DUN'S 100 דירוג משרדי עוה"ד המובילים לשנת 2018:

לדירוג, המתפרסם השנה זו הפעם ה 14, נוספו תחומי הסייבר, דיני ספורט, דיני תעבורה וגבייה והוצל"פ. השנה דורגו 37 נישות שונות, שיא חדש בכמות הנישות המדורגות

אחרי חודשים של איסוף וניתוח מידע, ראיונות עומק עם משרדי עו"ד ולקוחות, ועבודת תחקיר מקיפה עם ומול משרדי עו"ד, מתפרסם דירוג DUN'S 100 לשנת 2018, דירוג מקיף שבוחן לעומק את פעילותם של משרדי עו"ד המובילים בישראל ומקטלג אותם לקבוצות איכות לפי מגוון פרמטרים הנוגעים לפעילותם.

"שנת המשפט" האחרונה בלטה בהמשך החדירה הטכנולוגית לשוק עריכת הדין בתצורות שונות. עסקאות ענק של מכירת חברות היי טק היו חלק מכך, אך לא רק. כניסת טכנולוגיות חדשות ו/או פריצה של טכנולוגיות קיימות לשוק הרחב, גרמו ויגרמו לשינויים מבניים בחוקים הקיימים ולתיקון תקנות חדשות, שחלקן יכנסו לתוקף במהלך השנה הקרובה .במקביל, לא מעט משרדים נערכים לשינויים בעולם הגנת הפרטיות, הסייבר והבלוקצ'יין, ומזהים הזדמנויות בשינויים הטכנולוגיים הפוקדים את העולם ובהתערבות הרגולטורים. "המנצחים הגדולים של שוק המטבעות הווירטואליים הינם עורכי הדין" כך טען בראד גרלינגהאוס, מנכ"ל ריפל, (חברה בעלת שווי השוק השלישי בגדלו בתעשיית המטבעות הווירטואליים).כשהתכוון לשינויים הרגולטורים והתביעות שיוגשו בעתיד נגד היזמים בגין הפסדים, ענייני מיסוי ועוד . ההתקדמות הטכנולוגית מעסיקה מגוון נישות מסורתיות, ולצד זאת, גורמת להתפתחות נישות חדשות המתמודדות עם האתגרים המשפטיים, כמו גם ההזדמנויות המשפטיות, שהטכנולוגיה מביאה עמה.

המוכר והבולט בשנת 2017

כאמור, השנה החולפת אופיינה בהמשך מגמת השגשוג בהייטק הישראלי אשר העסיקה גם את פירמות עורכי הדין המובילות. העסקה הבולטת של השנה הייתה ללא ספק רכישת מובילאיי בידי אינטל בסכום של 15.3 מיליארד דולר. (את אינטל ייצג משרד יגאל ארנון ושות' ואת מובילאיי ייצג משרד גולדפרב זליגמן ושות'). עסקה בולטת נוספת הייתה רכישת נוירודרם בידי חברת מיצובישי טנאבה בסכום של 1.1 מיליארד דולר. (את נוירודרם ייצג משרד מיתר ליקוורניק גבע לשם טל ושות' ואת מיצובישי ייצג משרד גולדפרב זליגמן ושות').

מגמה נוספת שנמשכה בשנת 2017 היא מגמת המיזוגים בענף משרדי עורכי דין. חלק מהמיזוגים נועדו להרחיב פעילות ולהגיע לשווקים נוספים. מעברים של מחלקות ממשרד אחד למשרד אחר נובעים מהרצון לחזק מחלקה קיימת או הוספת תחום פעילות שלא היה קיים במשרד קודם לכן.

המיזוג של משרד שבלת ושות' ומשרד ראב"ד, מגריזו, בנקל ושות' למשרד הנקרא שבלת ושות' עם ראב"ד, מגריזו, בנקל ושות' מציב את המשרד בחמישייה הפותחת של משרדי עורכי הדין.

 נישת צווארון לבן משמעותית בשיח הציבורי

 אי אפשר להתעלם מהפרשיות בהן מעורב ראש הממשלה והחשדות שעלו כלפיו הנוגעים לעבירות 'צווארון לבן'. עורכי הדין המדורגים בנישת הצווארון הלבן, מייצגים נאשמים בכירים בפרשות העומדות במרכז השיח הציבורי. מדובר בייצוג משפטי החל משלב ההיוועצות, ליווי בחקירות, קיום שימועים וכמובן בניהול המשפט עצמו. בין עבירות הצווארון הלבן נכללות עבירות ניירות ערך, שוחד, מרמה, הפרת אמונים, עבירות בתחום הגבלים עסקיים, הלבנת הון.

