מוסקוביץ, אזרואל - משרד עורכי דין

חסכון בתשלומי חובה לרשויות המקומיות

אייקון פרופיל

פרופיל החברה

שנת הקמה: 2013
תחום: חסכון בתשלומי חובה לרשויות המקומיות
כתובת: רח' מנורת המאור 2, תל אביב
טלפון: 03-6326000
פקס: 077-5558582
דוא"ל: office@ma-lw.co.il
אתר החברה: http://www.ma-lw.co.il
אייקון הנהלה

מנהלים

 • טל יצחק אזרואל, מוסקוביץ, אזרואל - משרד עורכי דין

  עו"ד טל יצחק אזרואל

  מייסדת ושותפה

  מוסקוביץ, אזרואל - משרד עורכי דין

  לפרופיל המלא

  טל יצחק אזרואל
 • עדי מוסקוביץ, מוסקוביץ, אזרואל - משרד עורכי דין

  עו"ד עדי מוסקוביץ

  מייסד ושותף

  מוסקוביץ, אזרואל - משרד עורכי דין

  לפרופיל המלא

  עדי מוסקוביץ
אייקון אודות

אודות מוסקוביץ, אזרואל - משרד עורכי דין

משרד עו"ד מוסקוביץ אזרואל הינו משרד בוטיק מוביל המתמחה בנישה ספציפית וייחודית: חסכון והפחתה בתשלומים המשולמים לרשויות המקומיות. המשרד עוסק בין היתר במיסוי מוניציפאלי, היטלי השבחה, היטלי פיתוח ובתשלומי חובה אחרים לרשויות המקומיות. בשנת 2017 המשרד דורג על ידי BDi ו- D&B  כמשרד מוביל בתחומו.

המשרד, הנחשב פורץ דרך בתחומים רבים, מלווה הליכי חקיקה, אסדרה ואישורים חריגים ומתמחה בכל החיובים המוניציפליים, כולל חיובים של תאגידי מים וביוב. לזכותו שורה של פסקי דין מכוננים בנושאי הארנונה,  היטלי פיתוח, היטלי השבחה, שילוט, חיובי מים וביוב, שפכים, אגרת אשפה, אגרת כיבוי אש ועוד. המשרד נבחר לאחרונה על ידי משרד האוצר כמשרד מלווה ומפקח על הטיפול בחיובי הארנונה, היטלי הפיתוח ושאר תשלומי החובה שהרשויות המקומיות דורשות בגין נכסי המדינה ומשרדי הממשלה השונים.

מייסדי המשרד, עו"ד עדי מוסקוביץ ועו"ד טל יצחק אזרואל, הם בעלי ניסיון של עשרים שנה בתחום המיסוי המוניציפאלי. במשך השנים ייצגו את החברות והגופים הגדולים ביותר במשק במחלוקות שהיקפן המצטבר עומד על מיליארדי ש"ח, בהם גם משרדי הממשלה, לשכת התאום של הארגונים הכלכליים, התאחדות התעשיינים,  מקורות, רשות שדות התעופה, בתי הזיקוק, אינטל, תנובה, חברות דלק, בנקים,  רשתות שיווק, קופות חולים, רשתות חינוך, חברות תקשורת, חברות תשתית,  אוניברסיטאות, מכללות ורשתות חינוך וחברות בניה.

השירות המקצועי שמציע המשרד ללקוחותיו כולל את מעורבות השותפים בכל תיק, ואת נאמנותם הבלתי מסויגת ללקוחותיהם. הסינרגיה הנוצרת בין השירות האישי הניתן ע"י השותפים לבין היצירתיות והחשיבה מחוץ לקופסה, בהן מוכר המשרד, יוצרת את הערך המוסף ממנו נהנים לקוחותיו.

בשל התמחותו המיוחדת של המשרד בהליכים מורכבים וסוגיות עקרוניות, הוא בעל ניסיון רב בטיפול במחלוקות משפטיות מורכבות ביותר והוא מרבה לטפל בערעורים על פסקי דין והחלטות, במקרים רבים אף בעקבות פניית עורך הדין שהחל את הטיפול, ופעמים רבות מגיע עד לביהמ"ש העליון. המשרד מוכר מאוד כמומחה בתחומו ולזכותו שורה של פסקי דין והלכות הנחשבות מכוננות בתחום המיסוי המוניציפאלי.

המשרד מרבה ללוות ולייעץ למשרדי עורכי דין בתחום המיסוי העירוני, כמו גם לארגונים מייצגים כגון התאחדות התעשיינים ולשכת המסחר. המשרד אינו מייצג עיריות, מועצות אזוריות ומועצות מקומיות. למשרד מומחיות בתובענות ייצוגיות נגד רשויות מקומיות ותאגידי מים וביוב ולזכותו למעלה מ- 60 תובענות ייצוגיות שהוגשו נגד רשויות מקומיות ותאגידי מים וביוב.

