מהלך כזה, אותו הייתי רוצה להמליץ בחום בפני שר הבינוי והשיכון החדש, כדאי מכמה וכמה סיבות.

האחת, האבטלה בישראל מרקיעה כיום שחקים וחצתה זה מכבר משמעותית את רף 25 אחוזים, בואכה מעל רבע מכוח האדם במשק. אין לי ספק שגם לאחר שחלק מהעובדים שיצאו לחל"ת ישובו למקומות העבודה שלהם, עדיין האבטלה תהיה גבוהה פי כמה ממה שהיתה קודם לכן ועל פי כל הערכות 10 – 15 אחוזים ויותר. על כן הכשרת צעירים לעבודה בבנייה תוכל בהחלט להקטין את בעיית האבטלה.

שנית, זוהי הזדמנות פז להינתק מ"חבל הטבור" של תלות נמשכת והולכת בכוח עבודה זר, הן מחו"ל והן עובדים פלסטינים. ברור לנו כי גם בהמשך הדרך נזדקק לעובדים אלה, אולם האלטרנטיבה שנייצר, תוכל בהחלט להקטין משמעותית את התלות הזו ולא נעמוד בפני מצב שכל אירוע בטחוני, סגר או מגיפה, יכניסו את ענף הבנייה לקיפאון מוחלט.

שלישית, שנים רבות מדברים בממשלה ובגופים נוספים על שדרוג מיתוג ענף הבנייה, על הכנסת טכנולוגיית, קיצור משך הבנייה ועוד. עד כה, לצערי, זה התבטא אך ורק במילים ולא במעשים. אין ספק שבמהלך שכזה יתרום לא רק בעצם גיוסם של צעירים איכותיים לענף, אלא גם, ובעיקר, ישדרג משמעותית את המעמד הציבורי שלו ובד בבד את האיכות הטכנולוגית והאנושית.

רביעית, לכך תהיה גם השפעה משמעותית על תהליכי אישורי הבנייה ועל קצב הבנייה עצמו. אם כיום אנו עדים ל"תקרת זכוכית" של 45-50 אלף התחלות בנייה לשנה בלבד, הרי שזו תהיה הזדמנות להבקיע את תקרת הזכוכית הזו ולייצר לפחות 60-70 אלף התחלות בנייה לשנה.

חמישית, בל נשכח כי ישראל מתאפיינת בקצב ריבוי אוכלוסין הגבוה ביותר בעולם המערבי והאוכלוסייה על פי כל ההערכות תוכפל לכ-18 מיליון תוך כ-30 שנה, מה שיחייב את המהלכים שפירטנו בסעיפים הקודמים.

שישית, תהיה לכך השפעה ניכרת גם על איכות הבנייה ועמידה על לוחות זמנים, גורמים בעלי משמעות הן תודעתית והן כלכלית מרחיקי לכת.

שביעית, מהלך שכזה יעניק "אור בקצה המנהרה" לרבבות צעירים ישראלים, משוחררי צבא ואקדמאים וגיוון אפשרויות התעסוקה שלהם.

אנחנו, בלשכת הקבלנים בישראל, התחלנו במהלך כבר במרוצת השנתיים האחרונות, הכשרנו צעירים יוצאי צבא במכללה מיוחדת שפתחנו לשם כך. בכוונתנו להעמיק את הפרויקט, לסייע לאותם צעירים מוכשרים הן במלגות ללימודים גבוהים והן בשכר התחלתי גבוה מהשכר הממוצע במשק לרבות אפשרויות קידום משמעותיות בכל מקצועות הבנייה ממהנדסים וקונסטרוקטורים, דרך כל מקצועות הטפסנות וכלה במפקחים ומנהלי עבודה בפרויקטים.

אני קורא בזאת לשר הבינוי והשיכון הנכנס, כפעולה ראשונה, להכריז על המיזם הזה. אין לי ספק שהוא יקנה בכך את עולמו!

וכאן המקום לבקש ממדינת ישראל להשתתף בעלות הכשרת העובדים על ידנו במשך שנה ב-50% מעלויות העסקת העובד

 

*כותב המאמר רוני מזרחי הינו נשיא לשכת הקבלנים ובעלי קבוצת "מזרחי ובניו"