דירוג Dun's 100, המדרג את פירמות ראיית החשבון המובילות בישראל לשנת 2017, מעלה כי גם השנה לא היו שינויים מיוחדים בצמרת המשרדים הגדולים ובהגמוניה המוחלטת שלהם (כמעט) והריכוזיות בתחום הביקורת; כך עולה מהדירוג כי בחמישייה הפותחת - ה"ביג 5" של המשרדים - לא נרשמה כל תזוזה השנה.

גם השנה מובילה פירמת ראיית החשבון EY ישראל-קוסט-פורר-גבאי את קסירר את טבלת הדירוג, עם 1,789 עובדים מקצועיים אקדמאים (כולל רו"ח ומתמחים), מתוכם 732 רו"ח ו-104שותפים (בסך-הכול - 1,988 עובדים) ועם 219 חברות ציבוריות אותן הפירמה מבקרת - המספר הגבוה ביותר של חברות ציבוריות שבוקרו על-ידי משרד אחד ב-2016. EY מובילה, לרוב, גם בפילוחים הענפיים שנערכו בדירוג - פילוח ביקורת החברות לפי ענפי הביטוח, הבנקאות, הנדל"ן וההיי-טק: הפירמה שולטת ביד רמה בתחום הביקורת בענף הביטוח, עם 64% מהחברות בענף; בענף ההיי-טק עם 39% מהחברות בענף; ובענף הנדל"ן עם 31% מהחברות.

במקום השני בטבלת הפירמות המובילות מדורגת פירמת KPMG סומך-חייקין, עם 1,197עובדים מקצועיים אקדמאים, 552 מתוכם רו"ח ו-59 שותפים. הפירמה מבקרת 93 חברות ציבוריות, "מתחלקת" עם EY בביקורת בתחום הביטוח, עם 36% מהחברות שמבוקרות על-ידה ומובילה בעצמה את הביקורת בענף הבנקאות, עם 44% מהחברות בענף.

במקום השלישי ממוקמת פירמת Deloitt Israel, המעסיקה 1,023 עובדים מקצועיים אקדמאים, ו-1,150 עובדים בסך-הכול. הפירמה מבקרת 110 חברות ציבוריות; במקום הרביעי ממוקם משרד PwC-Israel-קסלמן וקסלמן, עם 1,049 עובדים אקדמאים ו-82 חברות ציבוריות מבוקרות; ואת רשימת חמש הפירמות המובילות סוגרת BDO זיו-האפט, עם 1,189 עובדים אקדמאים ו-60 חברות ציבוריות המבוקרות על-ידה.

נתון מעניין העולה בכל דירוג, הוא הפער בין החמישייה הראשונה לשנייה במספר המועסקים ובמספר החברות המבוקרות. מדובר בפער עצום: בעוד בחמישייה הראשונה מדובר במעל 1,000 עובדים בכל פירמה, בחמישייה השנייה מדובר על פחות מ-300, ובמספר מצומצם מאוד של חברות ציבוריות מבוקרות. כך, בפירמה שפותחת את החמישייה השנייה בדירוג - פאהן-קנה ושות'-Grant Thornton Israel - מועסקים 232 עובדים מקצועיים אקדמאים, והפירמה מבקרת 19 חברות; לאחריה, הפירמה השביעית בדירוג, שייטנמץ-עמינח, מעסיקה 252 עובדים מקצועיים ומבקרת 12 חברות ציבוריות; את העשירייה הראשונה סוגר משרד שטראוס-לזר, המעסיק 130 עובדים אקדמאיים ומבקר 9 חברות ציבוריות.

הרחבת הייעוץ

הדירוג נבנה על בסיס בחינה מעמיקה של פעילות הפירמות השונות, והוא מורכב משקלול של מספר פרמטרים, בהם מספר רואי החשבון, מספר העובדים המקצועיים האקדמאיים (רו"ח, מתמחים, כלכלנים, משפטנים וכד'), סך החברות המבוקרות בידי כל פירמה וכן חברות ציבוריות מבוקרות וביקורת לחברות במדד ת"א 100. השנה נבחן לראשונה פרמטר חדש - לקוחות עיקריים של כל פירמה בתחום הביקורת. ההתייחסות לכלל העובדים המקצועיים האקדמאיים בפירמה, ולא רק לרואי החשבון, נועדה לתת ביטוי לתחום הייעוץ, אותו מרחיבות הפירמות בשנים האחרונות.

השנה, זו הפעם השנייה, נערך במסגרת Dun's 100 דירוג של פעילות הייעוץ אותה מעניקות פירמות רו"ח. הדירוג בחן את פעילות הייעוץ של המשרדים במהלך 2016, בדגש על תחומי הייעוץ, אופי הלקוחות והיקף שעות הייעוץ. זאת, על רקע המגמה הגוברת בשנים האחרונות של מעבר של משרדים מעיסוק אינטנסיבי בתחומי הביקורת לייעוץ. תחום זה הפך זה מכבר למקור הכנסה משמעותי של פירמות רו"ח, כאשר בחלקן הוא תופס 40%-50% מהפעילות.

על-פי הדירוג, פעילות הייעוץ מהווה נתח פעילות ההולך וגדל במרבית פירמות ראיית החשבון, ומחלקות הייעוץ המתרחבות שלהן מורכבות מרואי חשבון, מהנדסים, כלכלנים, עורכי דין ועוד. בין תחומי הייעוץ הבולטים: ייעוץ כלכלי, מיסוי, ביקורת פנים, הערכות שווי, ניהול סיכונים, ביקורת חקירתית, ייעוץ באבטחת מידע ועוד.

כשבוחנים אילו פירמות בולטות במיוחד במתן שירותים נוספים אלה, עולה שוב שמה של EY ישראל בראש הרשימה. לאחריה, בסדר מעט שונה מהדירוג הכללי, מצויות הפירמות המובילות את הדירוג הכללי: Deloitte, BDO זיו-האפט, PwC וסומך-חייקין. 

 לצפיה בדירוג המלא לחצו כאן