לאחר חודשים של איסוף וניתוח נתונים, מתפרסם כעת דירוג DUN'S 100 של חברת דן אנד ברדסטריט, המדרג את משרדי ראיית החשבון המובילים בישראל. ע"פ דירוג DUN'S 100 לשנת 2018 עולה כי המשרדים הגדולים בענף שומרים על יציבות ועל מיקומם בצמרת הדירוג. גם השנה משרד רואי החשבון המוביל בישראל הינו EY ישראל - קוסט פורר גבאי את קסירר עם 1868 מועסקים מתוכם 1692 עובדים מקצועיים אקדמאים (כולל רו"ח ומתמחים) הכוללים 733 רו"ח ו – 100 שותפים. המשרד גם מוביל במספר החברות הציבוריות המבוקרות עם נתון מרשים של – 215 חברות, כמעט כפול מהמקום השני. EY ישראל מוביל את הביקורות בחברות מתחומי ענף הביטוח (מעניקים שירותי ביקורת ל - 57% מכלל החברות בענף), הבינוי והנדל"ן (31%) והמשרד מהווה שחקן דומיננטי גם בביקורות הנעשות בענפים אחרים כגון ענף הבנקאות (13%) וענף ההיי-טק (22%).

במקום השני מדורג משרד רו"ח סומך חייקין עם 1189 עובדים מתוכם 1120 עובדים מקצועיים אקדמאיים הכוללים 525 רו"ח ו – 64 שותפים, ו – 89 חברות ציבוריות מבוקרות. סומך חייקין מוביל את הביקורות בענף הבנקאות (50% מהחברות) ולוקח נתח מכובד מעבודת הביקורות על חברות מענף הביטוח (43%) וענפים נוספים.

מייד אחריהם במקום השלישי מדורג משרד רו"ח Deloitte Israel עם 1222 מועסקים מתוכם 958 עובדים מקצועיים אקדמאיים, הכוללים 352 רו"ח, 106 שותפים ו – 109 חברות ציבוריות מבוקרות. במקום הרביעי נמצא משרד רו"ח PwC Israel עם 1092 מועסקים מתוכם 967 עובדים מקצועיים אקדמאיים הכוללים 436 רו"ח,  64 שותפים ו – 90 חברות ציבוריות מבוקרות. המשרד גם לוקח את נתח השוק הגדול ביותר בביקורות של חברות ההיי-טק (28%). את רשימת 5 משרדי רו"ח המובילים סוגר משרד BDO זיו האפט עם 1546 מועסקים מתוכם 1162 עובדים מקצועיים אקדמאיים הכוללים 444 רו"ח, 58 שותפים ו – 75 חברות ציבוריות מבוקרות.

אחד הנתונים הבולטים גם השנה הוא הפער הגדול בין הפעילות המשרדית של חמשת המשרדים הגדולים מול החמישייה השנייה בדירוג ומול שאר המשרדים המדורגים. לשם המחשה, כלל המועסקים בחמשת המשרדים של החמישייה השנייה אינו עולה על כלל המועסקים של משרד BDO זיו האפט, כנ"ל לגבי מספר החברות הציבוריות המבוקרות על ידי החמישייה השנייה. למעשה, חמשת המשרדים הגדולים אחראיים על הביקורת של כ – 87% מהחברות הציבוריות המבוקרות בישראל.

  

בחמישייה השנייה בדירוג אין שינויים יוצאי דופן למעט ההתקדמות המרשימה של משרד בן דוד שלוי קופ ושות' לעשירייה הראשונה של משרדי רו"ח המובילים עם 214 עובדים, מתוכם 77 רו"ח, 6 שותפים ושתי חברות ציבוריות מבוקרות. עיקר העלייה של המשרד מגיעה מעבודה מול עסקים שהמחזור העסקי שלהם נע בין 20-200 מליון ₪. המשרד מעניק מעטפת שירותים לעסקים אלו החל מהטמעת מערכות ERP, גיוס אשראי מהמערכת הבנקאית והחוץ בנקאית וליווי עסקי וכלכלי ע"י המחלקה הכלכלית במשרד המונה מעל ל - 40 כלכלנים, הנותנים ערך מוסף לעסקים, ומסייעים להם להפוך מעסק קטן לעסק משגשג ומצליח.

