אלון קפלן, עו"ד ונוטריון

משרד עורכי דין

אלון קפלן, עו"ד ונוטריון
אייקון פרופיל

פרופיל החברה

תחום: משרד עורכי דין
כתובת: שד' דוד המלך 1 קומה 3
תל אביב 6495301
טלפון: 03-5084966
פקס: 03-5084969
דוא"ל: [email protected]
אתר החברה: https://www.alonkaplan-law.com
Instagram: לחץ לצפייה
Linkedin: לחץ לצפייה
אייקון הנהלה

מנהלים

 • אלון קפלן

  עו"ד ונוטריון אלון קפלן

  מייסד ומנהל

  אלון קפלן, עו"ד ונוטריון

  עוד על אלון קפלן

  אלון קפלן
אייקון אודות

אודות אלון קפלן, עו"ד ונוטריון

אלון קפלן הוסמך כעורך דין בשנת 1970 ויציין בשנה הבאה יובל שנים לפעילותו המשפטית. את משרדו  הקים בשנת 1975 ובמהלך העשור הראשון לעבודתו במקצוע עסק בעיקר במשפט מסחרי ופירוקי בנקים. במהלך שנים אלו הוא יצר קשרים מקצועיים קרובים עם משרדים גדולים ברחבי העולם וכך התוודע לתחום הנאמנות וניהול ההון המשפחתי. נכון להיום אלון חבר לשכות עורכי הדין בישראל, ניו יורק ופרנקפורט משמש כמנהל של משרדו  המתמחה בנאמנויות בינלאומיות, דיני ירושה בישראל, תכנון מס בינלאומי ומשפט מסחרי ללקוחות בעלי אינטרסים במדינות שונות. אלון משמש כיועץ משפטי  בנושאים של נאמנות בישראל ובעולם, העברה בין-דורית של נכסי משפחה, ייעוץ למשפחות בעלות עסקים, דיני צוואות וירושות ותכנון מס בינלאומי כאשר עיקר גולת הכותרת של פעילות זו היא ייעוץ בתחומי הנאמנות  ללקוחות, משרדי רואי חשבון, משרדי עורכי הדין ופמילי אופיס בישראל.

חברת הדירוג הבינלאומית Chambers דירגה אותו בדירוג הגבוה ביותר "Senior Statespeople" וכינתה אותו: "גורו" ו"מומחה הנאמנויות בישראל".

הנאמנות

תחום המומחיות הראשי של  אלון הוא נאמנויות ובמסגרת זו הוא מתמחה במתן ייעוץ לתושבי ישראל ותושבי חוץ בכל הנוגע להקמת ולניהול נאמנויות, וכן לתכנון ירושות וצוואות, לרבות מיסוי. כמו כן, המשרד מייעץ למשפחות בעלות עסקי משפחה מסועפים. ייעוץ זה כולל גם הגנת נכסים ושימור הון המשפחה. אחד מיתרונותיה הגדולים של הנאמנות הוא בגמישותה. כך, ניתן לשנות את הנהנים במהלך חיי הנאמנות (בטכניקה משפטית מסוימת) ואף ניתן גם לקבוע מנגנון להחלפת הנאמן והנהנים במקרה של פטירה או אבדן כשרות משפטית, וזאת ללא צורך בהליכי  אפוטרופסות,ירושה או קיום צוואה. על פי הדין הישראלי, ניתן להקים נאמנות בחיים אשר מתחילה לפעול עם הקניית הנכסים לנאמן. בצוואה, מתחילה הנאמנות  לפעול לאחר מתן צו קיום הצוואה והעברת הנכסים לנאמן מכוחו.
הנאמנות היא מבנה  משפטי מוכר ויעיל להחזקת וניהול ההון המשפחתי והעברת נכסים לדור הבא:
בשנים האחרונות הולך וגובר השימוש בנאמנויות ככלי לגיטימי לתכנון הון משפחתי, וזאת במיוחד בעקבות הרפורמה שעברה שיטת המס בישראל בשנת 2000 והמעבר ממשטר מיסוי טריטוריאלי למשטר מיסוי פרסונאלי. הנאמנות יכולה לשמש למגוון מטרות כגון: העברה בין דורית, דאגה לאדם נזקק, הגנה על נכסים מפני נושים,ופשיטת רגל, והגנה על נכסים במקרה של פקיעת הנישואין עקב גירושין או פטירה. כמו כן הנאמנות מהווה כלי יעיל למטרות לטובת הציבור וצדקה, כפי שאף מקובל במדינות רבות בעולם המערבי. 

החברה להחזקת נכסי נאמנות

הנאמנות עצמה אינה אישיות משפטית ולכן לא ניתן לרשום על שמה נכסים באופן ישיר (למרות שהיא מוכרת כנישום עצמאי על ידי רשות המסים). על מנת להימנע מרישום נכסי הנאמנות על שמו, נוהג הנאמן להקים חברה להחזקת נכסי נאמנות ("חברה נאמנותית"), ולהחזיק את נכסי הנאמנות באמצעותה. 

