כללי - הבעיה

כחלק מהמאבק בהון שחור חתמה ישראל, על אמנה לחילופים אוטומטיים של מידע בנקאי עם למעלה מ-100 מדינות.

אזרח שברשותו חשבון בנק, או נכס במדינה זרה – חייב לדעת כי רשויות המס יקבלו את המידע בגינם כבר במהלך 2018.

מי שלא מדווח לרשויות על הכנסות או נכסים, אלו אפילו שקיבלם בירושה ואפילו אם לא העביר אותם עדיין על שמו - מבצע עבירה פלילית שדינה עשוי להיות מאסר ואף חילוט הכספים והנכסים.

אלא שעבירות מס מתבצעות גם על הכנסות בישראל ולא רק בגין נכסים בחו"ל, כך אם הוצאת חשבונית פיקטיבית דיווחת על הוצאות פרטיות כעסקיות וכמובן אחד המקרים הנפוצים – העלמת הכנסות משכר דירה.

לאזרחים רבים יש דירה שאינה משמשת למגורים אלא מושכרת ומספקת הכנסה נוספת.

אלא שמי שהכנסתו מהדירה עברה את תקרת הפטור ממס, חייב בתשלום מס ואם לא עשה כך במדובר בעבירה פלילית. יתירה מכך גם אם רשמתם חלק מן הדירות על שם הילדים אך אתם אלו המקבלים את ההכנסה – גם במקרה זה אי הדיווח הינו עבירת מס. אי דיווח בגין הכנסה משכר דירה גורר קנסות, מעצרים, ותשלומי ריבית והצמדה היכולים לאפס את הרווח שנצבר במהלך השנים. כחלק מהמאבק בהון השחור מתקיימים מעצרי ראווה שפרטיהם נמסרים לתקשורת. לא פעם מדובר בנישומים שהחזיקו 3 או 4 דירות, חלקם פנסיונרים, חלקם תושבי חוץ ובמקרים אחרים היו חלק מהדירות רשומות על שם הילדים.

לאחרונה הודיע מנהל רשות המיסים כי בכוונתם לפנות באופן יזום, לדרוש מידע ולפתוח בחקירה, גם מול כאלו המחזיקים 2 דירות בלבד.

 

הפתרון - הליך גילוי מרצון

רשות המיסים הודיעה לאחרונה על הארכת נוהל גילוי מרצון עד סוף 2019 ואילו את המסלול האנונימי במסגרת הליך הגילוי מרצון האריכה רשות המיסים אך ורק עד סוף שנת המס 2018.

במסגרת  זו ניתן לפנות לרשות המיסים, "להכשיר" את ההון ו/או ההכנסות משכר הדירה ו/או מהחשבון בחו"ל או הנכס בחו"ל ולהישאר חסין מפני הליך פלילי, אלא שלכך ישנם שלושה תנאים מקדימים:

הפניה נערכה באופן כנה ובתום לב,

לרשויות אין מידע בגין אותם נכסים או הכנסות

לא התחילה בדיקה בעניינו של הנישום, בן או בת זוגו ו/או חברה הקשורה אליהם.

 

פניה באמצעות עורך דין – המהירות קריטית

חשוב לפנות באופן דחוף להליך גילוי מרצון לפני שיתקבל בגינכם מידע ברשות המיסים ובטרם יתקבל בידיכם מכתב דרישה לדיווח על מקורות הכנסה מרשות המיסים. מכתב זה שהתקבל כבר בידי למעלה מ-150,000 איש מונע את האפשרות להיות חלק מהליך גילוי מרצון, הואיל והוא נחשב כ"תחילת בדיקה" ורשות המיסים הודיעה לאחרונה כי בכוונתה לשלוח מכתב דומה לעוד עשרות אלפי אנשים.

מידע על הכנסותיכם או נכסיכם שאינם מדווחים יכול להגיע לא רק מדיווח שלכם אלא גם מהלשנה משותף, עובד, בן משפחה ובמקרים של דירה מושכרת, אפילו מן הדייר השוכר מכם את הדירה.

ההליך חייב להתבצע על ידי עורך דין בלבד, מומחה לתחום המיסים, תחת שימוש בחסיון עורך דין לקוח.

לרואה חשבון ויועץ מס אין חיסיון ולמעשה פקיד השומה – רשאי לחקור אותם באשר לזהות הלקוח וכך ייחשף הנישום לאישומים פליליים.

הליך איסוף החומר וניתוחו עשוי לקחת זמן רב–לכן הזמן והמהירות הם קריטיים – הפעם זאת הזדמנות אחרונה בהחלט !!

 

הכותב הינו מומחה למיסים מחברם של הספרים: אנציקלופדיית מע"מ (2 חלקים); אנציקלופדיית אמנות מס (חלק שני); אמנות מס 111 טבלאות השוואה; נאמנויות ומיסוי נאמנויות ועוד לצד אלפי מאמרים מקצועיים ועיתונאיים.לאתר המשרד – ראו  https://www.atax.co.il