שוק הנדל"ן בישראל פנה מנדל"ן למגורים לשטחי משרדים כנדל"ן מניב. הסיבות לכך מגוונות, החל מהבנקים, שאינם ששים לממן פרויקטים למגורים בעקבות קבוצות רכישה ונתח רווחים של של כ-15% שהביאו להתערערות בענף הבנייה למגורים, הקשיים בהם נתקלים היזמים, הקשורים לבירוקרטיה בה נמר של נייר מנצח אריות של בטון וברזל, הזמן כמוצר היקר ביותר ותחשיב העלויות, מצב ההיתרים, והגופים הממוניים, המזהים עניין גובר במגמה הבריאה והראויה של שטחי מסחר ומשרדים קטנים.
בשונה מארה"ב, במדינת ישראל אין בועת נדל"ן, אלא קיים צורך אמיתי בדיור. משבר הסאב-פריים בארה"ב נבע מכך שההיצע גבר על הביקוש, וכאשר ההיצע פגש את הביקוש האמיתי, הבועה התפוצצה. בישראל המצב שונה. הכלכלה בישראל כביכול חופשית, לא ניתן לשלוט בשוק ההון, אבל מי שמעוניין ברגולציה, עושה זאת דרך מחירי הנדל"ן. כך נוצר מצב אמיתי בו הבנקים יודעים שהם מעניקים משכנתאות בערך נשמר לציבור שיכול לעמוד במשכנתאות הללו, וגם במידה שלא, יש מהיכן להיפדות. מדינת ישראל היא שיאנית העולם במספר בעלי נכסי נדל"ן למגורים, הסיבות לכך מגוונות, ונעוצות בהיסטוריה שלנו: כעם שהיה עקור, יש לנו צורך בהיאחזות ממשית בקרקע. בנוסף, אנו זוכרים את קריסת הבורסה בשנות האינפלציה הדוהרת, ויודעים שנייר הוא בסופו של דבר נייר ולכן יש לנו כנראה צורך כה עז להיאחז באבן ובבטון, כדבר מה ממשי שניתן להשאיר אחרינו. תפיסת השוק החופשי המתקן את עצמו הובילה למדיניות של אפס התערבות בשנים האחרונות ויצרה מצב לא בריא, בו הממשלה נהנית מעלויות הקרקע היקרה, הטובות בעיקר למיסים גבוהים ולמערכת הבנקאית היציבה מאוד לכאורה, כל עוד הריבית לא משתנה והמצב בשוק קבוע ככל האפשר. אם כך, המחיר גבוה מאחר והביקוש גבוה ויותר מדי גורמים מעוניינים לשמר מצב זה כפי שהוא, על מנת שפתאום ביום אחד הדבר ישתנה.
אלו חלק מן הגורמים שהביאו למצב השוק כיום. למצב זה מתווספת בעיית העובדים. בעבר, פועלים רבים מהשטחים היו בעלי הכשרה מתוך ניסיון, פרודוקטיביים ובעלויות נמוכות. מאז שמשטר החמאס עלה לשלטון ועוד קודם לכן, מפאת הסגרים והפיגועים, קטנו הקצאות הפועלים מטעמים ברורים, ויש מחסור ניכר בידיים עובדות, וודאי בידיים מוכשרות, כך שרמת הבניה ירדה. בעבר, פועל קבוע של קבלן מסוים היה מוכשר בארץ על ידי הקבלן, שהיה מלמד אותו את התפיסות המקצועיות החדשות ומעניק לו הדרכה מקצועית. מכיוון שכיום העסקת הפועלים מהשטחים היא ספורדית, העובדים אינם מקבלים הדרכה ותרגול, ולכן רמתם נמוכה. זאת, בנוסף לכך שהם מגיעים עם מוטיבציה פחותה מבעבר.
לעומתם, העובדים הזרים הם בעלי יכולת טובה מאד, הם מהירים ובעלי מוטיבציה גבוה, אבל מספרם נמוך מפאת המחסור באשרות. מכיוון שהחוזים הממשלתיים התחרו על אותן ידיים עובדות, נוצר מצב שהבעיה בסקטור הפרטי גלשה גם לסקטור הציבורי, ואיתו כל מי שבתווך. נוצרה בעיה נוספת, מכיוון שכאשר אין מספיק פועלים וקיימת מלחמה על העובד הזוטר, בלית ברירה נעשות פשרות. הפיקוח וההתנהלות המורכבים הביאו לאחת הסיבות לחוסר האחידות הבטיחותית: אין כח עבודה אורגני שצומח אצל קבלן אחד, אלא כח האדם מגיע מחברות כח אדם שונות, ויש לחץ רב לסיים את הפרויקט ולעמוד בהתחייבויות. מפאת כל הגורמים הללו, נוצר מצב של מחסור גדול בעובדים מיומנים וקבועים שעברו הכשרות.
בכדי לפתור את בעיות העובדים הזרים, שהיו ללא רגולציה מתאימה, השר כחלון פעל להבאת חברות בניה זרות שתהיינה אחראיות על העובדים הן בסין והן בארץ, ותספקנה תנאי העסקה נאותים והדרכה מקצועית. נחתמו הסכמים בין חברות סיניות לחברות ישראליות, בהן קבוצת פדלון. בהמשך לכך, הגיעה יוזמת נתניהו, ונחתם הסכם להביא 20 אלף עובדים סינים לארץ, הפעם דרך חברות כוח האדם, וכך השתנה השוק.