 

השותפים

עו"ד טל יצחק אזרואל

לעו"ד יצחק אזרואל וותק של למעלה מ-20 שנה בתחום המיסוי העירוני, רשויות מקומיות, ארנונה כללית,  היטלי פיתוח, היטלי השבחה ומשפט מינהלי, וניסיון רב בייצוג, ליטיגציה וניהול משפטי של תיקים בתחום המיסוי המוניציפאלי.

לאורך שנות ניסיונה טיפלה בהצלחה בדרישות מיסוי בהיקף של מיליארדי שקלים ומיליוני מ"ר. עם לקוחותיה בעבר נמנים משרדי ממשלה, ארגונים ועמותות, מוסדות חינוך ואוניברסיטאות, קופות חולים, רשתות שווק, חברות תעשייה וחברות עסקיות גדולות.

עו"ד יצחק אזרואל מובילה ומנהלת עתירות מנהליות ותביעות כספיות בנושא דרישות ארנונה ודרישות היטלי פיתוח והשבחה בהיקפים גדולים, מנוסה ומיומנת בהובלת תהליכים בשם נישומים אל מול משרד הפנים, הן הליכי גישור בפני הממונים על המחוזות והן הגשת התנגדויות בנוגע לתעריפים והעלאות חריגות. היא הובילה מספר הליכים בשם קבוצות נישומים גדולות אל מול הרשות המקומית והרגולציה. לעו"ד יצחק אזרואל מומחיות מיוחדת וניסיון רב בניהול מו"מ מול הרשות המקומית וניסיון רב בייצוג בעסקאות מקרקעין. עו"ד יצחק אזרואל מוסמכת כנוטריון ואף חברה במוסד לבוררות של לשכת עורכי הדין.

 

עו"ד עדי מוסקוביץ

עו"ד עדי מוסקוביץ הוא מוסמך המכון לחוות דעת מומחים ובוררים ועוסק במיסוי מוניציפאלי למעלה משני עשורים. בין הישגיו הרבים פסיקה תקדימית והובלה של שינויים מהותיים בדיני תשלומי החובה העירוניים.

מירב המחלוקות הגדולות בתחום המיסוי המוניציפאלי בארץ טופל על ידי עו"ד מוסקוביץ, כגון מחלוקות אודות שיטת עדכון הארנונה, סיפוח מתחם בתי הזיקוק לעיר חיפה, הקמת מפעל אינטל, פינוי אשפה במסגרת סל שירותי הארנונה, הרחבת הפטור לנכס הרוס, הרכבי ועדות ערר, הוספת מע"מ למחיר המים, חיוב נכסים ריקים בארנונה ועוד. הוא מרצה, כותב, מפרש, מייעץ ומייצג בכל תחומי המיסוי העירוני.

עו"ד מוסקוביץ מתמחה גם בתובענות ייצוגיות נגד רשויות מקומיות ותאגידי מים וביוב, בדגש על תביעות של היטלי פיתוח, היטלי השבחה, שילוט, מים וביוב,  ובין הישגיו התקדימיים ניתן למנות חידוש הלכות גם בתחום דיני התובענות הייצוגיות.

 

תחומי התמחות

ארנונה

מומחיות המשרד מחד, בקריאה והבנה של תדפיסים ותשריטים, ומאידך שליטה משפטית בפסיקה ובחקיקה והבנת הדינמיקה השיפוטית והאינטרסים ההדדיים, מובילה את המשרד להצלחות רבות בתחום, הן ברמה של הסכמי פשרה עם הרשות המקומית והן במישור של החלטות ופסקי דין.

היטלי השבחה

נישומים רבים סבורים בטעות היא כי היטל השבחה הינו ענין לשמאים, או לשמאים בלבד. כאמור, זוהי בדרך כלל טעות. היטל השבחה הינו מס על השבחת המקרקעין בעקבות תכנית משביחה, שימוש חורג מתכנית או מהיתר, או הקלה. חלק בלתי מבוטל של החיובים בהיטל השבחה נגועים בהעדר חבות של הנישום מסיבה משפטית ולא שמאית. מצב זה יכול לקרות למשל כשהחיוב מופנה לחייב הלא נכון, או במקרה שהאירוע שהפעיל את החבות אינו אירוע מס. המשרד מטפל בחיובי היטלי השבחה גדולים מאוד והוא רשם לענין זה הישגים של ממש בהחלטות עקרוניות ועדות הערר.

מים וביוב

בשנת 2010 יצאה לדרך הרפורמה במשק המים. עם הקמת תאגידי המים והביוב התייקרו תעריפי המים. למשרד מומחיות מיוחדת בייצור אפשרויות ממשיות לחסכון בחיובי מים וביוב. הטיפול הכרחי ומחויב בעיקר לצרכנים שהם מפעלים גדולים. כמו כן המשרד מתמחה בחיוב פיתוח למערכות מים וביוב הנקראים "דמי הקמה", לאחר שכללי דמי ההקמה שונו בעקבות עמדה שהמשרד הגיש בשם משרד הביטחון.

