החוק והמשפט השוויצרי כפתרון אטרקטיבי לעסקים חוצי גבולות

מערכת המשפט השוויצרית נחשבת זה שנים למוקד בינלאומי  לניהול עסקים חובקי עולם. עדות מכרעת לכך, היא שגם לקוחות המתגוררים במדינות בעלות מערכות משפט מקובל, נוטים לחזור בקביעות למשפט השוויצרי כמשפט ניטרלי, נגיש ופשוט עבור משפטנים ולא-משפטנים. לפיכך, כל מי שעוסק בגיבוש חוזים מורכבים או מנהל משאים ומתנים סבוכים ברחבי תבל מעדיף את המסגרת המשפטית המוגדרת, הליברלית והצפויה ששווייץ מספקת.

כמו כן, רבים מעידים על כך שהם מעריכים במיוחד את מידת האוטונומיה לה הם זכאים תחת כנפי החוק השוויצרי. ובהתאם לכך, במשפט השוויצרי ישנן מספר מגבלות מעטות בלבד החלות על צדדים בעת גיבוש חוזה ועל פעילות עסקית בכללותה. בסיטואציות בהן מתעוררת מחלוקת עסקית או משפטית, החוק השוויצרי ידוע כחוק המכבד את הצורך להגן על סודות מסחריים ומידע מסווג של הצדדים לצד מרחב תמרון רחב לעשיית עסקים. ולכן הליכי גילוי נרחבים המאיימים לחשוף סודות מסחריים אינם הליכים מוכרים בשווייץ; וגם - אינם מוכרים כחלק מחובות הגילוי הנרחבות בקרב הצדדים המתקשרים תחת החוק השוויצרי. לצד זאת, עלויות ועמלות משפטיות אחרות נמוכות במסגרת משפטית זו ובייחוד כאלו הקשורות בהליכי גילוי ועיון מסמכים.

החוק השוויצרי ידוע כידידותי במיוחד לעסקים, והוא בהחלט אחת הסיבות ששווייץ היא 'בית חם' לכמה מהתאגידים והחברות הגדולות בעולם. כראייה לכך, שוויץ מצטיינת בריכוז גבוה במיוחד של חברות Fortune500 המנהלות מתוכה את פעילותן העסקית או משכינות בה את מטה החברה. בנוסף לכך, הנוף המשפטי הליברלי של שווייץ הוא אחת הסיבות לכך שהמדינה מארחת ארגונים בינלאומיים רבים ומגוונים כמו: האו"ם, ארגון הסחר העולמי (WTO), הארגון העולמי לקניין רוחני (WIPO), האיגוד הבינלאומי לתחבורה אווירית (IATA) הוועד האולימפי הבינלאומי (IOC), פיפ"א, אופ"א ו- FIBA, והרשימה חלקית בלבד.

במשך עשורים רבים, המערכת השווייצרית הייתה מן המערכות המועדפות לניהול תיקי בוררויות בינלאומיים ועל ידי הבוררים עצמם. מאז שנת 2000,  ערים שווייצריות רבות מדורגות בצמרת הדירוג כערים המובילות בעולם לקיום הליכי בוררות של ICC. חוק הבוררות הבינלאומי, הפך את שווייץ לאחת ממערכות המשפט הבכירות בעולם המערבי. החוק נתפס בעיניי רבים כברור, מודרני וידידותי, ומונה 18 סעיפים תמציתיים בלבד אשר מייעלים את הליך הבוררות והופכים אותו לפשוט ויעיל ביותר.

פירמת NKF מייצגת מזה שנים רבות מספר לא מבוטל של לקוחות ישראליים במחלוקותיהם השונות תחת הליכי בוררות מסחריים בשוויץ. כמו כן, עורכי דין של הפירמה הינם בעלי אזרחות או כשירות כפולה (שוויץ וישראל) ומהווים חלק מדסק ישראל של הפירמה המלווה את לקוחותיה הישראליים, תחת החוק השוויצרי, בעסקאות ברחבי העולם.

