלל ארצית של הנושא, לרבות ייצוג התאחדות התעשיינים.


שילוט - המשרד מתמחה בחיובי שילוט של גופים גדולים עתירי שלטים, כגון חברות פרסום חוצות, קניונים, בנקים, רשתות שיווק, מרכזי קניות וכיוצ"ב. כתוצאה מתובענות ייצוגיות שהגיש המשרד, בוצעו מספר שינויים לטובת הנישומים בדרכי הפעולה של הרשויות המקומיות, והושגו הישגים משמעותיים בתחום זה, בין היתר בתל- אביב, חיפה ובהוד השרון.

אייקון פרסומים

פרסומים

אייקון מאמרים

מאמרים מאת מוסקוביץ, אזרואל - משרד עורכי דין

 • החיובים בנסיקה והעסקים בנחיתה

  החיובים בנסיקה והעסקים בנחיתה

  אבסורד הטייס האוטומטי של תעריפי הארנונה גורם להתייקרותה הרבה מעבר לצרכים של השלטון המקומי

  החיובים בנסיקה והעסקים בנחיתה

 • הנחות בארנונה לבעלי עסקים קטנים ובינוניים עקב משבר הקורונה

  הנחות בארנונה לבעלי עסקים קטנים ובינוניים עקב משבר הקורונה

  הנחות בארנונה בגל שני

  הנחות בארנונה לבעלי עסקים קטנים ובינוניים עקב משבר הקורונה

 • "ארנונה היא לא גזירת גורל"

  המדיניות הלא שוויונית של גביית ארנונה יוצרת לא פעם מצבים אבסורדיים והבדלים תהומיים בין רשות לרשות. פעמים רבות ניתן להשיג, לתקוף ולערער על חיובי ארנונה הנדרשים שלא כדין. עו"ד עדי מוסקוביץ', שותף מייסד במשרד עו"ד מוסקוביץ'-אזרואל, בפודקאסט המעניק טיפים לחייבים ומסביר כיצד לנהוג מול חיובי ארנונה לא צודקים

  "ארנונה היא לא גזירת גורל"

 • שאלות ותשובות על ארנונה בעת קורונה

  שאלות ותשובות על ארנונה בעת קורונה

  בימים אלה התעשייה, המסחר, השירותים וסקטורים אחרים נאלצים להתמודד עם מציאות חדשה ומורכבת, אשר כרוכה מטבע הדברים בצמצום מהותי של ההכנסות או בגידול בהוצאות. השימוש בנכסים הצטמצם מהותית, כאשר חלקם נסגרו לחלוטין משום שנאסר להשתמש בהם. מהו אם כן הדין הנוגע לארנונה בתקופת משבר הקורונה הנוכחי?

  שאלות ותשובות על ארנונה בעת קורונה

 • ארנונה על חניון בתעריף העסק – סימפטום של כשל ממושך בפסיקה

  ארנונה על חניון בתעריף העסק – סימפטום של כשל ממושך בפסיקה

  פסק דינו של בית המשפט המחוזי בנושא ארנונה לחניונים מוביל לתקלה ציבורית חמורה. האמנם המחוקק הוא האחראי הבלעדי ל"אנרכיה" בתחום הארנונה?

  ארנונה על חניון בתעריף העסק – סימפטום של כשל ממושך בפסיקה

בנוסף אולי יעניין אותך