אחד מעורכי הדין הבולטים בתקופה האחרונה הוא עו"ד ז'ק חן המייצג בתיק 3000 את תא"ל בדימוס אבריאל בר יוסף, שהיה המשנה לראש המטה לביטחון לאומי.

במקביל, מייצג ז'ק חן ביחד עם מיכל רוזן-עוזר, את שאול אלוביץ' בחקירת פרשת בזק (המכונה תיק 4000). בנוסף, היה צוות פרקליטיו של נתניהו בראשותו של ד"ר יעקב וינרוט (בתיקים 1000 ו-2000), אך עם פתיחת חקירת תיק 4000 הודיע שלא ימשיך לייעץ לנתניהו עד שהדברים יתבהרו.

עוד בחקירת בזק, מייצג עו"ד ארז הראל ממשרד גורניצקי ושות' את מיקי ניימן, סמנכ"ל הכספים של yes. עו"ד נוית נגב מייצגת את רון איילון, מנכ"ל חברת yes.

עו"ד נתי שמחוני, ראש מחלקת צווארון לבן במשרד הרצוג פוקס נאמן, מייצג את סטלה הנדלר (מנכ"לית בזק).

בתיק 2000 (חשד לכאורה לביצוע עבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים על ידי ראש הממשלה ועל ידי מו"ל עיתון 'ידיעות אחרונות' ובעל השליטה בעיתון מר ארנון (נוני) מוזס, (מייצגות עורכות הדין נוית נגב ואיריס ניב- סבאג ממשרד שינמן-נגב-ניב את נוני מוזס.

במסגרת תיק 3000 (פרשת הצוללות), עורכי הדין עמית חדד, אושר רובינגר ונועה מילשטיין ממשרדו של ד"ר יעקב וינרוט, מייצגים את עו"ד דוד שמרון. עו"ד נתי שמחוני ממשרד הרצוג פוקס נאמן ייצג את מיקי גנור עד לרגע בו חתם גנור על הסכם עד מדינה, וכעת אלי זהר ואילן סופר, ממשרד גולדפרב זליגמן, מייצגים את מיקי גנור בתיק זה (בימים אלו הודיע אילן סופר על עזיבתו את משרד גולדפרב זליגמן ופתיחת משרד עצמאי).

 "השינויים בדירוג משקפים את המתרחש במשק הישראלי"

בשנה הקודמת דורגו 33 נישות שונות, מה שהיווה שיא חדש במספר הנישות המדורגות. הצורך הרב שעלה מהשטח גרם לכך שגם השנה נרשם מספר שיא בנישות המדורגות, 37 במספר, ויש לכך לא מעט סיבות, "השנה נשבר שיא נוסף במס' ההגשות לדירוג שהתקבלו מהפירמות, בבקשה שנבחן את פעילותן, מה שמעיד יותר מכל על התחרות העזה בענף ועל הצורך של המשרדים לייצר בידול ומיתוג כמובילים בתחומם", אומרת אפרת שגב, סמנכ"ל פיתוח עסקי בדן אנד ברדסטריט, "כידוע, ההופעה בדירוגDUN'S 100  מעידה על השתייכות למשרדים המובילים והמצליחים בענף עורכי הדין במשק הישראלי, ומהווה חותם של איכות למשרד ולמנהליו. חותם זה הוא הוכחה לאיתנות, מובילות ומצוינות ומהווה כלי אסטרטגי עבור המשרדים המדורגים. אנו מרחיבים כל העת את עולם הדירוגים שלנו לענפים חדשים, ובוחנים אפיקים ספציפיים בענפים אותם אנחנו מדרגים מזה שנים. יש לנו עשרות דירוגים שונים הנקבעים לפי פרמטרים משתנים. אנחנו מזהים למעשה את הפרמטרים העיקריים שהופכים את אותם העסקים למובילים כאשר הפרמטרים משתנים מענף לענף ומותאמים לאלמנטים החשובים והמרכזיים בכל ענף. השינויים בעולמות התוכן המקצועי יוצרים גם ענפים ותת ענפים חדשים ואיתם גם דירוגים חדשים לשחקנים המרכזיים שעוסקים באותם עולמות התוכן. השינויים בדירוג הנישות משקפים גם את המתרחש במשק הישראלי, כך לדוגמא נישת הסייבר שהתווספה השנה לראשונה לדירוג לאור הפעילות הענפה בתחום והאתגרים שמייצרת בעולם המשפט, וכן נישת התחדשות עירונית שפורסמה לראשונה בשנה שעברה והפכה להיות בין המבוקשות ביותר בדירוג"

אילו תחומי דירוג בלטו השנה ובאיזה אופן:

כמדי שנה ב 14 השנים האחרונות, גם השנה מדרג "DUN'S 100" את "התותחים הכבדים" בכל תחום משפט - עורכי הדין המובילים, שמנווטים את הדרך עבור לקוחותיהם בזירה המשפטית הסוערת. כאמור השנה דורגו 37 נישות שונות.

