מילאנו ורומא נתפסות ככבעלות השווקים החשובים ביותר להשקעות נדל"ן באיטליה. מילאנו מהווה מרכז כלכלי ופיננסי בקנה מידה אירופי ושומרת על מעמדה האיתן כיעד מועדף עבור כל סוגי המשקיעים וצפויה להמשיך את צמיחתה עם הוספת קו חדש לרכבת התחתית המחבר את מרכז העיר לשדה התעופה ליאנטה (מועד ההשקה הרשמי נקבע לשנת 2022) וכעיר המארחת של אולימפיאדת החורף בשנת 2026 לצד, קורטינה. בהיותה בירה פוליטית  של איטליה נחשבת רומא לעיר השנייה בחשיבותה בראי שוק הנדל"ן האיטלקי.

פעילות הנדל"ן למגורים באיטליה גדלה בשיעור של כ – 5% במהלך שנת 2018 (במחצית הראשונה של 2018 התבצעו 13,000 עסקאות יותר ביחס לתקופה המקבילה אשתקד).

ממוצע המחירים הגבוה ביותר עבור נכס תועדו במילאנו, שנותרה בראש דירוג הנדל"ן באיטליה במונחים של כמות והיקף עסקאות. במחצית הראשונה של 2018 נרשמו 12,170 עסקאות, גידול של 2.8% ביחס לתקופה המקבילה אשתקד. שוק הנדל"ן למגורים במילאנו גדל בקצב מהיר, עד כדי כך, שהוא עלול שלא למלא אחר הביקושים לבתים חדשים בתוך 5 עד 10 השנים הקרובות. בטווח המחירים הגבוה, מחירי הנכסים האמירו עד ל 17,000 אירו עבור מ"ר ברובע המעצבים במחוז  Quadrilatero. ברובעים ההיסטוריים של Brera, San Babila and Castello-Foro Bonaparte, המחירים הגיעו עד ל - 15,000 אירו למ"ר.

השקעות בשוק הנדל"ן המסחרי באיטליה במחצית הראשונה של שנת 2018 מוערכות בכ - 3.2 מיליארד אירו, המייצגות ירידה דרסטית של 44% ביחס לתקופה המקבילה אשתקד בשנת 2017. על פי אותם נתונים, סקטור  שוק הנדל"ן למשרדים נותר רווחי ביותר והוא מהווה כ -33% מסך ההשקעות בשוק הנדל"ן המסחרי כולו (מוערך בכ - 1.06 מיליארד אירו). המגזר הקמעונאי, הנע מעט יותר באיטיות, רושם גם הוא גידול משמעותי ביחס לשנה הקודמת: מ - 22% ל - 31% (מוערך בהיקף כולל של כ - 1.02 מיליארד אירו). אחרי מגזרים אלו, ניתן למנות את המגזר התעשייתי והלוגיסטי לנדל"ן (המהווים 16% מסך השוק) ואת ענף התיירות והמלונאות, המהווים 6% מכלל השוק.

סך ההשקעות שבוצעו בענף המשרדים במילאן במחצית הראשונה של שנת 2018 הסתכמו בכ- 780 מיליון אירו, ומייצגות ירידה של 14% לעומת התקופה המקבילה בשנת 2017,  זאת כאשר סך ההשקעות שבוצעו ברומא הסתכמו בכ- 276 מיליון אירו –המייצגות  ירידה של 65% לעומת התקופה המקבילה אשתקד. במילאנו, קיימים היום מעט מאוד נכסים איכותיים פנויים ((Grade A בסביבת מחוז מרכז העסקים, דבר המוביל ללחץ כלפי מעלה על מחירי שכירויות, היקרות יותר מאשר בערים כמו פריז, אמסטרדם, פרנקפורט וברלין.

בכל הקשור להשקעות נדל"ן אגב עסקי קמעונאות, שנת 2018 ייצגה מגמה חיובית בעיקר סביב קניונים ומרכזי קניות. מגמה זו נרשמה בכל הערים המרכזיות ברחבי איטליה.

מילאנו שומרת על יתרונה גם בענף התיירות הן בהקשר של בנייה והקמה של בתי מלון חדשים ושיפוץ הקיימים. העסקאות המרכזיות שהושלמו בשנתיים האחרונות כללו את מלון 4 כוכבים NYX (300 חדרים), בסמוך לתחנה המרכזית, מלון 5 כוכבים ווסטין פאלאס (227 חדרים) בפיאצה דלה רפובליקה, מלון 4 כוכבים M89 ( 55 חדרים), מלון 5 כוכבים - VIU, ליד תחנת המטרו מונומנטאלה, ואת מלון הסוויטות Savona 18  ברובע נאבילי . הביקוש צפוי להישאר גבוה במהלך השנים הקרובות, עם הצטרפותם  של כ -1,500 חדרים שיתווספו לשוק המלונאות.

ברומא, ענף זה מתמקד בעיקר ברכישת נכסי יוקרה במיקומים נחשקים ואטרקטיביים, זאת על אף שהביקוש גדל לאחרונה בקטגוריית מלונות הביניים ברמת 3 ו-4 כוכבים.