אנו יכולים לצפות למצב של איזון בתחום הנדל"ן למגורים. אך זהו מצב עונתי והמחירים לא ירדו במהרה, מכיוון שהגורם העיקרי הוא הבירוקרטיה. ערכי הקרקע גבוהים והמיסוי גבוה. הגעת העובדים הסיניים באופן מאורגן היא חיובית, אך אם הדבר לא ישולב בפירוק חסמים בירוקרטיים מנהליים בהתאם להמלצות, מחירי הדירות לא ירדו. בעיה נוספת היא, שמכיוון שיש עובדים, תיווצר תחרות עם המגזר הציבורי, ואז תיווצר למעשה עלייה חדה נוספת במחירי המגורים.
בעקבות העובדה שקיימות מגבלות בירוקרטיות בשינויים בתב"ע, ובעיקר בתמהיל הדירות, המייקרות מאוד את עלויות הנדל"ן למגורים, בין אם בבניה חדשה ובין אם כחלק מהליך פינוי בינוי נוצר למעשה מצב בו הישראלי הממוצע אינו יכול לחשוב על דירה לצורך השקעה. בנוסף, יהודים מכל העולם קונים בארץ דירות כביטוח ליום סגריר, ושיעור הדירות שעומדות ריקות בארץ הוא עצום בכל קנה מידה, דבר אשר הביא לעליה במחירי הנדל"ן, והוציא מגדר אפשרות קניית דירה להשקעה.
אנשים סולידיים מחפשים אחר השקעות סולידיות, אבל הריביות נמוכות מחד ואילו הבורסה מסוכנת מאידך, אז כיצד ניתן להשיג תשואה גבוה בהשקעה נמוכה בסיכון נמוך בנדל"ן? האפשרות המעשית העיקרית היא בהשקעה בשטחי מסחר ומשרדים. כיום נוצר מצב בשוק העבודה, שבעוד שתחומי התעשייה והחקלאות הצטמצמו, סקטור נותני השירותים התרחב. בתחומי הבנקאות, ההיי-טק והפרמצבטיקה, העסקים הגדולים קונים ובונים לעצמם משרדים גדולים. אך סקטור בעלי המקצועות החופשיים כגון עורכי הדין, סוכני הנסיעות, רואי החשבון וכל מגוון נותני השירות, זקוק למשרדים קטנים. הטרנד החדש של WeWork והמשרדים השיתופיים מספקים מענה ומעניקים מתחם עבודה בשכירות. בעוד שהסינרגיה העסקית בתוך החלל מהווה את הערך המוסף בשיטה זו, לשוכרים, השכירות אינה השקעה אלא הוצאה, ולמשכירים מדובר על תפעול מיזם בשוק תחרותי כעסק שעדיין לא רשם רווחים. אם כך, הפתרון לשתי הבעיות, הן בחיפוש אחר התשואה הגבוה בהשקעה נמוכה שנותר ללא מענה עם עליית מחירי הנדל"ן למגורים, והן הצורך במשרדים קטנים לנותני שירותים, הוא משרד קטן המהווה נכס מניב.
תפיסת העולם של קבוצת פדלון דוגלת בחדשנות ובפיתוח מתמיד של טכניקות בנייה מתקדמות בהתאמה לכל אתגר והעסקת כוח אדם איכותי ומקצועי בהתאמה לכל פרויקט. חוזקתה הייחודית של קבוצת פדלון, המהווה ביטוי של חדשנותה, היא להעניק ללקוחותיה מקסימום תשואה במינימום השקעה.
בשנתיים האחרונות זיהתה הקבוצה את הצורך של בעלי מקצועות חופשיים ברכישה או בהשכרה של חללים קטנים, החל מ-35 מ"ר ועד 100 מ"ר, צורך לו אין מענה. בעזרת פרויקטי הקבוצה, משקיעי הקצה מסוגלים לרכוש בהון עצמי מינימלי נדרש משרד בבניין מפואר הכולל חדר ישיבות משותף. הדבר נכון הן ליזמים והן ללקוחות הקצה. פורמט זה קיים בנתניה ב"בית שפונדר – פדלון", ונבנה כיום על ידי הקבוצה במספר ערים נוספות במרכז הארץ, בהן ראשון לציון ופתח תקוה.
בהשקעה נמוכה של כ-180 אלף ש"ח ניתן לקנות זכויות בנכס, ובחצי מליון ש"ח ניתן להשיג נכס המניב תשואה שנתית גבוהה של כ-8 אחוז. קבוצת פדלון מוכרת את המוצר בגמר מלא ללקוח הסופי, מעניקה את שירותי הבניין מסביב, ומספקת שטחים משותפים, כגון מזכירות משותפת וחדרי ישיבות והקרנה. בנוסף, קבוצת פדלון בונה תמהיל מקצועות בבניין באופן שלא תיווצר בו תחרות. כך לדוגמה, בקומת משרדים יהיו שני עורכי דין המתמחים בתחומים שונים או נותני שירותים משלימים, כך שתיווצר סינרגיה ביניהם, ולא תחרות. פתרון ייחודי זה יוצר חיבור בין יתרונות החללים המשותפים כגון WeWork לבין אפשרות של השקעה מניבה. כיום פתרון זה מהווה השקעה חיובית וסולידית באזורי ביקוש, בהם נתניה, פתח תקוה, רמת גן וראשון לציון.
לאור ההתעניינות האדירה, קבוצת פדלון מוכרת כיום כ-70 אחוז ממוצריה על הנייר. זאת, מכיוון שנוצר חלון הזדמנויות ייחודי: קבוצת פדלון זיהתה את הצורך ואת המוצר, והיא מובילה ומתמחה בו כיום. יזמים מעוניינים במוצר היות ואופי העסקה פשוט ורווחי יותר מאשר בבניה למגורים.