 

המשרד שפותח את החמישייה השנייה וממוקם במקום השישי הוא פאהן קנה ושות', במקום השביעי ממוקם משרד שטיינמץ עמינח ושות', במקום השמיני נמצא משרד ליאון, אורליצקי ושות'. במקום התשיעי ממוקם משרד ברית פיקוח MBT.

 

לראשונה: דירוג פעילויות הייעוץ באופן פרטני

הדירוג נבנה על בסיס בחינה מעמיקה של פעילות המשרדים השונים, והוא מורכב משקלול של מספר פרמטרים, בהם מספר רואי החשבון, מספר העובדים המקצועיים האקדמאיים (רו"ח, מתמחים, כלכלנים, משפטנים וכד'), סך החברות המבוקרות בידי כל משרד רו"ח וכן חברות ציבוריות מבוקרות וביקורת לחברות במדד ת"א. השנה, זו השנה השלישית, נערך במסגרת Dun's 100  דירוג של פעילות הייעוץ אותה מעניקים משרדי רו"ח. הדירוג בחן את פעילות הייעוץ של המשרדים במהלך 2017, בדגש על תחומי הייעוץ, אופי הלקוחות והיקף שעות הייעוץ. זאת, על רקע המגמה הגוברת בשנים האחרונות של מעבר של משרדים מעיסוק אינטנסיבי בתחומי הביקורת לייעוץ. תחום זה הפך זה מכבר למקור הכנסה משמעותי עבור משרדי רו"ח, כאשר בחלק מהמשרדים הוא תופס 40%-50% מהפעילות. על-פי הדירוג, פעילות הייעוץ מהווה נתח פעילות ההולך וגדל במרבית משרדי ראיית החשבון, ומחלקות הייעוץ המתרחבות של המשרדים מורכבות מרואי חשבון, מהנדסים, כלכלנים, עורכי דין ועוד. בין תחומי הייעוץ הבולטים: ייעוץ כלכלי, מיסוי, ביקורת פנים, הערכות שווי, ניהול סיכונים, ביקורת חקירתית, ייעוץ באבטחת מידע ועוד.

בדירוג הנוכחי נבדקו פעולות הייעוץ לראשונה באופן פרטני ולא כמקשה אחת. במהלך עבודת הדירוג נבחנו פעילויות ביקורת הפנים, מיסוי, יעוץ אסטרטגי וניהול סיכונים. הבחינה נעשתה בדגש על מהות הפעילות, אופי הלקוחות והיקף שעות הייעוץ שניתן.

בתחום יעוץ ביקורת הפנים הוביל משרד רו"ח 'Deloitte Israel', בעוד בתחומי יעוץ מיסוי, יעוץ אסטרטגי וניהול סיכונים, הוביל משרד 'EY ישראל'.

אחד הנתונים המעניינים הוא העלייה המתונה במספר רואי החשבון המועסקים במשרדים הגדולים בשנים האחרונות, כאשר בין השנים 2015-2017 נרשמה עליה עקבית במספר רו"ח המועסקים בארבע מתוך חמשת המשרדים הגדולים.

 

דירוג משרדי משרדי רואי חשבון

דירוג משרדי רואי חשבון לפי מספר חברות ציבוריות מבוקרות

דירוג פעילות הייעוץ

דירוג משרדי רואי חשבון ביעוץ אסטרטגי

דירוג משרדי רואי חשבון בתחום ביקורת פנים

דירוג משרדי רואי חשבון בתחום יעוץ במיסוי

דירוג משרדי רואי חשבון בתחום יעוץ בניהול סיכונים