פריסה בינלאומית

חלק ניכר מהאנשים שמקימים נאמנויות הם תושבי חוץ, עולים חדשים וישראלים בעלי הון המחזיקים בחשבונות בנק זרים בעולם. הנאמנות מאפשרות לכל אלו להשתמש בה כמעין "חברת גג" שיכולה להקים חברות בנות שיישמו את יעדי הנאמנות כמו למשל פתיחת חשבונות בנק זרים, השתתפות בקניית מקרקעין מעבר לים, כאשר כל השליטה מתרכזת בידיו של הנאמן. 

סמכות בינלאומית בתחום הנאמנות

עו"ד אלון קפלן הוא חבר לשכות עורכי הדין בישראל, פרנקפורט וניו יורק. כמו כן הוא הנשיא ומייסד אגודת הנאמנים "סטפ ישראל". בהשכלתו האקדמית הוא ד"ר למשפטים מאוניברסיטת ציריך ובוגר האוניברסיטה העברית לתואר ראשון ושני במשפטים. לאלון קשר ישיר והדוק עם האקדמיה והוא כיהן כמרצה בנושאי נאמנות במכללה האקדמית למינהל, במרכז הבינתחומי ובפקולטה למשפטים של אוניברסיטת תל אביב, בה העביר בנוסף קורסים שונים לתלמידי התואר השני במשפטים. אלון נחשב למרצה מבוקש בתחום הנאמנות בארץ ובעולם ובנה את התוכנית האקדמאית של קורס דיפלומה בנאמנות של אגודת STEP במכון להשתלמות של אוניברסיטת תל אביב.
במהלך חייו המקצועיים כתב וכותב אלון מאמרים מקצועיים רבים במגזינים משפטיים העוסקים בנושאים של נאמנות, העברה בין-דורית של נכסים, ובנושאים מסחריים נבחרים כגון דיני סוכנים ומפיצים, תחום בו עסק בעבודת התואר השני שלו. אלון כתב וערך ספרים מקצועיים רבים בין השאר ספרים על עשיית עסקים בישראל וספרים על הנאמנות בישראל ודיני נאמנויות בינלאומיים. ספרו המקיף "הנאמנות בישראל - הלכה למעשה" נחשב למדריך המקצועי והמקיף ביותר לעוסקים בתחום בישראל. ספר חשוב נוסף בשפה האנגלית "Trusts in prime jurisdictions” המכיל סקירה של נאמנויות במדינות שונות. 

פעילות ציבורית והתנדבותית

אלון מכהן כמנהל בלשכת מסחר ישראל שוויץ וליכטנשטיין, חבר מועצת הנאמנים של אגודת אימפקט (IMPACT), המארגנת מלגות לחיילים יוצאי יחידות קרביות, וחבר חבר הנאמנים הבינלאומי של מכון וייצמן. במסגרת פעילותו הציבורית, מקדיש אלון זמן  וידע לייעוץ בענייני קידום חקיקה לתועלת הציבור, ואף כיהן כחבר ועדת הנאמנויות אשר הכינה את חקיקת החוק למיסוי נאמנויות. 

תחומי התמחות נוספים במשרד

ירושות ועזבונות - לאלון התמחות מיוחדת בכל הנוגע לתכנון החזקת נכסי משפחה, הורשתם והעברתם מדור לדור, במיוחד כאשר מדובר במשפחות בעלות עסקים ונכסים המוחזקים במדינות שונות. במסגרת זו מטפל המשרד בעזבונות והליכים משפטיים לאישור צוואות וירושות בישראל ומעבר לים.

תכנון מיסוי בינלאומי - לאלון קשר הדוק וישיר עם עשרות משרדים במדינות ברחבי העולם והדבר מאפשר לו לבצע תכנון מס בינלאומי מיטבי ולייעץ ללקוחות ממדינות שונות. מסגרת זו כוללת ייעוץ אישי, ייעוץ עסקי למשפחות לשילוב הדורות הבאים בעסקים.

סוכנים ומפיצים - נושא הסוכנים והמפיצים הוא נושא בו עסקה עבודת התואר השני של אלון, ועל כן יש למשרד מומחיות ייחודית ומקיפה בתחום זה. המשרד מייעץ הן לחברות זרות המתקשרות עם סוכנים ומפיצים מקומיים והן לחברות ישראליות המתקשרות עם סוכנים ומפיצים מעבר לים.

מקרקעין ועסקי נדל"ן - לאורך השנים אלון צבר התמחות מיוחדת ומקיפה ביותר בכל הקשור לעסקאות נדל"ן למגורים ונדל"ן מניב הן עבור לקוחות פרטיים והן עבור חברות יזמות ובנייה מהגדולות בישראל. כיום משתמש המשרד בידע ובמומחיות העשירה שנצברה בו בנושאים אלו לטובת תכנון החזקת הנכסים בנאמנויות, והעברת הנכסים משפחתיים מדור לדור.

אייקון פרסומים

פרסומים

אייקון מאמרים

מאמרים מאת אלון קפלן, עו"ד ונוטריון

בנוסף אולי יעניין אותך