סעיף 1782 להלכה מספר 28 ("1782" או "הליך 1782") מספק מנגנון משפטי ישיר לצד בעל אינטרס בהליך זר, למשל בהליך משפטי או חקירה ממשלתית, להגיש בקשה לבית המשפט המחוזי הפדרלי בארה"ב כדי להשיג גילוי ראיות מאדם או ישות אמריקאים, אשר תגליתם תשמש בהליך בבית דין זר או בינלאומי.

הצד אשר מבקש גילוי מגיש בדרך כלל את בקשה 1782 באופן חד-צדדי. הבקשה מוגשת לבית המשפט המחוזי בארה"ב בו נמצא הצד האמריקאי המחזיק בחומרי הגילוי ו/או המידע. בית המשפט לוקח בחשבון מספר שיקולים בהחלטה האם לאשר בקשה להליך 1782.

1782 מציע מכשיר יעיל מאוד למשתתפים בפרוצדורה עצמה או בחקירה משפטית זרה (מתמשכת או עתידית), לצורך גילוי ראיות מצד גורם הנמצא בארה"ב לסיוע בהליך או בחקירה הזרה, מבלי להידרש להליך משפטי אמריקאי במלואו – כלומר מבלי לבזבז את הזמן וההוצאות שכרוכים בהליך שמתקיים במלואו.

חשוב להדגיש - צדדים זרים יכולים לנצל את חוקי הגילוי המתקדמים של ארה"ב, שהם לרוב ליברליים וכוללניים יותר משל מדינות אחרות, ומספקים הזדמנות להשיג מידע מהותי, שאולי לא ניתן להשיג בהליך זר. לדוגמה, בית המשפט המחוזי בארה"ב רשאי להוציא זימון, בתגובה לבקשה בהליך 1782, לאסוף מידע גם אם ייתכן שהראיות המבוקשות אינן קבילות בתחום השיפוט הזר.

תחום אחד שמתפתח מאוד ב1782 הוא תחולתו לגבי הליכי בוררות פרטיים – ובפרט בוררות מסחרית בינלאומית. בתי המשפט בארצות הברית נחלקו בשאלה האם ניתן לנצל את הליך 1782 לצורך גילוי בקשר לבוררות בינלאומית – כלומר האם בית דין לבוררות מסחרית מהווה "בית דין זר או בינלאומי". באופן ספציפי, בתי המשפט נחלקו לגבי השאלה האם המונח "בית דין זר" מכוון לזר באופן ריבוני, ומשמעותו מוגבלת לערכאות הפועלות בסמכות ממשלה, או שמא מונח זה כולל גם בתי דין שגויסו על ידי גורמים פרטיים, כולל בתי דין המאורגנים על ידי צד פרטי לבוררות. בית המשפט העליון של ארצות הברית קיבל לאחרונה עתירה לאישור צו לעיון מחדש בהחלטת המעגל השביעי בפסק דין Servotronics Inc. V. Rolls-Royce שבה ביהמ"ש קבע כי לא ניתן לנצל את 1782 בבוררות מסחרית בינלאומית פרטית. מנגד, המעגל הרביעי והשישי קבעו כי 1782 אכן חלה על הליכי בוררות מסחרית בינלאומית פרטית.

היות שמדובר בנושא בעל חשיבות יתרה, הוגשו חוות דעת מקוצרים ממספר בעלי מוניטין ועניין בנושא, כולל בין היתר השלטון הפדרלי של ארצות הברית, בית הדין הבינלאומי לבוררות של לשכת המסחר הבינלאומית, מרכז הבוררות הבינלאומי בטוקיו, לשכת המסחר של ארצות הברית, חברת הליבורטון, מכון הבנקאים הבינלאומיים, התאחדות יצרני התעופה הכללית, ואיגוד והתעשיות האוויריות. בית המשפט העליון האמריקאי קיבל לאחרונה את בקשתו של היועץ המשפטי לממשלה, מטעם הממשלה הפדרלית בארה"ב, להשתתף בטיעונים בעל פה.

לאחרונה, הגישו באי כוח הצדדים בServetronics בקשה משותפת לביטול התיק. לכן, לא נראה שביהמ"ש העליון האמריקאי יפסוק בנושא החשוב הזה בחודשים הקרובים. עם זאת, הסוגייה זו בוודאי תגיע לפתחו של ביהמ"ש, וכשייתן החלטה בעניין בסופו של דבר - תהיה לכך השפעה עצומה על הפרקטיקה של בוררות מסחרית בינ"ל.

* * *

סטיוארט קראוס הינו השותף המנהל של משרד עורכי הדין האמריקני, זייכנר אלמן וקראוס ("ZEK"), ויו"ר מנהלת הליטיגציה המשרד. לסטיוארט ניסיון של למעלה מ -35 שנים בענייני הונאה מורכבת, ליטיגציה פיננסית ומסחריות, והינו יועץ משפטי לתאגידים בינלאומיים גדולים וחברות ענק. סטיוארט מיומן בניהול הליכי ליטיגציה סבוכים ורבי ממדיים, הן מבחינת הסכומים שעל הכף והן מבחינה לוגיסטית. גישתו, מאפשרת לסטיוארט וצוותו להציע לחברות העומדות בפני הליך של "הימור על החברה" או התדיינות משפטית משמעותית אחרת את היכולת לנהל ולהשתתף בהליך המשפטי בצורה חסכונית. לסטיוארט ניסיון רב בעבודה עם לקוחות בהליכי 1782.

דניאל רובל הוא עו"ד בכיר במחלקת הליטיגציה של ZEK ומנהל את משרד החוץ של ZEK בתל אביב. דניאל ייסד את המשרד הישראלי ואחראי על פעולותיה בשוטף, שם ZEK מספקת שירותים משפטיים בארה"ב ללקוחות ישראלים וזרים אחרים. לדניאל ניסיון רב בייצוג לקוחות בנושאי ליטיגציה מסחריים ובוררות, לרבות התדיינויות רבות בענייני בנקאות, חברות, תעסוקה, נדל"ן וסכסוכי נאמנויות. לדניאל יש גם ניסיון רב בייצוג לקוחות בהליכים 1782.

 

למידע נוסף על פירמת Zeichner Ellman & Krause