לטבלאות הדירוג המלאות – לחצו כאן

בכל שנה מדורגים המשרדים המובילים בכל נישה, בשלוש קבוצות איכות: המשרדים המובילים (טיר 1), המשרדים הבולטים (טיר 2) והמשרדים הידועים (טיר 3). יצוין שסדר המשרדים בתוך כל קבוצת איכות הוא לפי א"ב). הדירוג נערך על-סמך חומרים שמתקבלים מן המשרדים, לרבות רשימת הלקוחות, עורכי הדין העוסקים בכל תחום, ותק השותפים המובילים, מידע על פסקי דין תקדימיים, פגישות עם בכירים במשרדים, ראיונות עם לקוחות בולטים ועוד. במהלך בחינת החומרים ניתן דגש רב לאופי לקוחות המשרד, למהות התיקים המטופלים ולהיקפם, ובאיזה אופן המשרד היה מעורב בנושאי הליבה הרלבנטיים לאותה נישה. בנוסף, נערכות פגישות עם השותפים הבכירים במשרדים; המוניטין של כל פירמה נבדק על-ידי ראיונות עם גורמים מובילים בענף והמלצות מלקוחות בולטים.

יצוין, כי הדירוג הוא יחסי, והוא נעשה אל מול פעילות שאר המשרדים בתחום, כאשר פעילותם נבחנת בכל שנה מחדש, בהתאם להיקפה ולאיכותה.

דרך דירוג הנישות ניתן ללמוד על מגמות שהולכות ומתפתחות בעולם המשפט. מספר ההגשות בכלל תחומי הפעילות עלה פי 3 בחמש השנים האחרונות. במהלך השנים האחרונות, תחום הליטיגציה המסחרית הוביל במספר ההגשות מתוך תחומי הפעילות המדורגים, ושומר על מקומו גם השנה.

תחום הנדל"ן אשר בשנת 2011 היה במקום ה-4 במספר ההגשות, עלה בשנת 2018 למקום ה-2. תחום ההתחדשות העירונית, אשר דורג לראשונה בשנת 2017, קפץ כבר בשנת 2018 למקום ה-3 מבחינת מספר ההגשות. את הקפיצה הגבוהה והמפתיעה רואים בדיני המשפחה והירושה. תחום זה, בשנת 2011, הגיע למקום ה-17 במספר ההגשות, לעומת שנת 2018 בו זינק התחום והגיע למקום ה-4 במספר ההגשות. תחום נוסף אשר ניתן לראות בו צמיחה במהלך השנים במספר ההגשות, הוא תכנון ובניה שהשנה הגיע למקום ה-7 לעומת מקום 23 בשנת 2011.

 תחומי פעילות חדשים בדירוג

השנה דורגו משרדים בארבעה תחומי פעילות נוספים. הראשון, תחום הסייבר, מאופיין כתחום דינמי בענף הטכנולוגיה המחייב התאמות של השוק, ומצריך ליווי חברות וארגונים בכל הנוגע להיבטים הרגולטוריים והאסטרטגיים והגנתם מפני איומי סייבר.

התחום השני, גבייה משפטית והוצאה לפועל, הכוונה להליכי גבייה משפטית על מכלול היבטיה. (הגשת תביעה, ניהול הליכים בבימ"ש, פתיחת תיק הוצל"פ וניהול הליכי גבייה בהתאם).

התחום השלישי, דיני ספורט, מתייחס לייצוג ספורטאים, מועדונים, איגודים וסוכני ספורטאים. ייעוץ וליווי במכלול ההיבטים ביחסי עבודה קיבוציים, הליכי ליטיגציה וייצוג בכל הערכאות.

התחום הרביעי הוא דיני תעבורה, מדובר במשרדי עורכי דין המייצגים בבית משפט לתעבורה בו נידון התחום על פי פקודת התעבורה והתקנות על פי סדר הדין הפלילי.