היטלי פיתוח

בדיקת החיוב בהיטלי פיתוח היא בעיקרה מחקרית, ומגלה צורך מיוחד להתעמק בכל פרט בחיוב, לאמת כל פרט מידע מרשויות התכנון, תצלומי אוויר, פסיקה והסדרי פשרה קודמים.  המשרד מתמחה בתחום זה ומגיע להישגים רבים, כולל פסיקות תקדימיות בבית המשפט העליון ובערכאות נמוכות יותר.

תובענות ייצוגיות

המשרד מטפל בתובענות ייצוגיות נגד רשויות מקומיות ותאגידי מים וביוב. לאחר הגשת התביעה עומדת בפני הרשות המקומית האפשרות להודיע על "חדילה", שהיא הפסקה מידית של הגביה הבלתי חוקית. בין התובע הייצוגי לעורך הדין לא נחתם חוזה והתובע אינו נדרש לשלם לעורך הדין עבורו שירותיו. שכרו של עורך הדין ושל התובע נקבע באופן בלעדי על ידי בית המשפט.

אשפה

עו"ד מוסקוביץ היה הראשון להוביל הכרעה משפטית בעניין חובתה של הרשות המקומית לפנות אשפה במסגרת סל שירותי הארנונה. בשלב זה ועד לקביעת קריטריונים, המשרד מגיע לפשרות אד-הוק עם כל רשות מקומית.  המשרד אף מנהל מגעים והליכים שעניינם אסדרה כלל ארצית של הנושא, לרבות ייצוג התאחדות התעשיינים.

שילוט

המשרד מתמחה בחיובי שילוט של גופים גדולים עתירי שלטים, כגון חברות פרסום חוצות, בנקים, רשתות שיווק, מרכזי קניות וכיוצ"ב. כתוצאה מתובענות ייצוגיות שהגיש המשרד, בוצעו מספר שינויים לטובת הנישומים בדרכי הפעולה של הרשויות המקומיות, והושגו הישגים משמעותיים בתחום זה, בין היתר בתל- אביב ובהוד השרון.

 

אייקון פרסומים

פרסומים

אייקון מאמרים

מאמרים מאת מוסקוביץ, אזרואל - משרד עורכי דין

 • ארנונה על חניון בתעריף העסק – סימפטום של כשל ממושך בפסיקה

  ארנונה על חניון בתעריף העסק – סימפטום של כשל ממושך בפסיקה

  פסק דינו של בית המשפט המחוזי בנושא ארנונה לחניונים מוביל לתקלה ציבורית חמורה. האמנם המחוקק הוא האחראי הבלעדי ל"אנרכיה" בתחום הארנונה?

  ארנונה על חניון בתעריף העסק – סימפטום של כשל ממושך בפסיקה

בנוסף אולי יעניין אותך

 • גירושין בעידן הקורונה

  בתקופה מאתגרת זו, כדאי לאחד כוחות ולפעול ככל הניתן בשיתוף פעולה. הפנייה לערכאות הינה אפשרות קיימת אך עדיף לשמור אותה כמוצא אחרון

  גירושין בעידן הקורונה

 • מי מתנדב למות?

  האם הייתם מסכנים את החיים שלכם בשביל להציל את חייו של זר מוחלט? קופצים למים עכורים וקפואים שזורמים בעוצמה רבה או נכנסים לתוך מבנה אפוך עשן בו אחזו להבות, מתוך ידיעה ברורה כי יתכן ולא תצאו משם.

  מי מתנדב למות?

 • יוזמים מצויינות

  עוד לפני פרסום נתוני השיא שנרשמו ברבעון השלישי לשנת 2019 על ידי 'אשדר חברה לבניה', החליט חבר השופטים על זכייתה של החברה באות המצוינות העסקית של DUN'S 100 בתחום יזום הנדל"ן, "זו גאווה גדולה להוביל את החברה ולהגיע לתוצאות כאלו" מספר ארנון פרידמן, מנכ"ל אשדר חברה לבניה, "במקצוע שלנו צריך לחשוב תמיד איך מנתוני פתיחה לא פשוטים אנחנו מצליחים לייצר את הערך הגבוה ביותר לפרויקט תוך נתינת ערך גבוה למוצר עצמו, התאמת המוצר ללקוח לשביעות רצונו, ועדיין להצליח להרוויח. עבורי התכנונים הללו מאתגרים ומהנים"

  יוזמים מצויינות

 • דווקא עכשיו אילת

  סגירת שדה דב יצרה בפני מדינת ישראל הזדמנות לפתוח את אילת לעולם הגלובלי. השדה החדש משמש מנוף וכרטיס כניסה לחברות בינלאומיות ויזמים להשקיע בעיר שיכולה לספק חבילת נופש ייחודית למיליוני תיירים מידי שנה

  דווקא עכשיו אילת