 

תחום ה Fintech-בשוויץ

שווייץ תומכת ומעודדת חדשנות הן במישור הממשלתי והן במישור הפרטי, לרבות עולם החדשנות בתחום ה-Fintech. היות ולמדינה יש שוק פיננסי חזק ויציב ונותני שירות המנוסים בתמיכה ביוזמות שונות בעולם הFintech- קודמו מספר לא מבוטל של יוזמות פינטק. 'עמק הקריפטו' היא אחת מהן והפכה לשם דבר בעולם כולו. מדובר בחקיקה המקבצת מספר רב של מוקדי פינטק העוסקים בסחר במטבעות דיגטליים. העמק עצמו נמצא בצוג ((Zug – עיירה קטנה השוכנת בסמיכות למרכז הפיננסי של ציריך. כמו כן, גוגל, IBM ,Disney, Thomson Reuters והמכון הפדרלי לטכנולוגיה ETH)) כולן הן מעבדות מחקר שהוקמו בסביבת ציריך, והביאו לצמיחה גדולה של החדשנות הטכנית באקו-סיסטם השוויצרי. לאחרונה, אוניברסיטת ציריך אף הודיעה כי היא תיצור 18 מסגרות חדשות ללימודי חדשנות דיגיטלית ואף הבטיחה להמשיך ולחזק את המחקר המאומץ שלה בנושאי בינה מלאכותית.

בשוויץ, ישנן חברות רבות המתמקדות בפיתוחים טכנולוגיים ודיגיטליים. לצד חברות כמו Swissquote, Temenos, Avaloq ואחרות המתמחות בתמיכה ב-IT ושירותי IT-פיננסים ממוקדים, שוויץ מתהדרת גם בבנקים השווייצריים הידועים כמו UBS ו- Credit Suisse, ששניהם מחזיקים תחת כנפם  מעבדות חדשנות, גם כן.

בנוסף, כיום ישנם מספר פרויקטים שמטרתם לייסד בנקים מיוחדים ממוקדי קריפטו ופינטק לשם עידוד המסחר בטכנולוגיות אלו. פרויקטים אלו נמצאים בהליכים מנהליים מתקדמים בהשגת רישיון בנקאי בפיקוחה של הרשויות השונות.

חשוב לציין שישנן יוזמות רבות המנוהלות ע"י גופים ממשלתיים ורגולטורים כדי לספק תמיכה בחדשנות פיננסית. הגוף המקיף והמנוסה ביותר הוא יוזמת "Digital Switzerland" , המרכז סביבו יוזמות פרטיות שונות ומספק להן תמיכה ממשלתית רחבה. כמו כן, רשות FINMA הקימה דסק Fintech מיוחד משל עצמה, המקבץ סביבו מיומנויות שונות ליישומי Fintech ובחינה מקצועית שלהם. באמצעות דסק זה, רשות FINMA הנפיקה למשל קווים מנחים ל-  ICO( Initial Coin Offering ) בשנת 2018. הדסק גם ביטא את נכונותו לבחון הגשות נוספות  של  ICO  ולספק מכתבי סליקה להצעות שהתקבלו – מכתבים המאשרים כי ICO מסוים לא מפר את הרגולציה השוויצרית. בנוסף על כך, באמצעות הסוכנות המדינתית Innosuisse, הפדרציה השוויצרית תומכת ומקדמת חדשנות טכנולוגית בקרב חברות שוויצריות. הסוכנות מציעה אימון וסיוע לסטארט-אפים  בהליכי גיוס משאבים.

בשנים האחרונות יעצה הפירמה שלנו למספר לא מבוטל של לקוחות ישראליים בעלי עניין בשוק ה-Fintech השוויצרי.

 

Niederer Kraft Frey Ltd

Phone: +41 58 800 80 00

Website: https://www.nkf.ch