 האתגרים וההזדמנויות בזירות הסייבר והבלוקצ'יין

בחודש מאי 2018 יכנסו לתקפן תקנות הגנת הפרטיות (אבטחת המידע) הישראליות. תקנות אלה מעלות דרישות חדשות ומתקדמות מחברות בישראל. במקביל, תיכנס לתוקפה גם רגולציית ה- GDPR האירופאית, שתחול על חברות ישראליות אשר פעילות במסגרת האיחוד האירופי ואוספות / מנהלות, מידע אישי אודות תושבי האיחוד. הדבר מצריך מן החברות ליווי של משרדי עורכי הדין לצורך עמידה ברגולציה וכן עזרה בגיבוש אסטרטגיית הגנת המידע והסייבר. גוף שירצה להתאים עצמו גם לתקנות האירופאיות, יידרש למאמץ נוסף. מכאן הצורך בהיערכות ובבחינת היקף התחולה של התקנות האירופאיות, בנפרד מההיערכות הנדרשת ממילא על בסיס תקנות האבטחה הישראליות. חברות שיפרו את התקנות עלולות להיחשף לקנסות מנהליים גבוהים ומסתכנות בפגיעה תדמיתי ובסיכון כלכלי.

ניתן לראות משרדים כדוגמת הרצוג פוקס נאמן ו- פישר בכר חן וול אוריון ושות', אשר הקימו מחלקות סייבר כבר לפני מספר שנים, לעומת משרדים אחרים אשר גילו מאוחר יותר את הצורך. מרבית המשרדים הגדולים וכן כמה משרדי בוטיק, עוסקים היום בליווי חברות בתחום אבטחת הסייבר, יישום והטמעה של הדרישות הרגולטוריות, מתן מענה לתקיפות סייבר ובנוסף ליווי חברות העוסקות בתחום הסייבר ההתקפי.

טכנולוגיית הבלוקצ'יין, וכלל עולם המטבעות הדיגיטליים, מושכים את תשומת הלב של השוק ויוצרים התעניינות בעולם העסקי בכלל ובעולם המשפטי בפרט.

האתגרים המשפטיים שמביאה איתה הטכנולוגיה החדשנית, יחייבו הסדרה רגולטורית בשלב זה או אחר. מכאן נובע הצורך לקביעת מערכת רגולטורית שתפקח על שוק המטבעות הדיגיטליים אך לא באופן שיפגע בטכנולוגיה מלהתקיים.

ICO- Initial Coin Offering, מתייחס להצעה ראשונית לציבור של חלק מתוך כלל המטבעות הדיגיטליים אשר מנפיקה חברה על בסיס טכנולוגיית הבלוקצ'יין.  (בדומה ל-IPO).

יתרונותיה של הנפקה מבוססת מטבע קריפטוגרפי, טמונים בבסיס הטכנולוגיה המאפשרת גיוס הון ממספר רב של משקיעים באופן פשוט ויעיל. מאידך, הניסיון להחיל עליה אמצעי בקרה ואכיפה בהתאם לדרישות הרגולטורים מהווה חסרון עבורה.

חוסר הבהירות מצד הרשויות נוגע בעיקר להגדרת המטבע אשר הוצע לציבור. דהיינו, האם יש לראות בו כמחויב בכלל הרגולציה הקיימת על נייר ערך.

ב-1 ביוני 2018 עתידה להיכנס לתוקף הסדרה בתחום במסגרת חוק הפיקוח על שירותים פיננסיים. במסגרת הגדרת החוק המונח "נכס פיננסי" יכלול גם את המונח מטבע דיגיטלי, ובכך כל מתן שירות בתחום המטבעות הדיגיטליים יידרש לעמוד בדרישות החוק.

שינויים אלה, מצריכים את החברות העוסקות במתן שירותים מסוג זה, להיערך לשינוי הרגולטורי שעתיד להגדיל את הביקוש לעורכי הדין המתמחים בנושא.

 כוכבי הדירוג:   Dun's Stars

בנוסף לשלוש קבוצות האיכות הקבועות, בתחום הנדל"ן ובתחום דיני משפחה וירושה מדורגים משרדים בקבוצת ה- DUN'S STARS - זוהי קבוצת איכות מובילה בתחומים אלה.

בתחום הנדל"ן מדובר במשרדים אשר בלטו בפעילותם בשנת 2017. גודל מחלקות הנדל"ן, סוג הלקוחות, מגוון התחומים והיקף הפרויקטים המטופלים במשרד, כל אלה מעידים על עצמתם של משרדים אלו בענף. בתחום דיני המשפחה והירושה, מדובר במשרדים אשר בולטים באופן מיוחד בפעילותם בתחום, סוג הלקוחות, מגוון התחומים וטיפול בתיקים מורכבים המעידים על היותם המשרדים המובילים בתחום.